• PAYLAŞ

Birikim Hesabı Oluşturmak İçin Dört Neden Nelerdir?

  • 19/03/2017 - 14:11
  • 0 Yorum
  • 687 görüntüleme

Birikim Hesabı Oluşturmak İçin Dört Neden Nelerdir?

Birikim yapmak insanlara birçok şey kazandırır. Öncelikle hesaplarınızı en doğru şekilde yönetme fırsatı sunar. Çünkü birikim yapmanın anahtarı gelirlerin ve giderlerin planlı bir şekilde yapılmasıdır. Bu konuda kendi çabalarınız ile bir türlü birikim yapamıyorsanız yapmanız gerekenler arasında bankalardan yardım almak olacaktır. Bunun için sürekli çalışmış olduğunuz bankaya giderek onlardan birikim hesabı açtırmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. İnsanlar genelde birikim hesaplarını vadeli mevduat hesabı ile karıştırmaktadır. Ancak ikisi farklıdır. Hem kullanım şekilleri hem de bankaların sunmuş oldukları seçenekler açısından farklılık gösterir.

Mevduat hesabı ve birikim hesabı arasındaki fark

Vadeli mevduat hesabın müşteri belirli bir miktar para yatırır. Bu paraya banka ile yapacakları vade sözleşmesi bitene kadar dokunamaz. Bu sözleşmeler genelde 3,6, 9 ve 12 aylık seçenekler ile sunulmaktadır. Ve bu süre dolmadan hesabınızı bozdurmak isterseniz kazancınız azalacaktır ya da bozulacaktır. Ancak birikim hesaplarında durum aynı şekilde değildir. Paraya sadece gecelik faiz uygulanır. Mesai saatleri içerisinde istediğiniz her zaman bu hesaptan işlem yapma şansınız vardır. Ve vadeli mevduat hesaplarında olduğu gibi hiçbir açılış tutarı bulunmamaktadır. Neredeyse tüm bankalarda birikim hesabı hizmeti sunulmaktadır. Hangisinde isterseniz birikim hesabı açtırabilirsiniz. Ancak size en yüksek kazancı sağlayan ve kesintileri en az olanı tercih etmeniz mantıklı olacaktır. O nedenle iyi bir araştırma yaptıktan sonra tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Birikim hesapların hesap işlet ücreti bulunmuyor

Bu hesabı oluşturmanın en büyük artısı diğer hesaplarda bankalar tarafından sürekli olarak uygulanan ve müşterilerin tepkisini çeken hesap işletim ücretinin olmamasıdır. Birikim hesapların hiçbir banka müşterilerinden hesap işletim ücreti almaz. Bu bile siz açtığınız hesap sayesinde hem tasarruf etmenizi ve hem de birikim yapmanızı sağlayacaktır. Bunu öğrenen birçok banka müşterisi vadeli mevduat ve mevduat hesaplarından vazgeçerek soluğu birikim hesaplarında alıyor. Birikim hesaplarının birçok avantajı bulunuyor. Tasarruf etmekte zorluk çekiyor ve bu nedenle birikimini yapamıyorsanız soluğu birikim hesabınızda olmanız gerekiyor. Bu hesap size birikim konusunda çok yardımcı olacaktır.

Geleceğinizi oluşturmak için birikim hesabınızı tercih edin

Gelecekte ev, araba almak gibi her insanın istediği temel ihtiyaçlarını karşılamak istiyorsanız birikim hesapları size yarımcı olacaktır. Birikim hesabı oluşturmak için bankalar tarafından konulan her hangi bir yaş sınırlaması yoktur. Eğer siz kendinize bir sınır koymuyorsanız bu hesaplardan yararlanmak için orta yaşlarınızı beklemeniz gerek yok. İstediğiniz her zaman bir bankaya giderek yatırım hesabı oluşturabilirsiniz. Hem gelecek kaygısı yaşamadan yolunuza devam edersiniz hem de işinize yarayarak bir birikim yapma şansına sahip olursunuz. Özellikle insanlar 30’lu yaşlarına gelmeden geleceklerini düşünmüyor. Ancak bu yanlış bir davranış biçimidir. O nedenle dikkatli davranmalı ve bu hesaplarını mutlaka araştırmalısınız.

Birikim hesaplarında sunulan faiz oranları

Vadeli mevduat hesabı ile aralarında farklardan bahsederken sizlere detaylı bir şekilde bilgi vermeye çalıştık. Bu hesaplarda gecelik faiz sunulduğunu da söylemiştik. Gecelik faizin en büyük artısı getirisinin diğerlerine oran ile daha fazla olmasıdır. Ayrıca bu sayede hesabınızı sürekli olarak kontrol edebilir ve ne kadar gelir elde ettiğinizi öğrenebilirsiniz. Birikim hesaplarınızda bozma sorunu olmadığı için istediğiniz zaman para çekebileceğiniz gibi istediğiniz her zaman da ekleme yapabilirsiniz. Damlaya damlaya göl olur misali birikiminiz giderek büyümeye devam edecektir. Ve zamanı geldiğinde istediğiniz miktara ulaşmış olacaksınız. Her açıdan bankacılık hizmetleri arasında ki en avantajlı hesap diyebiliriz.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉