• PAYLAŞ

Mutlaka Bilinmesi Gereken Dünya Borsaları Hangileridir?

  • 01/03/2017 - 20:08
  • 0 Yorum
  • 708 görüntüleme

Mutlaka Bilinmesi Gereken Dünya Borsaları Hangileridir?

Dünya son yüzyılda o kadar hızlı bir şekilde değişiyor ki insanların bu değişime çoğu zaman birçoğu ayak uyduramıyor. Bu hızdan etkilenen birisi de ekonomi piyasalarıdır. Akan veriler, sürekli değişen elektronik ekranlar, oturduğumuz yerden işlem yapma fırsatı gibi çok sayıda olguya sahip oluyoruz. Bu hız aynı zamanda oyunun içine birden çok değişkenin girmesine neden oluyor. Bunda dünyanın her noktasında ki piyasalarında eklendiğini düşünürsek takip edilmesi gereken çok sayıda veri ortaya çıkıyor. Bu yüzden karmaşık bir durum olabilir endişesine sahip olabilirsiniz. Ancak endişelenecek bir durum yok. Sadece hangi veriyi ve piyasayı nasıl takip edeceğinizi bilmeniz yeterli olacaktır.

Dünya üzerinde takip edilmesi gereken en önemli borsa piyasalarını bilmeniz gerekiyor. Dow Jones Endeksi, DAX endeksi ve Nikkei Endeksi dünya üzerinde borsa verileri üzerinden alım satım yapılabilecek en önemli borsa piyasalarıdır. Eğer sizde bu endekslerden alım satım yaparak döngünün içerisinde kalmak istiyorsanız yapmanız gereken dünya piyasaları ve endeksleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Yazımızın devamında sizlere önemli dünya borsaları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Amerikan Borsaları

Dünya üzerinde en yüksek işlem hacmine sahip olan borsaları bünyesinde bulundurmaktadır. Tek bir borsadan söz etmek yanlış oluyor. Bunların içerisin de New York Borsası, Nasdaq borsası en çok bilinenleridir. Bunlara benzer birçok borsa vardır. Dünya borsalarının hepsinin gözü bu borsaların üzerindendir. Çünkü içeri de gören şirket hisseleri olsun ya da yapılan günlük işlem hacmiyle dünyanın bir numaralı borsaları diyebiliriz. Şimdi ifadeleri ile Amerikan borsalarının hepsini yazalım. NYSE, New York Borsası, Nasdaq Borsası, AMEX Amerikan Borsası ve CHX, Chicago Borsası olarak sayabiliriz. Bu borsaların çok değerli olmasının nedeni dünya üzerinde en zengin şirketlerin bu piyasalarsa işlem görmesinden kaynaklanıyor.

Avrupa Borsaları

Dünya üzerinde borsalar konusunda en kalabalık topluluk olduğunu söyleyebiliriz. Burada yaklaşık 50’e yakın işlem yapabileceğiniz borsa bulunmaktadır. Bu borsaların hepsini takip etmek gereksiz bir iş ve zaman kaybı olacaktır. Önemli borsaları bilmeniz ve sadece onları takip etmeniz sizin için yeterli olacaktır. En önemli 3 adet borsa vardır. İngiltere merkezli olan Londra Borsası, Almanya Merkezli Frankfurt borsası ve tüm Avrupa’yı içine katan Euronext borsasıdır. Euronext topluluk ülkelerinden bazılarının oluşturduğu bir borsadır. İçerisinde Paris, Brüksel, Lizbon ve Amsterdam borsaları bulunmaktadır. Ve önem açısından dünyada çok önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda yapılan anlaşma ile 2006 yılında New York Borsası ile birleşmişlerdir. Bu da ortaya dünyanın en büyük borsa yapılanmasını çıkarmıştır.

Asya Borsaları

Günümüzde Asya ülkelerin önlenemez bir yükselişi bulunuyor. Bu yükseliş trendi onların borsalarına da yansıyor. Asya kıta olarak çok büyük bir alanı kapladığı için borsalar üç ana başlıkta incelenmektedir. Orta, Doğu ve Güney Asya olarak üçe ayrılır. Bu borsalarda görebileceğiniz iki ürün tarım ve petrol ürünleridir. En önemli borsalar arasında ülkemizde bulunan İstanbul Borsasını da bu gruba dahil edebiliriz. Bununla birlikte dünyanın en zengin ülkelerinden olan Japonya’ya ait Tokyo Borsası, Singapur Borsası, Hong Kong Borsası ve Şanghay Borsasını sayabiliriz. Tokyo Borsası dünyanın en büyük işlem hacmine sahip üçüncü borsasıdır. Bazı işlemleri için Londra borsası ile anlaşma yaparak iş birliği kurmuştur. Borsa endekslerine yatırım yapmak istiyorsanız takip etmeniz gereken borsaların hangileri olduğunu sizinle paylaşmaya çalıştık.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉