• PAYLAŞ

Borsada Risk Yönetimi Nasıl Yapılır?

  • 19/03/2017 - 18:13
  • 0 Yorum
  • 753 görüntüleme

Borsada Risk Yönetimi Nasıl Yapılır?

Ticari piyasalar arasında borsa yatırımcıların en çok tercih ettikleri piyasaların başında gelmektedir. Çok sayıda yatırım enstrümanının bulunduğu dinamik bir piyasa olan borsada risk yönetimi yapmak çok önemlidir. Doğru bir şekilde yapılan risk yönetimi size yatırımlarınızdan maksimum düzeyde gelir sağlamanıza yardımcı olur. Risk yönetimi yapma konusunda piyasalarda bilinen belirli başlı birkaç strateji bulunmaktadır. Bu stratejileri piyasada uygulamak yatırımlarınızın korunmasına ve onlardan kazanç sağlamanıza yardımcı oluyor. Hatta doğru stratejiler size yatırımlarınızdan daha fazla kazanç sağlayacaktır. Birikimlerinizi riskten korumak ve borsaya girerek yatırımlarda değerlendirmek istiyorsanız risk yönetimi stratejilerini öğrenmeli ve sürekli olarak piyasanın içerisinde kullanmalısınız.

Risk Yönetiminde Geç Kalmak

Yapılacak en büyük hatadır. Genelde yatırımcıların enstrüman tercihleri esnasında risk yönetimi yapmazlar. Yatırımlarını gerçekleştirdikten sonra oluşacak riskleri görme yolunu tercih ederler bu da alınan riskten kurtulmak ve onun kontrol etmek için çok geç kalınmış bir yöntemdir. O nedenle riski kontrol edebilmeniz için öncelikle risk yönetimi stratejinizi belirlemelisiniz. Sadece borsa piyasasında değil yatırım yapmak istediğiniz tüm ticari piyasalarda öncelikle riskinizi nasıl yöneteceğinizi öğrenmelisiniz. Her piyasanın ve yatırım aracının kendi riskleri vardır. Yatırım yapmadan önce bunları öğrenmeli ve onları nasıl yöneteceğinizi bilmelisiniz. Ve alacağınız risk karşılığında ne kazanacağınızı bu sayede rahatça ortaya çıkarabilirsiniz. Risk yönetimi kazancınızı belirlemek açısından çok önemlidir.

Bilgiye Sahip Olun

Borsada birçok işlem ve bunların belirlenmiş olduğu kurallar vardır. Aynı zamanda piyasa içerisinde tüm finansal ürünlerinde birbirleri ile uyumlu bir şekilde olan kuralları vardır. Borsada işlem nedeniyle risk almak istemiyorsanız öncelikli olan tüm işlemleri öğrenmelisiniz. Çünkü işlemler yüzünden ortaya çıkacak olan avantajlar ve dezavantajlar vardır. Onlara maruz kalmak ya da kalmamak tamamen yatırımcının elindedir. O nedenle öncelikle borsanın her detayı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bir enstrümanı iyi bir şekilde analiz edemezseniz, verileri okuyamayıp, yorumlamasını yapamazsanız yanlış bir aracı tercih edebilirsiniz. Riski çok yüksek geliri çok düşük bir yatırım aracı tercih etmenizde size zarardan başka hiçbir şey getirmez.

Finansal Verileri Araştırın

Finansalar veriler piyasalardaki tüm araçlar için çok büyük önem taşımaktadır. Bu veriler doğru portföy oluşturmanızda size yardımcı olacaktır. Piyasa kullanılacak tüm analiz yöntemlerini dikkatli bir şekilde araştırın ve ne zaman kullanılacaklarını mutlaka öğrenin. Her işe temelden başlamak önemlidir. Yatırım içinde bu durum geçerlidir. O nedenler borsa piyasasında ilk öğrenmeniz gerekenlerin başında temel analizler olacaktır. Tüm analizleri öğrenmek borsa yatırımlarınızda size etkin bir şekilde risk yönetimi yapma imkanı tanıyacaktır. Doğru analizi yapmak riski düşük, kazancı yüksek enstrümanları tespit etme ve yatırım yapma konusunda yardımcı olacaktır. Bu da her yatırımcının temel amacı olan yüksek kar elde etme imkanını sağlayacaktır.

Deneme Hesaplarına Yönelin

Borsa konusunda yeterli tecrübeniz yoksa ilk yapmanız gereken deneme hesaplarında kendinizi test etmek olmalıdır. Demo hesapları ücretsiz olması amatör borsa yatırımcıları için büyük bir avantajdır. Analizini yaptığınız verileri ve enstrüman hakkındaki düşüncelerinizi bu şekilde öğrenmiş olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken tabi ki bu değildir. Sürekli olarak yeni veriler öğrenmeli ve bunların analizlerini en iyi şekilde yapmaya yönelmelisiniz. Bu sistem size aktif risk yönetiminin nasıl yapılacağı konusunda bilgi verecektir. Ayrıca oluşturduğunuz stratejilerinizi bu sayede test edebilirsiniz. Doğru mu yoksa yanlış bir strateji yapıp yapmadığını bu hesap sayesinde öğrenebilirsiniz. İşin özünü anladıktan sonra gerçek piyasaya giriş yapmanız önünde bir engel bulunmayacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉