• PAYLAŞ

Etkili Konuşma Nasıl Yapılır?

  • 23/08/2016 - 16:00
  • 0 Yorum
  • 1122 görüntüleme

Üst düzeyde bir noktaya gelmek istiyorsanız etrafında bulunan insanları etkilemeniz gerekiyor. Size karşı belirli bir saygıları olmalı ve söylediklerinizi can kulağıyla dinlemelerini sağlamanız gerekiyor. Bunun için vücut dilinizin ve etkili konuşmanızın büyük bir önemi vardır. Eğer konuşma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız insanları büyük ihtimalle sıkılacaktır. Bu durum sizin ilerlemenin önüne geçeceği gibi şirketinde zararına olacaktır. Peki, etkili bir konuşma nasıl yapılır. Dünyanın önde gelen liderleri bu konuşmaları nasıl yapıyorlar. Hep birlikte bu konuyu inceleyelim.

Etkili bir konuşmada öncelikle dikkat edilmesi gereken sesin tonudur. Ne çok alçak olmalıdır, ne de karşınızdakileri rahatsız edecek yükseklikte olmalıdır. Ayrıca aynı ses tonu ile sürekli konuşmakta insanları sıkacaktır. Konuşmanın durumuna göre sesinizin tonunuzu kendiniz belirlemelisiniz. Sürekli olarak konuşulmamalı ve ara sıra duraksamalara yer verilmelidir. Bu söylediklerinizin özümsenmesi için önemlidir.

Önemli bir konuşma yapacaksanız mutlak bir konuşma metni hazırlamalısınız. Bu metni konuşmadan önce birkaç kez okumanız gerekmektedir. Konuşacağız konu hakkında takılabileceğiniz ya da önemli olarak yerleri kırmızı bir kalem ile işaretlemeniz gerekiyor. Ancak konuşmanız esnasında sürekli kağıda bakma dinleyicilerin konuşmanıza önem vermemesine neden olacaktır. Eğer imkanınız varsa dil bilgisi olan birisine bu konuşmayı yazdırmayı tercih etmelisiniz. Duraklama yerleri sesinizi kontrol etmeniz için önemlidir.

diksiyon-ve-etkili-konusma

Konuşacağınız konu hakkında bilgi sahibi olmanız çok önemlidir. Bir çiftçiye bilgisayar mühendisliği hakkında konuşma yapmasını istemek çok saçma olacaktır. Ancak bu konuşma gene de yapılabilir. Eğer bu konu hakkında bilgiye sahipse güzel bir metin ile konuşma yapılabilir. Onun için konuşacağınız konu hakkında önceden bir hazırlık yapmanız önemlidir.

Konuşma kadar vücut dili de çok önemlidir. Dümdüz durarak konuşma yapmak karşınızda ki insanları etkilemeniz için yetersiz olacaktır. Ancak ellerinizi, yüz mimiklerinizi ve vücudunuzun yönünü kullanarak konuşmanızın daha etkili ve akılda kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

En son olarak da etkili bir konuşmanın akılda kalıcı olmasını istiyorsanız konuşma süresi çok önemlidir. Eğer yazdığınız metinde konuşma süreniz yarım saatin üstünde oluyorsa bunun için konuşma metninin de kıs ve net cümleler kurulmasını talep etmelisiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER : ,


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉