• PAYLAŞ

Mobil Bankacılık Hizmeti Nedir? Nasıl Yapılır?

  • 01/03/2017 - 17:04
  • 0 Yorum
  • 829 görüntüleme

Mobil Bankacılık Hizmeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Mobil ile insanlığın tanışmasının üzerinden çok uzun zaman geçmedi. Yıllarca birileri ile iletişim geçmek için ankesörlü telefon kullanan insanlık bir anda elinde ki cihaz ile istediği insanı arama rahatlığına ulaştı. Günümüzde cep telefonları sanki vücudumuzun bir parçası gibi oldu diyebiliriz. Sürekli yanımızdalar ve sadece konuşmak için kullanmıyoruz aynı zamanda bankacılık işlemleri içinde akıllı telefonlardan faydalanabiliyoruz. Tabi bunu yapabilmek için öncelikle yapılması gereken bazı detaylar var. Yazımızın devamında mobil bankacılık hakkında bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken tüm detayları sizler ile paylaşmaya çalışacağız. Merek ettiğiniz noktaları gidermeye çalışacağız.

Mobil Bankacılık için gerekli olanlar

Bu hizmeti alabilmeniz için öncelikle bankanızın bu hizmet için alt yapısının hazır olması gerekiyor. İki şekilde mobil bankacılık yapılabilir. Birincisi özel bir numara ile arama gerçekleştirerek müşteri hizmetleri ile yüz üze konuşarak işlem diğeri ise akılı telefon için yapılan bir uygulamayı yaparak uygulanan işlemlerdir. İkisinin de kendisine göre gerekli ve ihtiyaç duyulan noktaları vardır. Yani her insan mutlaka bu ikisini de kullanmak zorundadır. Bu ikili sayesinde bankaya gitmeden evinimizden yada iş yerimizden istediğimiz tüm işlemleri rahatlıkla yerine getirebiliriz. Bu da hayatımızın daha hızlı bir şekilde işlemesine yardımcı olur. Geçtiğimiz yıllarda bankalarda beklenen uzun kuyruklar artık tarih oldu diyebiliriz. Onun yerini mobil bankacılık hizmetleri aldı.

Akıllı Telefonlar ile mobil bankacılık nasıl yapılır

Günümüzde herkesin bir adet akıllı telefonu bulunuyor. Çalıştığınız bankanın da bir bankacılık uygulaması bulunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yapmanız gereken tek şey telefonunuzun işletim sistemine göre APP Store veya Google Play Store’ye girerek uygulamayı indirmek olmalıdır. Tabi sadece uygulamayı indirmek yeterli gelmeyecektir. Bununla birlikte yapmanız gerekenlerden ilki bankanız ile iletişime geçerek mobil bankacılık hizmetini aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bu işlem için bir banka şubesine gidebilir ya da gene mobil bankacılığı kullanarak müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz. İlk olarak size bir şifre göndereceklerdir. Ancak o şifre sadece ilk kullanım için geçerlidir. Ardından ilk girişişten sonra hemen şifrenizi yenilemeniz güvenliğiniz açısından önemlidir. Mutlaka sizde bunu dikkat etmelisiniz.

Mobil uygulamanıza her girmek istediğinizde bankanız size yeni bir şifre gönderecektir. Bunu yapmalarının amacı güvenliğinizi sağlamaktır. Telefon uygulamalarınız arasında eğer kötü niyetli bir uygulama varsa sizin bilgilerinizi çalabilir. Ancak kısa sürede değişen şifreler bunun önüne geçilecektir. Aynı zamanda telefonunuzu marka ve model olarak uygulamaya tanıtırsanız sizin bilgileriniz ile başka bir uygulama üzerinden giriş yapıldığında mesaj alacaksınız. Güvenlik önlemleri çok üst düzey olsa da sizin de dikkatli bir kullanıcı olmanız gerekiyor. Tüm suçu bankalara atmak saçma olacaktır.

Mobil bankacılık ile yapılabilecekler

Mobil uygulamanız ile tüm hesaplarınızı kontrol edebilirsiniz. Kredi ve banka kartlarınızı yakından takip edebilir, ödeme, avans, borç sorgulama ve limit arttırma taleplerinizi iletebilirsiniz. Ayrıca tüm havale ve EFT işlemlerinizi tek bir tuş ile gerçekleştirebilirsiniz. Tüm fatura ödemelerinizi yapma imkanı da sunuluyor. Cep telefonlarınıza TL yükleme işlemi de yapılabiliyor. Ayrıca yatırım araçları olarak görülen döviz ve altın alım – satım işlemlerinizi tek bir ekran üzerinden rahatlıkla yapma imkanınız olacaktır. Bazı mobil uygulamalar bankalarda tarafından yapılan düzenleme ile kredi başvurusuna da imkan tanıyor. Bu saydıklarımızın yanında bankadan bankaya farklılıklar görülebiliyor. Artık bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirmek için bir yere gitmek zorunda değilsiniz. Tabi elinizin altında son model bir akıllı telefonunuz yoksa gene gitmek zorunda kalacaksınız.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉