• PAYLAŞ

Banka Nasıl Kurulur?

  • 23/08/2016 - 17:00
  • 0 Yorum
  • 1266 görüntüleme

Bu konumuzun zenginleri ilgilendirdiğini ilk maddede söylemeliyiz. Ancak olursa bir gün hayallerinize ulaşıp zengin olmayı başarırsak bilgimiz olması amacıyla bu konuyu sizler ile paylaşmak istiyoruz. Bir bankanın nasıl kurulacağı ve ne gibi şartlar arandığını sizler için araştırdık ve maddeler halinde sizler ile paylaşacağız.

Unutmamanız gereken en önemli detay bankacılığın en yüksek kar marjına sahip sektörlerden birisi olduğudur. Kısaca para parayı çekiyor lafının fiziksel olarak hayat bulmuş halidir. Bir banka kurmak için devlet tarafından belirlenen şartları taşımanız ve yüksek miktarda paraya sahip olmanız gerekiyor.

Banka kurmak için atılması gereken adımlar

Banka kurmak için kendinizi bu konuda yetiştirmeye başlayarak adım atabilirsiniz. Kendinizi yöneticilik ve banka kontrolü konularında yetiştirmeniz gerekiyor. Bu tabi BDDK tarafından belirlenen sermayeye sahip olduğunuzu düşünerek söylüyoruz. BDDK kurulacak bankanın 30 milyon TL öz sermayesinin olmasını şart koşuyor. Ancak kurulacak banka tek bir şubeden oluşmayacağı için ilk adımda en az 1 milyar TL sermaye ihtiyacı olacaktır. Bu miktarda paranız varsa banka kurmak için gerisi prosedür işlerini yerine getirmek olacaktır.

banka-kurmak

Bankayı kurmak sadece sermayenizin yeterli olması ile bitmiyor. Birçok prosedürün tamamlanması gerekiyor. Banka kurulurken bir anonim şirket olarak kurulması şart koşuluyor. Bu koşulda bankanın bir ana sözleşmesinin olması gerekiyor. Bu sözleşmenin detayları Türk Ticaret Kanununun 279. Maddesinde özellikle belirtilmiştir. Bu maddelerin ışığında banka ana sözleşmesi yapılmalıdır.

Bir bankanın şubesi için ne kadar para harcanacağına gelelim. Her banka şubesi birbirinden bağımsız olarak düşünülmesi gerekiyor. Her şube için belirli bir öz sermaye ihtiyacı olacaktır. Yani bir  banka şubesi açmak istiyorsanız 30 milyon TL sermayeniz olması gerekiyor. Her şube için bu miktar gerekiyor. Bir banka şubesinin iç düzenlemesine ülkemiz şartlarında 200 bin dolar harcanmaktadır. Bu bankanın kurulacağı ile göre farklılık gösterebiliriz. Bir banka şubesinde çalışanlara aylık ortalama 30 bin TL’den fazla maaş ödemesi yapılmaktadır. Bir de ATM masrafı vardır. Bir ATM için ortalama 100 bin TL ayırmanız gerekiyor. Bankayı kurduktan sonra 3 ile 5 ay arasında kar beklememiz gerektiği vurgusu yapılıyor.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 2.5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉