• PAYLAŞ

Borsa Türleri Nelerdir?

  • 03/03/2017 - 18:05
  • 0 Yorum
  • 728 görüntüleme

Borsa Türleri Nelerdir?

Borsa dünya üzerinde ki birçok yatırımcının uğrak noktası olarak bilinmektedir. Her türlü yatırım imkanı sunan borsalar tek tipten oluşmazlar. 4 farklı tür borsa vardır. Bunlar Menkul kıymetler borsası, Altın ve kıymetli maden borsası, vadeli işlemler borsası ve Opsiyon borsalarıdır. Bu borsalar hakkında merak ettiğiniz tüm sorunların cevaplarını bu yazıda sizler ile paylaşmaya çalışacağız. Borsalara nasıl girileceğini, giriş esnasında nelere dikkat edileceği gibi detaylar hakkında bilgi vereceğiz. Ayrıca bu borsalarda en çok tercih edilen yatırım enstrümanlarını neler olduğunu ve bunlara nasıl yatırım yapılacağını anlatacağız.

Oluşturulan bu borsalar sayesinde insanlar tek bir enstrümana yatırım yapmak zorunda değiller. Sayılarını arttırabilecekleri için rahat ve daha yüksek kazanç elde etme imkanı sunulmuş olur. Ayrıca portföy oluştururken sayının çok olması onlar açısından daha iyi olacak diyebiliriz. Hangi borsaya yatırım yapacak olursanız olun ilk öğrenmeniz gereken borsayı en ince detaylarına kadar tanımak olmalıdır. 4 başlıkta size anlatacağımız borsalar ile ilgili biz genel bilgiler paylaşacağız. Bu bilgiler sizi ikna etmeye yeterli olduysa ardından daha detaylı bir inceleme ve araştırma yapmanız faydalı olacaktır. Borsalar ayrıca yatırım araçlarının fazlalığı konusunda çok çeşitlilik taşımaları ile de tercih sebebi olurlar. Şimdi borsa türlerini başlıklar halinde sizlere detaylı bir şekilde paylaşalım. Bu sayede onlar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

  1. Menkul Kıymetler Borsası

Ülkemiz de ilk kurulan borsa  türü diyebiliriz. Bu borsanın içerisinde işlem yapan enstrümanlar genellikle değerli kağıtlardır. Bunlara yabancı olmadığınız biliyoruz. Hisse senedi, tahvil, bono ve kuponlar işlem yapılmak için yatırımcılarını beklemektedir. Bunlar güçlü şirketler tarafından finansman sağlamak ve oluşturmak için piyasaya sunulan değerli kağıtlardır diyebiliriz. Bazılarının arkasında devlet desteğinin de olduğunu söyleyebiliriz. Daha çok uzun vadeli yatırımlar için değerlendirmektedir. Menkul kıymetler borsası kendi içerisinde iki farklı piyasaya ayrılmaktadır. Bunlar birincil ve ikincil piyasa olarak isimlendirilir. Birincil piyasalarda işlem gören hisse senetleri piyasaya yeni gönderilenleri ifade etmek için kullanılır. İkincil piyasalar ise anlamış olduğunuz gibi piyasaya daha önce gönderilen hisse senetleri için yapılan işlemleri ifade etmek için kullanılır.

Burada birbirinden ayrılan piyasalardan ikincil piyasalar içinde yapılan hisse senedi alım – satım işlemleri tam olarak menkul kıymetler borsasının oluşmasına yardımcı olur. Eğer yatırımlarınızı yukarıda saymış olduğumuz değerli evraklar üzerinden yapacaksanız uğramanız gereken nokta menkul kıymetler borsası olmalıdır. Bu borsada ki tüm yatırıma araç fiyatlarının nelerden etkilendiğini öğrenmek yatırımınızdan kazanç elde etmeniz açısından çok önemlidir. O nedenle dikkatli bir şekilde hareket etmeniz ve doğru adımları atmanız önemli olacaktır. Hisse senetleri en çok tercih edilen yatırım enstrümanı olan bu piyasada onu daha az risk sunan bono ve tahviller izlemektedir.

Altın ve Kıymetli Maden Borsası

Kağıt para ve günümüzde ki sanal para ortaya çıkmadan önce insanların tarihinin alışverişlerinde kullandığı çeşitli kıymetli madenler bulunuyordu. Bunlar arasında altın günümüzde hala insanlar için en değerli maden olmaya devam ediyor. İnsanlar altın yatırımlarını günümüzde hala büyük oranda fiziki olarak yapsalar da gelişen piyasalar ile birlikte artık internet aracılığı ile yatırımı yapılabiliyor. Bu şekilde altın yatırımı yapmanın çok önemli avantajları olduğunu da söylemeliyiz. Tabi yukarıda söylediklerimiz sadece altın için değil diğer değerli madenler içinde geçerlidir. Neredeyse tüm değerli madenler için özel borsalar kurulmuştur. Değerli madenlerin piyasada ki değerleri işlem gördükleri parite fiyatlarına göre sıralanmaktadır. Bu fiyatlar saliselik olarak güncellenmektedir ve her an insanlar tarafından izlenmesine olanak sağlanmaktadır. Kuyumculara ve altın alabileceğiniz diğer yerlere göre daha net ve doğru fiyatları sunmaktadır. Öncelikli olarak değerli madenlere nasıl yatırım yapacağınızı ve nasıl izleyeceğinizi öğrenmelisiniz. Ayrıca bu madenlerin paritelerinin nasıl etkilendiğini araştırmalısınız. Bunları öğrenmeniz doğru yatırımı yapmanız da size yardımcı olacaktır. Tüm verileri incelemeli bu verilerin piyasaları nasıl etkilediğini çok iyi yorumlamalısınız. Bu değerli madenler gibi uzun vadeli yatırımlar için tercih edilen araçlar için çok önemlidir. Aksi taktirde olumsuz durumlar ile karışma riskiniz daha fazla olacaktır. Amacınız riski azaltmak ve daha yüksek kazanç elde etmek olmalıdır. Onun için dikkatli hareket etmeniz doğru olacaktır.

Vadeli İşlemler Borsası

Ülkemizde geçmişi çok eski olmayan bir borsa türüdür. İlk defa kurulması ve işlem yapmaya başlaması 2005 yılında olmuştur. Şu an için alternatif borsa yatırımcıların yöneldikleri önemli bir borsa olmayı başarmıştır. Piyasanın en büyük avantajı vadeli seçenekle sunduğu yatırımlar ile ortaya çıkabilecek bir riskin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Yatırımınızı gerçekleştirmeden önce yapmanız gereken gelecekte oluşabilecek fiyatları tahmin etmenize yardımcı olacak analizleri gerektiği gibi yapmak olacaktır. Bu piyasa sadece kendisi için değil diğer piyasalar için de fiyat düşüncelerinin belirlenmesine yardımcı olmaktadır. O nedenle çok önemli bir yatırım borsası piyasası diyebiliriz. Burada ki tüm işlemler yapılacak sözleşmeler ile işlemektedir. Futures sözleşmesi adı verilmektedir. Bu sözleşmeler yatırımın gelecekte belirli bir fiyat üzerinden alım ve satım işlemlerini yapılmasına olanak tanımaktadır.

Vadeli işlem piyasalarınızda kullanabileceğiniz belli başlı araçlar vardır. Bunlar emtialar, dövizler ve değerli kağıtlardır. Tabi bunlarda kendi içlerinde çeşitlere ayrılmaktadır. Emtialar; altın, buğday, gümüş, petrol, hayvansal ürünler, pamuk, bakır, kakao gibi araçlardır. Döviz olarak yatırım içinse 3 farklı para birimi tercih edilir. Dolar, Euro ve Türk Lirasıdır. Değerli kağıtlar için kullanılan enstrümanlar ise hisse senetleri, tahviller, bono ve varantlardır. Bu piyasa sayesinde düşük risk ile geleceğe yönelik önemli yatırımlarınızı yapma konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

Opsiyon Borsaları

Amacı para kazanmak olan birçok borsa yatırımcısının çok fazla talep etmediği bir borsa türü diyebiliriz. İşleyiş tarzı olarak vadeli sözleşme borsası ile aynı mantık ile çalışmaktadır. Bunu vadeli işlem borsasından ayıran en büyük özelliği ise yatırımcısına bir opsiyon seçeneği sunmasıdır. Yani tek bir şekilde yatırım yapmak zorunluluğunda kalmıyorsunuz. Bu opsiyon seçeneğini bir örnek ile açıklamamız daha doğru olacaktır. Almış olduğunuz enstrüman için ileri bir tarihe kadar fiyatları üzerinden karar vererek alım ve satım yapabilmeniz size sunulmaktadır. Burada anlamamız gereken fiyatların ileri  tarihte belli olduğu değildir. Fiyat o tarih için belirli aralıklarda bulunmaktadır. Yani kesin bir fiyat hiçbir zaman yoktur. Eğer doğru şekilde kullanılırsa bu yatırımcı için büyük bir avantajdır.

Opsiyon piyasası borsalar içerisinde bulunan tüm enstrümanlar için rahatlıkla yapılabilir. Bu da yatırım aracı seçenek sayısının diğer borsalar ile aynı olmasına imkan tanımaktadır. Yani yatırımınızı kıymetli evraklar üzerinden yapabileceğiniz gibi, emtialar ve dövizler üzerinden de yapabilirsiniz. Bu piyasa da en çok dikkat etmeniz gereken opsiyonu mutlaka kullanmanız gerektiğidir. Eğer yapmış olduğunuz yatırımda opsiyon seçeneğini kullanmazsanız ortaya çıkacak olan maliyeti karşılamanız gerekmektedir. Diğer piyasalarda anlık alım  ve satışlar üzerinden yatırımcıların yaşadıkları kayıplar bu piyasa da sunulan opsiyon seçeneği sayesinde daha az olmaktadır. Yani dikkatli ve tüm detaylarını bilerek kullanıldığında yatırımcılara önemli avantajlar sunan bir borsa piyasasıdır diyebiliriz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉