• PAYLAŞ

Borsa Nelerden Etkilenir?

  • 01/03/2017 - 15:02
  • 0 Yorum
  • 810 görüntüleme

Borsa Nelerden Etkilenir?

Yatırım piyasaları arasında en önemlilerden ve en çok tercih edilenlerin başında borsa gelmektedir. Ülkemizde çok sayıda borsa vardır. Ancak en önemlisi BİST yani Borsa İstanbul’dur. Bu yazımızda sizlere borsa’yı nelerin etkilediğini ve etkilerinin hangi yönde gerçekleştiğini anlatmaya çalışacağız. Amacımız yapacağınız yatırımda dikkat etmeniz gereken önemli noktaların neler olduğunu bildirmek olacak. Bu sayede doğru şekilde yatırım yapmanızı sağlamak olacak. Çok karmaşık bir yapıya sahip değildir. Doğru şekilde işlem yaparak yatırımınızdan maksimum oranda kazanç elde edebilirsiniz. Ancak öncelikle bir borsa yatırım hesabı açmalısınız. Bunun için anlaşmış olduğunuz bir banka yada finans kuruluşu yardımı ile yatırım hesabı oluşturarak onu aktif hale getirmek olmalıdır.

Siyahi ve Politik gelişmeler

Ülkemiz de sıklıkla siyasal ve politik alanda sürekli farklı gelişmeler yaşanıyor. Bu gelişmeler borsa endeksinin iyi yada kötü yönde etkilenmesine neden oluyor. Sadece ülkemizde yaşanan olaylar değil yurtdışında ki olaylarda borsanın etkilenmesine neden oluyor. En güzel örneğimizi Amerikan başkanlık seçimi üzerinden verebiliriz. Sürpriz bir şekilde yeni Amerikan başkanının Trump olmasının ardından birçok yatırımcı güvenli bir liman olarak gördükleri dolara yöneldi. Yurtdışından gelen yatırımcılar bu gelişme ile birlikte piyasadan çekilmek zorunda kaldılar. Bu da borsanın düşmesine neden oldu. Bu gibi gelişmeleri borsa yatırımınızda yakından takip etmelisiniz. Çünkü çok önemlidir.

Arz ve talep değişkenliği

Borsa içerisinde çok sayıda yatırım aracı bulunmaktadır. Bu yatırım araçlarının paritelerin deki en önemli değişkenlik arz ve talepte olan artış ya da azalış nedeniyle olmaktadır. Örneğin son yıllarda çimento işletmelerine ait olan hisse senetlerinde ki artışın nedeni çok sayıda borsa yatırımcısının bu şirketlerin hisselerine yönelmesinden kaynaklanmaktadır. Talep ne kadar çok olursa aracın paritesinin yükselme ihtimali o kadar yüksek olmaktadır. İnsanlar yaşanan gelişmelerden ve şirket içi olaylara bakarak taleplerini geri çekebiliyor. Bu da paritenin düşmesine neden olabiliyor. O nedenle yatırım yapacağınız enstrümanı yakından takip etmelisiniz. Şirket içi gelişmeleri, talep miktarında ki artışı yakından izlemeli ve yatırımınızı ona göre şekillendirmelisiniz.

Global Konjonktür

Borsa’yı etkileyen en önemli olaylardan birisi de uluslar arası yaşanan gelişmelerdir. Amerika ile Çin arasında ki bir sürtüşme ve Rusya’nın bu olaya dahil olması piyasalarda tedirginliğe neden olabiliyor. Bu fiyat dalgalanmalarına neden olabiliyor. Onun için dünya gündemini yakından takip edilmesi borsa yatırımı için önemlidir. En yakın örneğini Suriye sorunu için gösterebiliriz. Ya da G-8 ülkelerine karşı oluşturulan Şangay işbirliği teşkilatını söyleyebiliriz. Bunlar ülkeler arasında ki gelişmelerde takip edilerek detaylardan birkaç tanesidir. Aynı zamanda AB içinde yaşanan gelişmelerde piyasaları etkilemektedir. Bunlarla birlikte uluslararası şirketleri de yakından takip etmeliyiz. Çünkü bu şekilde çalışan şirketler ülke ekonomilerini etkileme gücüne sahiptir.

Yatırım araçlarının takibi

Borsa içerisinde bulunan yatırım araçlarını da çok iyi bir şekilde takip etmelisiniz. Dolar ile altın arasında ters korelasyon bulunmaktadır. Altın paritesi yükselirken dolarda düşüş yaşanır. Bir hisse senedinin fiyatını şirket içinde yaşanan olumlu yada olumsuz gelişmeler yakından etkiler. Örneğin TÜPRAŞ hissesi alacaksanız o şirkete ait rafineleri yakından takip etmelisiniz. Çünkü yaşanan olumsuz bir gelişme yatırımcıların kaçmasına neden olacaktır. Sizde bu durumda geç kalmak istemezsiniz. Makro ekonomik verileri de takip etmek gerekiyor. Aylık enflasyon verilerini, işsizlik oranlarını, istihdam kapasitenin ne kadar verimli kullanıldığını mutlaka takip etmelisiniz. Bunların hepsi borsada yaşanabilecek fiyat dalgalanmalarına neden olabilir. Borsa yatırımını etkileyen başlıca nedenler bunlar diyebiliriz.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉