• PAYLAŞ

Birikim Nasıl Yapılır?

  • 20/02/2017 - 19:45
  • 0 Yorum
  • 1073 görüntüleme

Birikim Nasıl Yapılır?

Elinizde ki gelir ile yapılacak tasarruf ile ay sonu kalan miktarı biriktirebilirsiniz. Ya da maaşınızı aldığınız ilk anda birikim için gerekli miktarı bir kenara ayırabilirsiniz. Birikim insanlar için önemli bir faaliyettir. Geleceği planlamaları ve yaşanabilecek olumsuz durumlara hazırlıklı olabilmek için yapılır. Kimileri hayallerini gerçekleştirmek için bu işe başlarlar. Birikim yapabilmenin bazı kuralları vardır. Bunları neler olduğunu ve bu esnada birikiminize zarar gelmemesi için ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Genel olarak ülkemizde her insanın az çok birikimi vardır. Ev hanımlarının bilezikleri, çocukların kumbaraları, babalarında borçları vardır. Borçtan birikim mi olur diyorsanız yanlış bir açı ile baktığınızı söyleyebiliriz. Bazı insanlar birikim yapamaz. Bunun için rahatlıkla ödeyebilecekleri bir borcun altına girerek birikim yapmaya sahip olurlar. Şimdi genel hatları ile size nasıl daha sağlıklı birikim yapacağınızı anlatmaya çalışacağız.

Borçlarınızdan kurtulun

Sağlıklı bir birikimin temelinde kişinin borcunun olmaması gerekiyor. Paragrafın sonunda söylediğimiz yöntem bir alternatiftir. Bunu her zaman tavsiye etmiyoruz. Çünkü bu yöntem ile 10000 TL’ye alacağınız bir ürüne vade farkı ile 12 bin TL ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu da size ekstra bir yük getirecektir. Onun için amacınız öncelikle borçlarınızdan kurtulmak olmalıdır. Kredi ya da kredi kartı borçlarınız varsa bunların hepsini tek bir çatı altında toplayarak en kısa sürede ödemenin yolunu bulmalısınız. Borçlardan kurtulmak birikim yapmanız için ekstra kaynak yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Tasarruf Edin

Birikim yapıyorsunuz ancak yeterli miktarda yapmadığınızı düşünüyorsanız. Örneğin ev almak istiyorsanız ancak aylık 500 TL’yi geçmeyecek birikim yapabiliyorsunuz. Bu sizin için yeterli değildir. Yapmanız gereken tüm harcamalarınızı gözden geçirmek olmalıdır. Bunun için aylık olarak tüm harcamalarınızı tek tek yazın. Ay sonunda gereksiz harcamalarınızı belirlemek ve onlardan kurtulmak için neler yapmanız gerektiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Sigara içmeyi bırakın yılsonunda şu kadar paranız olur diyenleri mutlaka duymuşsunuzdur. Bundan daha çok yaptığımız gereksiz harcama vardır. Bunları da öğrenin ve nasıl kurtulacağınızın çaresini arayın. Düzenli bir kişisel finans tutarsanız aylık birikim miktarınızı otomatik olarak arttırabilirsiniz. Bu da hayallerinize daha hızlı bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olur.

Ek gelir elde edin

Birikiminizi daha hızlı yapmanın altın kuralı gelirinizi arttırmaktır. Sabit bir maaş ile çalışıyorsanız her ay ayıracağınız miktar bellidir. Ve bu miktar sizin için yeterli olmayacaktır. O nedenle birikiminize yardımcı olacak bir ek iş sahibi olmalısınız. Bunun için işten arta kalan zamanlarınızı kullanmalı ve normal işinizin aksamasına izin vermemelisiniz. İnternet bu konuda size yardımcı olacaktır. Dikkatli bir şekilde çalıştığınızda güzel paralar kazanabilirsiniz. Bu şekilde kazandığınız tüm gelire hiç dokunmadan birikim hesabınıza aktarmak sizin için daha doğru olacaktır. Hem bu sayede daha hızlı bir şekilde birikim de yapmış olursunuz.

Hedefinizi Belirleyin

İlk yazmamız gerekeni en son yazdık. Çünkü ilk olarak birikimini nasıl yapmanız gerektiğini öğrenmeniz gerektiğini düşündük. Ardından hedefinizi belirlemelisiniz ve yukarıda öğrendiklerinizi bu hedefe ulaşmak için bilinçli bir şekilde kullanmaya başlayın. Hedefi olmayan bir gemi denizde bir sağa bir sola sürüklenir. İnsanda öyledir eğer bir hedefi yoksa ne yaptığı ve ne yapacağı hiç belli olmaz. Küçük ya da büyük olması fark etmez her zaman bir hedefinizin olması gerekiyor. Çocuklar için bisiklet sahibi olmak, büyükler içinse araba sahibi olmak bir hedeftir. Ailelerin genelde hedefi ev sahibi olmaktır. Bunlar kişiye ve duruma göre değişiklikler gösterebilir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉