• PAYLAŞ

Ne Bildiğiniz mi önemlidir? Yoksa Kimi Tanıdığınız mı önemlidir?

  • 25/09/2016 - 23:15
  • 0 Yorum
  • 855 görüntüleme

Ne Bildiğiniz mi önemlidir? Yoksa Kimi Tanıdığınız mı önemlidir?

İş yaşamında yüzyıllardır süre gelen bir tartışma vardır. Bu artık bir paradoksa döndü ve herkes kendi açısında aklına yatan kısmı savunuyor ancak kimse bu sorunun kesin bir cevabını veremiyor. Size göre bu sorunun cevabı nedir. İşiniz konusunda neyi bildiğiniz mi sizi daha zengin yapar yoksa kimi tanıdığınız mı sizi zengin yapar.

Zenginlik göreceli bir kavramdır. Makam ve mevki olarak yükselmeyi de bunun için anlayabilirsiniz, şirketinizin değerinin artmasını da bunun içine alabilirsiniz. Bu konuda net bir şekilde verilebilecek bir cevap şimdiye kadar çıkmadı. Bu paradoksu birlikte inceleyerek bir cevap bulmaya çalışalım.

ekonomi-paradoksu-1

İş hayatı bildiğiniz gibi tek başına yapılmıyor. Mesela tek başınıza hem bir ürünü üretip, hem dağıtımını yapıp hem de satarak büyüyemezsiniz. Mutlaka insanlara yatırım yapmanız gerekiyor. Burada önemli olan kısım kimi tanıdığımız cevabını bize veriyor.

İç benliğimiz yani yolda birisini yaralı gördüğümüzde onun için üzülmeden olayın bizim başımıza gelmemesinden dolayı rahatlama kısmı iş hayatımızdan önemlidir. Herkes için de geçerli olan benmerkezcilik empatiden önce tercih edilmektedir. Amacımız ilk olarak kendi statümüzü korumak olduğu için agresif davranabiliriz. Bu ikili ilişkilerin bozulmasına yani insandan çok bilginin önemli olduğunu ortaya çıkaracaktır.

Peki, gerçekten iş dünyasında ilerlemek için gerekli makam ve mevki sahip insanları ya da gerekli elemanları bulmamıza yardımcı olacak kişileri tanımamız mı gerekiyor. Bu konu üzerine Nobel ekonomi ödülüne aday gösterilen Mark Granovetter araştırma yapmış Araştırmanın ilginç sonuçlarında sıklıkla görüşülen insanlardan daha çok yılda 1-2 kez görüşülen insanların daha faydalı olduğu gerçeğini ön plana çıkarıyor. Yani etrafımızda bulunan her insan bizim işimize yaramıyor.

Yani buradan çıkarabileceğimi sonuç sizi zenginler kulübüne dahil edecek insanı sık boğaz etmenize gerek yok. Onunla eğlenceli işler yapmak yarına ona fayda sağlamanız daha önemli olacaktır. Bu da size olumlu bir sonuç olarak dönecektir. Bunun yanında ilerlemenize devam etmek için öğrenmeyi ve eğitimi birlikte devam ettirmeniz gerekiyor. Paradoksun cevabının aslında hem insana hem de bilgiye ihtiyaç duyduğumuz gerçeğinin ortaya çıkması olarak cevaplayabiliriz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉