• PAYLAŞ

Bir Modacı Olmak için Bilmeniz Gereken Terimler Nelerdir?

  • 25/09/2016 - 20:19
  • 1 Yorum
  • 1051 görüntüleme

Bir Modacı Olmak için Bilmeniz Gereken Terimler Nelerdir?

Moda dünyasında olanların bildikleri ve sürekli olarak kullanılan bazı terimler vardır. Bu terimleri bilmeyenleri moda dünyasından olduklarını düşünemeyiz. Eğer sizde modaya ilgi duyuyor hatta gelecekte bir modacı olmak istiyorsanız bu terimlerden bazılarını mutlaka bilmeniz gerekiyor. Bu yayında sizlere modada bilinmesi gereken önemli moda terimleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Alacağınız bilgiler ışığında sizlerde birer modacı olabilirsiniz. Tabi gerekli eğitimini aldıktan sonra.

moda-terimleri

Moda Terimleri

Aba; Rahat, bol ve kolsuz olan giysileri ifade etmek için kullanılır. Bir çuvala benzetilen elbiselere söylendiğini bilmelisiniz.

Resort Koleksiyon; Bu koleksiyonlar mağazalarda uzun süre durmaktadır. Yani mevsimler arasında ki geçiş dönemini içine alan kıyafetleri ifade etmektedir. Kış ve son baharda giyilen elbiseleri örnek verebiliriz.

Asetat Kumaş: Günümüzde genellikle tercih edilen kumaşların başında gelir. Ütü tutması, yıkama ve kurutma aşamalarında şeklini koruması ile bilinmektedir. Bu özelliklerine rağmen dayanıksızlığı ile dikkat çekmektedir.

Aplike ve Aplike Dikiş; Elbiselerde zıtlık oluşturması için renkli kumaşla zıt renkteki elbiseye farklı bir hava katmak için yapılan işleme aplike denilmektedir. Bunun için yapılan gizli dikişe de aplike dikiş denilmektedir.

Berjer: Bir kadın şapkasıdır. 18. Yüzyılda çok popüler olan bir şapka olarak bilinmektedir. Şapkanın en büyük özelliği hasır olması ve çene altında şal ile tutturulmasıdır.

Bandana: Günümüzde özellikle gençler tarafından tercih edilen genellikle saçın ön kısmına ya da boyun kısmına takılan eşarp olarak bilinir.

Blazer: Erkekler tarafından sıklıkla tercih edilen tek ceketlere verilen isimdir. Takım elbise ceketine benzer ancak tek olarak satılır. Genellikle farklı renkleri bulunur.

Güderi: İlk olarak geyik derisinden yapılarak insanların kullanımına sunulmuştur. Gri ve bej renkleri sıklıkla bulunuyor. En çok tercih edilen deri elbiselerin başında bulunur. Jokey pantolonları da bu deriden yapılmaktadır.

Volan: Elbiselerde detayları sevenler için yapılan süslemelere verilen genel isimdir.

Sofistike: Modada bilinmesi gereken en önemli terimlerdir. Yanıltıcı giyim tarzını ifade etmektedir. Kısa boylular için uzun görünmek için yapılan moda hileleri gibi düşünebilirsiniz.

Streç: Esnekliği olan ve rahat bir şekilde giyilebilen kumaşları ifade etmektedir.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


nasilyapilir com
Mert Gönden - 26/09/2016 - 12:07

Özellikle şu moda yarışmalarında sürekli lanse edilen “Stiletto”nun ne olduğunu çok merak ediyordum. Meğersem yüksek topuklu ayakkabı demekmiş. Hala anlamış değilim, topuklu ayakkabı diyip herkesin anlamasını sağlamış olurken neden stiletto dediklerini

Cevapla
Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉