• PAYLAŞ

Böbrek Taşı Nedir ?

  • 18/06/2016 - 19:13
  • 0 Yorum
  • 881 görüntüleme

İnsanoğlunun hastalıklar nedeni ile çok sıkıntılar çeker ve bu hastalıklar ciddi ağrılara sebep verir bazen bu ağrılar o kadar dayanılmaz olur ki insan ne yaptığını bilmez hale gelir böbrek taşı düşürmek işte bu ağrılara verilebilecek en büyük örneklerden bir tanesidir.

2

Taş düşüren bayanlar arasında söylenen bir değim vardır taş düşürmek çocuk doğurmaktan farksızdır diyerek ağrının ne denli şiddetli olduğunu anlatmaya çalışmışlardır. Tıbbı araştırmacılar tarafından yapılan incelemelere göre idrar yolu taşı semptomları 25 – 30 yıl içerisinde gözle görülür biçim de artış göstermiş ama bu artışın nedeni hala tam olarak tespit edilememiş olması tam bir engelleme seçeneğinin de ortaya konulmasına engel olmaktadır. Bu alanda uzmanlaşmış bir çok hekime göre asıl neden vücudumuza yeteri kadar su sağlamamız ve bunun yerine asitli içecekler yada şekerli içeceklerle su ihtiyacımızı gidermeye çalışmamız gösterilmektedir. İdrar yolu taşı vücudumuzun hangi bölgesinde bulunduğuna bağlı olarak isimleri  değişiklik  göstermektedir ; üreter taşı, mesane taşı, renal pelvis taşı, kalis taşı diye kendi aralarında isimlere ayrılıyorlar.

Böbrek Taşı Nedir

İdrar yolunda taş oluşumuna neler neden olur ?

Vücudumuz bir makine gibi çalışır ve yediğimiz ve aldığımız sıvı bu makinanın yakıtıdır böbreklerin amacı vücudumuza aldığımız her maddeyi filtre etmektir. Vücudumuzda bulunan kalbin pompaladığı kan böbreklerimizden aşağıya doğru süzülerek içinde bulunan yararlı maddeler böbrek tarafından emilir ve geriye kalan zararlı maddeler yada başka bir dille ihtiyacımız olmayan maddeler idrarımız vahasıtasıyla dışarı atılır eyer idrarımız çok yoğun ise ki bu tamamen az sıvı alışımıza bağlıdır idrarda bulunan minarel ve tuzlar böbreğimiz de bulunan tübül bölgesinde kalır işde taş oluşumunun başlangıç yeri burasıdır. Tübül bölgesin de toplanan minarel ve tuzlar aynı küçük kristallere benzerler ve bu kristaller zaman geçtikçe bir araya gelerek birleşir taş oluşumuna sebep olurlar. Aslında bu durumu en kısa yolla izah etmek istersek herkesin gözdesi olan inci de aynı şekilde oluşur aslında inci de bir nevi böbrek taşıdır midyenin içine kaçan bir kum tanesi zaman içerisin de ince olması bizim de minarel ve tuzları taşa çevirmemiz birebir aynıdır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉