• PAYLAŞ

Laptop Temizliği Nasıl Yapılır?

  • 09/05/2017 - 15:00
  • 0 Yorum
  • 659 görüntüleme

Masaüstü bilgisayarlar gün geçtikçe yerlerinizi diz üstü bilgisayarlara bırakıyor. Diz üstü yani laptoplar gün geçtikçe performans olarak daha yüksek seviyeye çıkarken incelik ve ağırlık olarak da düşmeye devam ediyor. En büyük artısı bataryası sayesinde belirli bir süre boyunca güç desteği duymadan çalışabilmesidir. Bunun sayesinde dışarı da istediğimiz bir noktada şarjımız yettiği kadar bunları kullanma şansına sahibiz. Ancak bu sürenin çok kısıtlı olduğunu biliyoruz. Performansının yanında laptopların temizliğine de önem vermek gerekiyor. İşlemcisin bulunduğu nokta, fanın çalışma performansı, ekran temizliği gibi detaylara dikkat etmek laptoptan daha uzun süre yararlanmamız anlamına gelmektedir. Sizin de bir laptop ’unuz varsa temizliğine dikkat etmenlisiniz.

Laptop Ekran Temizliği

En önemli kısımlarından birisidir. Eğer bu ekrana gerektiği gibi bakmazsak gelecekte başımıza yüksek maliyetli sorunlar açılmasına neden olabilir.  Laptop ekranını temizlemek için bir nano teknolojik bir bezimizin olması gerekmektedir. Bu bezi kullanırken bazı insanlar ekrana su ya da ona benzer bir şey sıkarlar. Ancak bu yanlış bir işlemdir. Herhangi bir sıvı kullanmadan sadece nemli bir bez yardımı ile laptop ekranınızı rahatça temizleyebilirsiniz. Laptop ekranınızı temizlerken fişten çekili olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca fazla bastırmadan silmelisiniz. Çünkü aşırı yüklenmek ekranın kırılmasına neden olabilir. Bu da kaç yapayım derken göz çıkarmanıza neden olacaktır.

İşletim Sistemi Temizliği

Laptop’un dışı kadar işletim sistemin temizliğine de dikkat etmelisiniz. Hızlı bir şekilde temizlik yapabilmek için öncelikle bilgisayarınızda bulunan gereksiz programları belirlemelisiniz. Bu programları denetim masasında bulunan program kaldır sekmesine tıklayarak bularak silmelisiniz. Aksi taktirde hızınızda önemli bir ölçüde düşüş olacaktır. Hızlı bir diz üstü istiyorsanız genel hafızasını da ikiye bölgemizde fayda var. Hard disk’in birisinde sadece  işletim sistemi kurulu olmalı diğerinde ise gerekli olan dokümanları saklayabilirsiniz. Bilgisayarınızda ki zararlı virüsleri silmek için herhangi bir virüs tarama programını da kullanabilirsiniz. Bu sizin adınıza virüsleri bularak bilgisayarınızdan silmeniz konusunda yardımcı olacaktır. Çok kısa bir sürede temizliği yaparak bilgisayarınızı rahatlatabilirsiniz.

Klavye Temizliği

Diz üstü bilgisayarın en büyük kolaylığı istediğimiz her yerde rahatça kullanabilmemizdir. Genelde birçok insan dizlerinin üzerinde yemek yerken ya da bir şeyler içerken bu cihazları kullanmaktadır. Bu da ister istemez klavyenin bulunduğu kısma bir şeylerin dökülmesine neden olmaktadır. Eminiz sizin de klavyenizin içerisinde birçok kırıntı bulunmaktadır. Bunları temizlemek için çeşitli yöntemleri kullanabilirsiniz. Öncelikle klavyeyi temizlemek için bir temizleme jeli alabilirsiniz. Bu jel ile klavyenin üzerinde bekleterek içerisinde ki kırıntıları çekmesini sağlayabilirsiniz. Ya da bir halı süpürgesi yardımı ile tuşların arasında ki pislikleri dışarı çıkarabilirsiniz. Biraz uğraştıranlar için evinizde bulunan tığ ve iğne gibi araçlardan yararlanabilirsiniz. Bu temizliğin ardından genel tıkırtıların kesildiğini göreceksiniz.

Laptop Fan Temizliği

Diz üstü bilgisayarın kalbi işlemcisidir. İşlemcinin en büyük sorunu fazla ısınmasıdır. Bunu önlemek için direkt olarak işlemciyi soğutmaya yarayan bir fan içeri de bulunmaktadır. Ancak fan sürekli olarak çalıştığı için soğutma işlemine yarayan kanallar toz ile dolduğu için yüksek bir ses çıkarmaktadır. Bunun temizliği en önemli laptop temizliğidir. Öncelikle laptop’un arka yüzünü açarak fanın bulunduğu konum sökülmelidir. Gerekli ekipmanlar ile toz iyice bu kanallardan temizlenmelidir. Çıkan pisliğe sizlerin de inanamayacağınız eminiz. Temizliğin ardından fan aynı şekilde yerine takılmalıdır. Takılma işlemi gerçekleştikten sonra çalışma işlemi gerçekleştirdiğinizde o kadar yüksek bir sesin çıkmadığına sizde şahit olacaksınız. Dikkatli bir temizlik her zaman performans arttıracağını unutmayın.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉