• PAYLAŞ

Borsada İşlemlerimizi Güvenle Gerçekleştirebilir miyiz?

  • 03/03/2017 - 20:07
  • 0 Yorum
  • 674 görüntüleme

Borsada İşlemlerimizi Güvenle Gerçekleştirebilir miyiz?

Teknoloji özellikle son 50 yılda o kadar hızlı gelişme gösterdi ki artık yerimizden kımıldamadan birçok işlemi rahatlıkla yapabiliyoruz. Bu yazıda anlatacağımız gibi borsa yatırımı yapmak için bir bankaya gitmek zorunda değiliz. İnternet üzerinden vereceğimiz bir emir ile tüm işlemlerin saniyeler içerisinde yapılabilmesini sağlayabilirsiniz. Tabi bu kolaylığın ortaya çıkarmış olduğu bir bazı riskler bulunmaktadır. Kötü niyete sahip olan insanlar tarafından oluşturulan kötü niyetli yazılımlar borsa yatırımının riskli bir şekilde yapmasına neden olmaktadır. Peki, gerçek anlamda tam güvenlik ile borsa yatırımımızı yapabilir miyiz? Bunu gerçekleşmesi için nelere dikkat etmeliyiz.

Güven denildiğinde sadece kötü yazılımları değil aynı zamanda borsa içinde yapılan işlemleri de dikkatli bir şekilde yapıyor olmamız gerekiyor. Gerçekten büyük bir kesimin dile getirdiği gibi borsada işlem yapmak bir kumar mıdır? Bu piyasada oluşan risk bir kumar oyununda ortaya çıkan ile aynı seviyede midir? Eğer gerçekten bu piyasa işlem yapmak elverişliyse dikkat edilmesi gerekenler nelerdir. Bu risk nasıl ortadan kaldırılır. Şimdi sizlere borsa da işlem yapmayı tüm hatları ile güvenli bir hale getirmek için yapmanız gerekenleri sizler ile paylaşmaya çalışacağız. Bu sayede güvenilir bir şekilde borsada yatırım yapmış olacaksınız. Şimdi açıklamaları başlıklar halinde yapmaya başlayalım.

Aracı Kurumlar Yapılan Güvenli İşlemler

Bu piyasada işlem yapabilmeniz için öncelikle bir aracı kurum ile anlaşmanız şart koşulmuştur. Bunu yerine getirmeniz halinde borsaya giriş yaparak yatırım yapabilirsiniz. Tabi aracı kurum tercihinizi doğru yapmak güvenliğiniz açısından çok önemlidir. Hem teminatınız hem de yapacağınız tüm işlemlerin doğruluğu ve güvenirliği açısından önemlidir. Aracı kurumunuzu seçerken yapmanız gereken ilk işlem SPK’nin sitesine girmek olacak. Çünkü bir borsa aracı kurumunun yasal olarak hizmet verebilmesi için SPK’dan onay alması gerekiyor. SPK borsa da aracı kurum işlemi yapması için sertifika vermiş olduğu kurumların bir listesini sitede bulundurmaktadır. Bu da bizlere kolaylık ve güvenilirlik sağlaması açısında önemlidir. Yani aracı kurum tercihinizde dolandırılmamak ve işlemlerinizin doğru yapılması için bu şekilde aracı kurum seçmeniz gerekmektedir.

Piyasaya Yatırılan Teminatın Güvenliği

Öncelikle borsada güvenli bir şekilde işlem yapabilmeniz için bir aracı kurum tercih etmeniz gerektiğini söylemiştik. Bunu nasıl yapacağınızı da anlattık. Bunları gerektiği şekilde yaptıktan sonra borsada yatırım yapabilmek için aracı kurum ile sözleşme imzalamanız gerekiyor. Ardından borsa içerisinde işlem yapabilmeniz için teminat yatırmalısınız. Bunu yatırırken anlaştığınız aracı kurum size farklı seçenekler sunacaktır. Seçmiş olduğunuz teminatı oluşturduğunu banka yatırım hesabınıza yatırmalısınız. Ve artık istediğiniz işlemi yapmakta özgür olursunuz. İşlem yapmadığınız tutar hesabınızda güvenli bir şekilde saklanacaktır. Çünkü SPK koymuş olduğu kanunda bu paraların Takasbank bünyesinde saklanması gerektiğini şart koymuştur. Bu da sizin teminatınızın güven altına alınmasını sağlamaktadır.

Alım ve Satım işlemlerin güvenirliği

Güvenliği en önemli olduğu noktalardan birisi de altım ve satım işlemleri için güvenliğin sağlanmasıdır. Çünkü bu piyasa da işlemlerin doğru yapılması size para kazandıracaktır. Diğer her türlü kayıp yaşarsınız. Onun için piyasa da işlem yapmadan önce alım ve satım emirlerini öğrenmeniz için bir eğitim almanız iyi olacaktır. Borsa eğitimi ile ilgili çok sayıda seçenek vardır. Onlardan istediğiniz seçerek rahatça işlem yapabilirsiniz. Piyasayı bilmeniz doğru işlemi yapmanız açısından önemlidir. Ayrıca zarar etmemeniz için enstrümanı belirlemeli ve onunla ilgili tüm verilere sahip olarak analiz yapmalısınız. Bu doğru işlemi yapmanız açısından önemli bir detaydır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉