• PAYLAŞ

WordPress’te SEO Uyumlu Link Nasıl Yapılır ?

  • 26/09/2016 - 10:25
  • 0 Yorum
  • 786 görüntüleme

WordPress’te SEO Uyumlu Link Nasıl Yapılır ?

Merhaba değerli nasilyapilir.com ziyaretçileri, bu makalemizde sizlere WordPress siteleriniz üzerinden nasıl SEO uyumlu link yani bağlantı yapabileceğiniz anlatacağız.

Seo Nedir ve Seo neden önemlidir ?

Bildiğiniz üzere bir sitenin en büyük hit kaynağı Google’dır. Google, bir siteyi, sitenin içerisindeki ayarlamalara ve sitenin optimazsyonuna göre sanal bir puan vererek, o puan üzerinden o siteyi kendi arama sonuçlarına göre sıralandırmaya alır.

Yani, örneğin benim “A” ürünleri satan bir internet sitem var, bir başkasının da “A” ürünleri satan internet sitesi var. Ben siteme ne kadar çok önem verip, o “A” ürünlerini ne kadar özgün ve açıklayıcı şekilde anlatımını yapar, site içi ayarlamaları, google’ı ziyaret edecek ziyaretçileri düşünerek optimize edersem. Diğer A ürünleri satan firmayı, google üzerinde geride bırakarak yükselişe geçebilirim.

İşte bu anlatılan SEO yani Search Engine Optimization yani Türkçe karşılığı ile Arama Motoru Optimizasyon çalışmalarının ta kendisidir.

Sitenizde güzel bir SEO çalışması yapmak istiyorsanız, en büyük adımlardan birisi site içerisinde kullanmış olduğunuz link ve bağlantıları, arama motorunun ve yine bu arama motorunu kullanan ziyaretçilerin, sitenizi daha iyi anlayabilmesi adına düzenlemeniz gerekmektedir.

Yani yukarıdaki anlatım baz alınarak A ürünleri satan bir siteniz var ise, örneği amarket.com diyelim, rakip firmanızın sitesindeki linkler “aurunleri.com/index.php?answer/35291?hl=tr” şeklinde iken sizin sitenizin ürünleri, amarket.com/aurunleri/satinal şeklinde ise google sizin sitenize, anlaşılabilir olmanızdan kaynaklı daha üst sıralara çıkmasında yardımcı olacaktır.

Peki bu ayarlamalar wordpress üzerinde nasıl yapılır ?

WordPress Sitede URL (Kalıcı Bağlantılar) Nasıl Seo Uyumlu Hale Getirilir ?

İlk olarak wordpress tabanlı internet sitenizden wp-admin’e giriş yapın. Ardından Ayarlar kısmında bulunan “Kalıcı Bağlantılar” bölümüne girin. Burada genel ayarlar kısmında dilediğiniz bağlantı türünü seçebilirsiniz. Bizim önerimiz, Özel Yapı bölümüne kendi özel URL Yapınızı hazırlamanızdır.

Örneğin SEO açısından en çok önerilen özel yapı ayarlaması aşağıdaki gibidir, aşağıdaki metni kopyalayıp, özel yapı bölümünde bulunan metin boşluğuna yapıştırabilirsiniz.

/%postname%-%post_id%/

Yani bunun açıklaması, siteadiniz.com/KONUADI-KONU NUMARASI şeklinde olacaktır. Konu numarasının olmasının amacı, ilerleyen zamanlarda aynı konu adından yeni bir konu açtığınızda, linklerin çakışmasını önlemek amacıyla dır.

Özel yapı bölümüne girebileceğiniz en çok tercih edilen özel ayar kısaltmaları ;

 

%year%
Konuyu açmış olduğunuz yıl, örneğin 2016
 %monthnum%
Konuyu açmış olduğunuz ay, örneğin 09
 %day%
Konuyu açmış olduğunuz gün, örneğin 28
 %hour%
Konuyu açmış olduğunuz saat, örneği 21
 %minute%
Konuyu açmış olduğunuz dakika, örneğin 33
 %second%
Konuyu açmış olduğunuz saniye, örneğin 14
 %post_id%
Konunun id numarası, örneğin 4985
 %postname%
Konu başlığı, örneğin konu başlığınız WordPress Teması Nasıl Editlenir ise url’niz “siteadi.com/wordpress-tema-nasil-editlenir” şeklinde olacaktır.
 %category%
Konuyu açmış olduğunuz kategori, örneğin “haberler”
 %author%
Konuyu yazan yazarın ismi

Ayrıca alt tarafta bulunan “İsteğe Bağlı” bölümünden, etiket ve kategori bölümü de değiştirebilirsiniz.

Normalde WordPress te etiketler siteadi.com/tag, kategoriler ise siteadi.com/category şeklinde görünmektedir. İsteğe bağlı olarak bunları Türkçeleştirebilir, ya da kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉