• PAYLAŞ

Evde Sera Nasıl Kurulur?

  • 23/08/2016 - 16:20
  • 0 Yorum
  • 1121 görüntüleme

Doğal besinler tüketmek günümüzde giderek zorlaşıyor. İnsanlar kendi ürünleri üretmek ve bunlar ile besin ihtiyaçlarını karşılamak için çok farklı yöntemler deniyor. Özellik ekonomik dengeler içerisinde organik pazarların giderek değer artıyor. İnsanlar alışverişlerini bu pazarlardan yapıyorlar. Sadece besin olarak değil giyim sektöründe bile organik ürünlerin giderek arttığına şahit oluyoruz. Bizde bu yazıda sizlere evde kendi imkânların ile bir sera kurarak üretebileceğiniz organik ürünleri anlatmaya çalışacağız.

Sera’nın ne olduğunu herkes az çok bilmektedir. Ülkemizde sera ile tarım yapılan ve ürün yetiştirilen birçok bölge vardır. Peki kendi imkanlarınız ile sera kurmak ve bu serada ürün yetiştirmek için neler yapmanız gerekiyor. Sera’yı evinizde kurmak istiyorsanız bunu iki farklı alanda yapabilirsiniz. Evin içerisinde balkonunuz da sera kurabilirsiniz. Sera’yı balkonunuzda kurmanızı tavsiye edebiliriz. Çünkü etkisi daha fazla olmasının yanında evinizi kirlememiş olursunuz. Sera etkisi güneş ile olduğu için balkonda daha çok verim alabilirsiniz.

evde-sera-nasil-kurulur_646x340

Ülkemizin Güneşe göre konumu nedeniyle sera’yı kuracağınız balkonun güney cephesinde olması önemlidir. Eğer güney cephesinde bir balkonunuz yoksa ülkemizde genellikle vardır bu cephede olan bir odayı kullanabilirsiniz. Güneş sera için çok önemlidir. Seranın kurulacağı yerine gün içerisinde en az 5 ile 6 saat arasında doğrudan güneş görmesi gerekiyor.

Seranın yerini belirledikten sonra kalın sera poşetleri ile kendinize bir sera alanı oluşturabilirsiniz. Bu alanın ne kadar büyük yada küçük olacağı tamamen size kalmıştır. Balkonunuzun belirli bir bölümünü sera yapmak size yetecek ürünleri yetiştirmeniz için yeterli olacaktır. Sera’nın içerisinde yetiştirmek üzere domates, salatalık, biber gibi ürünler genellikle tercih edilmektedir. Bunlar hazır olarak satılmaktadır.

Bu ürünleri aldıktan sonra pvc, ahşap ya da metal kafes ile yaptığınız seranızın içerisine bu sebzelerin yetişmesi için dikeceğiniz saksıları dizmeniz gerekiyor. Günlük ihtiyaçları olan su ve güneş miktarına göre konumlandırmanız önemli olacaktır. Bu sayede ürünlerinizden maksimum seviyede ürün alabilirsiniz. Seranın kesinlikle hava almaması gerekmektedir. Bunun için seranın etrafında açık gördüğünüz noktaları bant yardımı ile iyi kapatmaya dikkat etmelisiniz. Sera naylonu şeffaf ya da yeşil renkte olmalıdır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉