• PAYLAŞ

Borsa Yatırımında Dikkate Alınması Gereken Tavsiyeler

  • 17/01/2017 - 16:50
  • 0 Yorum
  • 728 görüntüleme

Borsa Yatırımında Dikkate Alınması Gereken Tavsiyeler

Yatırımcıların en sık tercih ettiği yatırım tercihlerinden biri olan borsa yatırımı önemli kriterler göz önünde bulundurularak daha etkin ve verimli şekilde gerçekleştirilebilir. Geleceğe yatırım için ideal bir seçenek olan borsa beklentilerinize cevap verecek şekilde yatırım aracı olarak değerlendirilebilir. Borsada yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler mercek altına alındığında öne çıkan hususları şu şekilde belirtebiliriz.

 AMACINIZI BELİRLEYİN

Borsaya girerken ben kazanırım, mantığıyla hareket etmek doğru değil. Doğru mantık açısı neden yatırım yapıyorum, bakış açısıdır. Temel amacın para kazanmak olduğu borsa yatırımında hangi sektörde ne kadar yatırım yapıp ne kadar kazanç sağlayacağınızı belirlemelisiniz. Bu sayede borsada bilinçli şekilde hareket edecek ve gelişmeler karşısında şaşkınlık yaşamayacaksınız.

 

 BORSANIN İŞLEYİŞİNE ODAKLANIN

Borsaya girmeden önce detaylı şekilde borsanın işleyişi ve faaliyet göstereceğiniz alanın dinamiklerini öğrenmelisiniz. Bu noktada uzman desteği alabilir ya özel eğitim programlarına dahil olarak borsanın gizli kapılarını aralayabilirsiniz. Bu bilinçlendirme süreci sonrasında borsada daha etkin şekilde faaliyet göstereceksiniz.

 YATIRIM ARAÇLARI LİTERATÜRÜNE HAKİM OLUN

Borsa yatırımı klasik yatırım araçlarından farkı olarak çeşitli özel terimler ve yabancı ifadeler yer almaktadır. Tahvil, bono, emtialar, endeksler gibi özel terimler hakkında detaylı bilgiler edinerek borsada kendinizden emin şekilde hareket edeceksiniz. Borsa literatürü öğrenirken ekstra olarak hareketlilikleri doğru yorumlamayı da öğrenmelisiniz. Ekonomik ve siyasi hareketlilikler, liderlerin verdiği mesajlar ve dünyadaki önemli gelişmelerin sizin yatırımınıza olan etkisini değerlendirecek şekilde bilinçlenmelisiniz.

 EN İYİ YOL BİLDİĞİN YOL

Borsada birçok değişken ve birçok detay vardır. Bu noktada yatırım yapmak riskleri de barındırmaktadır. Bu yüzden en iyi olduğunuz ve hakkında en iyi bilgileri bildiğiniz sektörde yatırıma yönelmelisiniz. İnşaat alanında faaliyet gösteren biriyseniz inşaat sektörünün değişkenlerini, inceliklerini ve gelecekte inşaat sektörünün ne noktada olacağını daha iyi şekilde analiz edebilirsiniz. Ya da teknolojik alanda faaliyet gösteren biriyseniz benzer şekilde bu alanda daha fazla bilgi sahibiniz olduğunuz bu alanda yatırım yapmanız sizin için daha etkili olacaktır.

 HANGİ VADEDE YATIRIM YAPACAKSINIZ

Borsada faaliyet gösterirken uzun, kısa ve orta vadede yatırım yapabilirsiniz. Bir diğer tercih olarak günlük olarak da yatırım yapabilirsiniz. Kısa vadede günlük yatırım, uzman ve tecrübeli borsacıların yapacağı bir işlem olacakken uzmanı olmadığınız ya da hakkında bilginizin olmadığı alanlara yönelmek sizi hüsrana uğratabilir. Günlük profilde daha değişken olan borsa yatırımı değerleri uzman kişilerin analiz edeceği durumlardır. Yeni başlayan borsacıların daha güvenli vadedeki yatırımlara yönelmesi doğru olacaktır. Daha öngörülebilir yatırım seçeneklerine yönelmesi gerekilen bu noktada uzun vadeli yatırımlar doğru tercihler olacaktır. Yapılan araştırmaların uzun vadeli yatırımların daha az riskli olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak daha sabırsız bir yapıda ve daha hızlı yükselmek istiyorsanız kendinizi hızlı şekilde geliştirerek borsanın detaylarına hakim olmalı ve tüm değişkenleri incelemelisiniz. Bu noktadan sonra risk alarak günlük yatırımlara yönelebilirsiniz.

 ANALİZ YETENEĞİNİZİ ARTIRIN

İki şekilde analiz etme yöntemine hakim olmalısınız. Günlük hareketlenmeleri takip edeceğiniz temel analiz sizin için borsadaki kısa vadeli hareketlilikleri gösterecektir. Teknik analizle de destek v direnç noktalarını matematiksel olarak belirleyebilirsiniz. Bu şekilde daha bilinçli şekilde borsada faaliyetlerinizi devam ettirebileceksiniz.

 GELECEĞE ODAKLANIN

Hayatın her alanında olduğu gibi borsada da güncel gelişmeleri takip etmeli ve geleceği yakalayacak adımlar atmalısınız. Borsanın belki de en temel yatırım gayesi gelecektir. Gelecek hangi sektörün ve firmanın parlayacağını tahmin etmek, analiz ederek doğru tahmini yapmak borsa kaderini belirleyecektir. Günümüzdeki gelişmeleri doğru şekilde tahlil ederek gelecekte parlayacak sektörleri tahmin ettiğinizde borsaya sağlam bir adım atmış olacaksınız.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉