• PAYLAŞ

Borsa Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

  • 09/05/2017 - 12:00
  • 0 Yorum
  • 694 görüntüleme

Borsa günümüzde insanların en çok yatırım yapmak istedikleri ve giderek artan potansiyeli ile gücünü arttıran bir para piyasasıdır. Mekan eden insan sayının fazla olmasına rağmen genelde bir çok yatırımcı gerekli temel bilgilere sahip olmaması nedeniyle borsaya giriş yapamamaktadır. Borsa nedir, nasıl işlem yapılır gibi basit sorularla birlikte size 5 ana başlıkta borsayı yakından anlatmaya çalışacağız. Eğer sizde birikimlerinizi borsada değerlendirmek istiyorsanız bu bilgiler sizin işinize yarayacaktır. Bu sayede daha rahat bir şekilde paranızı en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Şimdi soruları soralım ve cevaplarını açıklamaları bir şekilde paylaşalım.

Borsa Nedir?

İçerisinde çok sayıda yatırım enstrümanının bulunduğu finansal bir yapıdır. En çok tercih edileni ve bilineni ise hisse senedi yatırım aracıdır. Hisse senedi ile birlikte bono, tahvil, emtialar, döviz ve endeksler yer almaktadır. Bunlar ile alım satım yapılarak kazanç elde edilir. Bu araçlarının hepsini etkileyen çok sayıda farklı faktör bulunmaktadır. Genelde ülke ekonomisi ile paralel bir şekilde hareket etmektedir. Bir ülkenin ekonomisi ne kadar sağlamsa borsa değeri de o kadar yüksektir. Dünyanın en güçlü borsası Amerika’da bulunan New York borsasıdır. İçinde bulunan şirketlerin değeri borsanın değerini arttırmaktadır.

Borsada Nasıl İşlem Yapılır?

Eğer gerekli araştırmaları yaptıktan sonra borsaya giriş yaparak işlem yapmaya karar verdiyseniz ilk olarak bir aracı kurum ya da banka ile anlaşmanız gerekiyor. Bunun için genelde insanlar bankaları tercih etmektedir. Sizin de bankanızda bir mevduat hesabınız varsa buna ek bir yatırım hesabı açmanız gerekiyor. Ardından borsada işlem yapabilmek için bu hesaba belirli miktarda bir para yatırmanız gerekiyor. Borsada yaptığınız işlemler için aracı kurumlar komisyon alırlar. Bu komisyonlar aracı kurumlara göre farklılık göstermektedir. Borsada alım ve satım işlemlerini günümüzde internet sayesinde hızlı bir şekilde yapabilirisiniz. Bu da borsaya olan talebin artmasını sağlamaktadır.

Borsanın Diğer Piyasalardan Farkı Nedir?

Borsa ülkemizde kurulan ilk organize piyasadır. İstanbul’da bulunan belirli bir merkez üzerinden işlemler gerçekleştirilir. İstanbul menkul kıymetler borsası adı ile kurulan bu yapı yapılan bir değişiklik ile markalaşmak için Borsa İstanbul adını almıştır. Tüm işlemler belirli saatler içerisinde yapılmaktadır. Hafta sonları borsa kapalıdır. Hafta içi de mesai saatlerinde işlem yapılmasına izin verilir. Her ülke de borsa işlem saatleri farklılık göstermektedir. Diğer borsalarda bizim borsamız üzerinden işlem yapılabilmesi için işbirliği anlaşması imzalanması gerekmektedir. 22 yıldır hizmetini aralıksız olarak vermektedir.

Borsada Nasıl Kazanç Sağlanır?

Bu finans piyasasında kazanç sağlamak istiyorsanız ya yanınızda piyasalardan ve ekonomiden çok iyi anlayan bir uzman olmalıdır. Ya da sizin ekonomi ve piyasa bilginizin çok üst düzey olması gerekmektedir. Yükselme trendine girecek araçları çok iyi yorumlamalı ve elinizde bulunan yatırımların gelecekte düşüp düşmeyeceğini çok iyi belirlemelisiniz. Borsa da yapılacak en büyük hata kulaktan dolma, genel hatları ile yapılan yorumlara kesinlikle inanmamak gerekmektedir. Aksi taktirde yatırım yaptığınız araçtan büyük ihtimal ile zarar edersiniz. Borsa da para kazanmak için bilginin yanında doğru bir de stratejinizin olması gerekmektedir.

Borsada Hisse Senedi Yatırımı Nasıl Yapılır?

Borsa lafı kullanıldığında insanların aklına ilk gelen hisse senedidir. Borsa içerisinde ki yatırım araçları arasında en çok tercih edilen de budur. Bunun için bir şirketin borsaya açılması gerekiyor. Bu sayede ortaya hisse senetleri çıkıyor. Sizde bir yatırımcı olarak bu şirketler arasında istediğinizi tercih ederek hisse senedi alım ve satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉