• PAYLAŞ

Belçika Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

  • 07/09/2016 - 15:20
  • 1 Yorum
  • 2465 görüntüleme

Belçika topraklarından vatandaşlık almanın bir kaç farklı yolu vardır. Bunlardan birisi, sadece yetişkinlerin başvurabildiği beyan yolu, bir diğeri Belçika vatandaşı ile evlilik ve son olarak evlat edinilme gibi kabuller. Bunların dışında bilindik olan Belçika topraklarında doğmuş olmak.

Belçika topraklarında doğmuş olmak.

1 Ocak 1967 tarihinden önce doğmuş ve kanuni olarak anne ve babanız Belçika vatandaşı ise, bu maddeye evlilik dışı bir doğum da geçerli.

1985 veya daha sonra doğumlu ve başka ülke topraklarında doğduysanız,   30 Haziran 1960 tarihinden önce Belçika Kongosu yada Belçika topraklarında doğmuş anne veya babaya sahip olmanız gerekiyor. 1 Temmuz 1962 tarihinden önce Brundi veya Rwanda doğmuş da olması durumunda.

Anne ve babanız son on yılda içersin de beş yılını Belçika topraklarında yaşamış ise şartlar sağlandığında Krallığa bir başvuru hakkı olabilir. BY madde ailenin onay vermesi ile sağlanabilir.

belcika-vatandasligi-nasil-alinir-1

Siyasi mülteci veya vatansız olarak Belçika topraklarında 2 yıldır yaşıyorsanız Belçika vatandaşı olabiliyorsunuz.

Normal olarak başvuru için gerekli şartlar oluştuğunda ikamet süresi üç yıl. Bu şartların oluşması için en az 18 yaşında olmanız ve bunun yanında yabancılar bürosunun sizden istediği rapor ve belgelerle beraber başvuruda bulunmanız gerekiyor. Buna Belçika topraklarında naturalisation diyorlar. Bu aşamada önemli olan samimi olarak Belçika ülkesine bağınızı ispatlamanız. Gerçek olarak Belçika topraklarında burada yaşıyor olmanız, arkadaş ve iş çevresi gibi bağlarınız var mı? Ayrıca 18 ile 22 yaş arasında iseniz ve altı yaşınızı doldurana kadar anne ve babanızla birlikte Belçika topraklarında en az bir yıl yaşadıysanız, son 12 ay içerisinde Belçika topraklarında iseniz,14 ile 18 yaş arası Belçika topraklarında yaşadıysanız veya son 9 yıl içerisinde sürekli ikamet ediyorsanız vatandaşlık başvurusu yapma hakkına sahipsiniz.

18 yaşını doldurdunuz ise başka yollarla da Belçika vatandaşı olabilirsiniz. Belçika topraklarında doğmuş ve kesintisiz olarak Belçika’da yaşıyor iseniz, yedi yıl süresince resmi oturum belgenizle Belçika topraklarında iseniz bu aşamada süresiz olarak oturum belgesiniz almış olmalısınız, anne veya babadan birisi Belçikalı ise sıkı yapılacak olan kontrollerden ve istenecek farklı belgelerden sonra Belçika vatandaşlığını alabilirsiniz.

Aile Birleşimi ile Vatandaşlık Başvurusu;

Evlilik yapıldıktan sonra en az 6 ay kadar eşinizle aynı evde ikamet etmeniz gerekiyor, bunun dışında başvurudan sonra 3 yıl bunun devam etmesi gerekiyor. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra Kraliyet onayı gerekiyor. Kraliyet onayını aldıktan sonra 3 – 4 ay içerisinde vatandaş olabiliyorsunuz.

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 1.8]
  • PAYLAŞ


nasilyapilir com
gürkan bedir - 21/05/2017 - 14:26

10 mayıs 1979 belçika doğumluyum vatandaşlık alabilmek için ne yapmalıyım

Cevapla
Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉