• PAYLAŞ

Borsa İstanbul VİOP Döviz Sözleşmeleri Nelerdir?

  • 09/01/2017 - 18:03
  • 0 Yorum
  • 799 görüntüleme

Borsa İstanbul VİOP Döviz Sözleşmeleri Nelerdir?

Yatırım yapmak isteyenlerin ve kazançlarını karlı bir hale dönüştürmeye çalışanların tercih ettiği yöntemler arasında Borsa da yer almaktadır. Ülkemizde borsanın nabzını tutan ve borsaya yatırım yapanların daima merak ederek takipleştiği kurum Borsa İstanbul olmaktadır. Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamalar, günlük hatta saatlik bazda değişen borsa oranları nedeni ile en yoğun çalışan kurumlar arasında yerini korumaktadır. Son zamanlarda ekonomi ve yatırım camiasında değişiklikler meydana gelmeye devam ederken; borsa sektöründe de bazı farklılıklar oluşmaya başladı. Borsa İstanbul cephesinde oluşan değişiklik neticesinde; VOP ve Borsa İstanbul tek kurum olarak anılmaya başlandı. VOP, Borsa İstanbul’un bünyesine girerek yatırımcılara daha fazla kolaylık ve bir yandan da kazanç sağladı.

VİOP Nedir?

Borsanın soluk aldığı ve Türkiye’deki nabzı konumunda yer alan Borsa İstanbul, kendi bünyesi altına VOP’u yani; Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nı da aldı. VOP, Borsa İstanbul bünyesine girince adını değiştirerek VİOP şeklinde kullanmaya başladı. Artık borsaya yatırım yapanlar ve borsayı sıkı takip edenler VİOP kavramı ile karşılaşarak bu kavramın ne demek olduğunu da soruyorlar. Borsa İstanbul aracılığı ile yaptığınız vadeli işlemleri bu iki kurumun birleşmesinden sonra VİOP üzerinden yapacaksınız. VİOP birleşmesinin amacında ise; yatırımcıların daha gerçekçi ve kaliteli yatırımlar yapmasına imkan sağlamak vardır. VİOP aracılığı ile döviz sözleşmeleri alınır ya da satılır. Yapılan bu alım satımlar neticesinde belirli amaçlar hedeflenir.

VİOP’un Yatırımcıya Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası ile Borsa İstanbul’un birleşmesi sonucunda ortaya çıkan VİOP borsaya yatırım yapanlara birçok avantaj sağlamaya başladı. Başta borsaya gönül veren ve aynı zamanda da yatırım yapan kişiler olmak üzere binlerce kişi ise; VİOP sisteminin sağladığı avantajları merak ediyor. Şimdi sizlere bu avantajlardan söz edeceğiz. Öncelikle tüm VİOP döviz işlemlerine %100 şeffaf bir şekilde erişim sağlarken bir yandan da; hızlı şekilde işlemlerinizi yapıyorsunuz. Diğer bir avantajı ise; borsada herhangi bir fiyat düşüşü yaşansa bile VİOP aracılığıyla yatırım yapmaya devam ediyorsunuz. Vergi avantajını size sunan VİOP ile daha küçük miktarlarda başlangıç yapma şansını elde ediyorsunuz.

Borsa İstanbul VİOP Döviz Sözleşmeleri Nelerdir?
Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası ve Borsa İstanbul ortaklığında karşımıza çıkan VİOP neticesinde birçok döviz sözleşmesi de borsa takipçilerine sunulmuştur. Borsaya yatırım yaparak kazançlı para devinimi yapmak isteyenlerin tercih ettiği VİOP ile kullanabilecek döviz sözleşmelerini aşağıda sizler için sıraladık.

  • Dolar/TL Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Nakdi uzlaşma yolu ile Borsa İstanbul’da yapılan bu sözleşme Amerikan Doları ve Türk Lirası kuruna göre şekillenen bir sözleşmedir. Bu sözleşmenin büyüklük oranı ise; 1.000 Amerikan Doları şeklinde belirlenmiştir. Seansın kapanmasından son 10 dakikaya bakılır. Bu süreçte yapılan işlemlerin ortalama ağırlıkları hesaplanır ve günlük uzlaşma fiyatı belirlenir.

  • Euro/TL Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Tıpkı Dolar ve TL’de olduğu gibi nakdi uzlaşma yolunu tercih eden Borsa İstanbul’da sözleşmenin büyüklüğü 1.000 Euro değerindedir. Bu sözleşmede seans sonuna bakılır ve en iyi yapılan alış ve de satış kotasyonlarının ortalaması alınır. Böylece fiyat belirlenir.

  • Euro/ Dolar Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Euro ve Dolar arasında meydana gelen çapraz kura dayalı bir sözleşmedir. Bu sözleşmenin de uzlaşma yolu nakdidir. 1.000 Euro büyüklüğündedir. Fiyat ise; vade sonuna ulaşma fiyatı belirlenir ve bu fiyatın en yakın fiyat adımına yuvarlanması sonucunda bulunur.

  • Dolar/TL Opsiyon Sözleşmeleri

Dolar ve TL kuruna dayanan nakdi uzlaşma yoluyla yapılan ve büyüklüğü 1.000 Dolar olan bir sözleşmedir. Fiyat belirlenirken saatin 15:30 olması beklenir. TCMB bu saatte bir gösterge niteliğinde satış kuru açıklar. Açıklanan kur 1.000 ile çarpılır. Opsiyon kullanım fiyatı ile çarpımın sonucunun farkı alınıp en yakın değere yuvarlanır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉