• PAYLAŞ

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

  • 23/08/2016 - 16:40
  • 0 Yorum
  • 925 görüntüleme

İnsanlar belirli bir yaştan sonra saç dökülme sorunu ile karşılaşmaktadırlar. Bu sorunu kendisine dert edenler olduğu gibi kendisi ile barışık bir şekilde yaşayan insanlarda vardır. Gene de kimse saçlarını kaybetmek istemiyor. Özellikle kadınlar bu konuda çok titiz davranıyorlar. Bu yazımızda sizlere saç dökülmesinin önüne geçebileceğiniz yöntemleri anlatmaya çalışacağız.

Saç dökülmesi genellikle erkeklerde daha çok görülmektedir. Saç dökülmesinin bilimsel nedeni yapılan araştırmalar sonucunda DHT olduğu ortaya çıkmıştır. Erkeklerde saç dökülmesinin yaklaşık olarak yüzde 90’dan fazlası bu nedenden olmaktadır. Bu saç dökülmesi erkek tipi saç dökülmesi olarak da isimlendirilir. Bu şekilde anılmasına rağmen kadınların da görülen saç dökülmesinin yaklaşık olarak yüzde 50’si bu nedenden olmaktadır. Erkek tipi saç dökülmesi olarak anılmasının nedeni DHT’nin erkeklik hormonu olarak bilinmesinden kaynaklanmaktadır. Bu saç dökülmesinin önüne geçmek istiyorsanız doktorunuzdan DHT kaynaklık saç dökülmelerini engellemek için ilaç tavsiyesinde bulunmasını isteyebilirsiniz.

Kadınların girdikleri menopoz döneminde saç dökülmelerinin büyük nedeni östrojen hormonunun azalmasından kaynaklanmaktadır. Bu hormonun azalması saç dökülmelerine neden olmaktadır.

saç dökülmesi nasıl önlenir 2

Saç dökülmelerinin en çok bilenen nedenlerinin başında stres gelmektedir. Stres insan hayatında ki birçok rahatsızlığında başlıca sebebi olarak görülmektedir. Saç dökülmesinin önüne geçmek istiyorsanız daha pozitif düşünmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Ayrıca sizi strese sokacak olan durumun da önüne geçmeniz gerekiyor. Eğer stresinizi yenmekte zorluk yaşıyorsanız bu konuda bir uzmandan yardım almanızı tavsiye edebiliriz.

Bir başka saç dökülmesine neden olay şey ise kansızlık yaşanmasıdır. Çünkü saçlarda birçok organ gibi kan aracılığı ile beslenmektedir. Eğer kansızlık yaşanıyorsa saçların yeterince beslenemediğini ve saç köklerin zayıflayarak saçların dökülmesine neden olacağına şahit olabilirsiniz. Kadınların hamilelik dönemlerinde saç dökülmeleri yaşanabilir. Çünkü bu dönemde hormonlar istenildiği gibi kontrol edilememektedir. Bu dönemde de dengeli olarak beslenmeli ve stresten uzak durulmasına özen gösterilmelidir.

Beslenme nedeniyle yaşanan sorunlar ile de hem erkekler de hem kadınlarda saç dökülmesine neden olabilir. Saçların dökülmesine engel olmak isteyenler beslenirken vitamin, protein ve mineral alımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu saçların güçlenmesine yardımcı olacağı için saç dökülmelerinin önüne geçilecektir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉