• PAYLAŞ

Başarılı Yatırımcıların Stratejileri Nelerdir?

  • 29/06/2017 - 15:44
  • 0 Yorum
  • 589 görüntüleme

Hepimiz bir şekilde küçük yada büyük yatırımlar yaparız. Ev almak, doğru arabayı almak, altın ve döviz almak bunların hepsi birer yatırımdır. Bazılarından şansımızın yaver gitmesiyle güzel paralar kazanırız. Bazılarından ise zarar ederiz. Başarılı bir yatırımcı olan kişiler ise yatırımlarını tesadüf olarak yapmazlar. Yani doğru şekilde bir yatırımcı olabilmek için kendine has stratejileri olmalıdır. Doğru stratejiler yatırımcıların genel olarak kabul ettikleri bazı kuralları yerine getirmektir. Şimdi doğru yatırım stratejileri ile birikimlerinizi doğru yatırım araçlarına yönlendirirken dikkat etmeniz gerekenleri paylaşalım. Bu sayede doğru şekilde yatırım yaparak daha yüksek bir gelirin sahibi olmanız kaçınılmaz olacaktır.

Yatırımda Sabırlı Olun

Yatırımlar iki şekilde yapılmaktadır. Kısa vadeli ve uzun vadeli yatırımlar olarak şekillenmektedir. Hangisini tercih ederseniz edin önemli olan doğru yatırımı yapmak olacaktır. Bunu yapabilmek için tüm başarılı yatırımcıların ortak özelliği karşınıza çıkacaktır. Bu da sabırlı olmaktır. Ünlü bir yatırımcı bu konuda şu önemli cümleyi kurmuştur. Sabırlı olun ve ne olursa olsun fırsatı kaçırdığınızı düşünerek yatırımınızı şekillendirmeye çalışmayın. Doğru olan panik yapmadan en doğru yatırımı yapmak için çalışmalarınıza devam etmeniz gerektiğini tavsiye ediyor. Çünkü yatırımların uzun vadeli yapıldığında çok dikkatli hareket ederek tüm detaylara dikkat edilmelidir. Bu sayede kendiniz için en doğru tercihi yaparak başarılı bir yatırımcı olma ihtimaliniz artacaktır.

Duygusallıktan Kaçınmalısınız

Finans piyasaları işin içine girdiğinde dikkat etmeniz gereken en önemli detay duygusal bir şekilde hareket etmek olmamalıdır. Eğer siz doğru yatırım yapmak istiyorsanız duygularınız ile değil mantığınız ile hareket etmelisiniz. Diyelim ki Amerika karşı bir nefretiniz var diyerek dolara yatırım yapmamak buna bir örnek olarak gösterilebilir. O nedenle yatırımınızı doğru bir yatırım aracına yönlendirmek istiyorsanız duygularınızı kullanarak hareket etmekten kaçınmalısınız. En iyi yatırımcıların duyguları yerine matematiksel bir şekilde tüm önlemleri alarak yatırım yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. İyi bir yatırımcı her zaman duygularını hiçbir zaman yatırım araçlarını tercih ederken kullanmaz. Bu da onları otomatik bir şekilde doğru yatırımları yapmalarını sağlayacaktır.

Kendi Stratejinizi Oluşturun

Her yatırımcının mutlaka bir stratejisi olmalıdır. Bunu yapmak için öncelikle finans piyasalarını yakından takip etmeli ve kendi planlarınızı yapmanız gerekmektedir. Doğru strateji ile yatırım yaparsanız daha çok para kazanmanız daha büyük bir ihtimal olacaktır. İlk defa yatırım yapmaya başladığınızda mutlaka bazı hatalar yapılacaktır. Ancak zaman içerisinde bu hatalardan dersler alarak kendinize özgün bir yatırım stratejisi belirlemeniz daha kolay olacaktır. Tabi bunu belirlerken önemli yatırımcılarında tavsiyelerini alabilirsiniz. Bu sayede hem kendi belirlediğiniz deneyimler ile hem de aldığınız tavsiyeler ile başarılı bir şekilde doğru yatırım araçlarınıza yatırım yapabilirsiniz.

Sermayenizi Doğru Yönlendirin

Yatırım yaparken elinizde olan sermayeyi en doğru şekilde yönetmeyi öğrenmelisiniz. Tüm sermayenizi tek bir yatırım aracına yatırmak yerine genel hatları ile dengeli bir portföy oluşturmak sermayenizi doğru ve mantıklı bir şekilde yönlendirmenizi sağlamanıza yardımcı olabilir. Yatırım yapmak doğru şekilde yapıldığında yüksek kazançlar sağlayan bir finansal işlemdir. Ancak yatırım yapmak genel olarak ciddiyet isteyen bir iştir. Organize olmanız gerekmektedir. Hem planlı hem organize olsanız dahi bir gün büyük bir hata yapma ihtimaliniz çok yüksektir. Ya da karşınıza beklenmedik bir terslik çıkabilir. Ne olursa olsun her duruma karşı mutlaka bir kaçış planı oluşturmalısınız. Başarılı bir yatırımcı olmak istiyorsanız önemli yatırımcıların bu konuda yaptıkları açıklamaları dikkate alarak sermayenizi ona göre yönlendirmenizde fayda var.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉