• PAYLAŞ

Egzotik Para Birimleri Nelerdir? Yatırımları Nasıl Yapılır?

  • 18/01/2017 - 00:43
  • 0 Yorum
  • 879 görüntüleme

Egzotik Para Birimleri Nelerdir? Yatırımları Nasıl Yapılır?

Egzotik Para Birimleri?

1-) Mısır lirası para birimi (EGP)
2-) Şili pezosu para birimi (CLP)
3-) Kuveyt dinarı para birimi (KWD)
4-) Zimbabwe doları para birimi (ZWD)
5-) Tayvan doları para birimi (TWD)
6-) Brezilya Reali para birimi (BRL)

Günümüz piyasasında en çok işlem ve İstek görülen egzotik para birimleri arasında yer alır.

Egzotik Para Birimi Yatırımı

Türk lirası yatırım bazlı para uzmanlara göre egzotik olarak görülmektedir. Genellikle Amerikan doları ve Euro ile beraber işlem görür. Türk lirasının sermayesi ise diğer para birimlerine göre oranla düşük olduğu için alınması bakımından işlem yapılır, karşılığında ise Amerikan doları veya Euro para birimleri satılır. Böylelikle para dengesini sağlamak farktan kazanç elde edilmesi amaçlanır.

Parasal finans piyasalarında rağbet gören tüm para birimlerine asıl amaç yatırım yapılmasıdır. Önemli olan en büyük hedef dövizleri ve paritenin fiyat ölçüsünü değiştiren özelliklerin belirlenmesidir. Böylece gözlemlerin ve analiz yöntemlerin sonucunda geleceğimizde oluşmasını beklediğimiz fiyatı zorlanmadan tahmin ederek anlayabiliriz. Böylece amaç düşük gösterilen fiyatlardan alım gücü yüksek fiyattan satışının yapılması ve tahmin edilen yüksek miktarlı kazanç sistemini elde ederek, birikimlerinizi değerlendirme aşamasını yapabilirsiniz

Egzotik para birimleri niçin tercih ediliyor?

Yatırımın favorisi olarak tabir edilen Egzotik paralar, Yatırımcılar açısından çok yüksek faiz oranlarının olması sebebiyle en çok tercih edilen para birimleri arasında yer alıyor. Egzotik paralarında yapılan işlem boyutu düşük olduğundan hem alımının ve hem de satımının arasındaki fark çok yüksektir. Bazı ürünlerde işlem büyüklüğü ne kadar çoksa alımın ve satımın arasındaki karşılaştırmada o kadar düşük ve isteksiz olur.

Örnek gösterecek olursa Dünyada Euro ve Dolar para birimleri en çok işlem ve istek gören para birimleridir arasında olduğu için alım ve satım arasındaki doğal farkta o kadar düşmektedir. Egzotik paralara ki durum ise çok farklıdır. Mesela Euro ve SEK işlem yoğunluğu düşük olduğundan dolayı 30 ‘pip’ derecesinde değer görmektedir. Egzotik para birimleri riskli yatırım yönünden yüksek beklentileri karşılayan yatırımcıların pek çok tercihleri ve istekleri arasında bulunmaktadır.

Egzotik Parite Çeşitleri Nelerdir?

USD-PLN/ Amerikan Doları para birimi ve Polonya Ziloti Krona
USD-ZAR/ Amerikan Doları para birimi ve Güney Afrika Rantı Krona
USD-MXN/ Amerikan Doları para birimi Meksika Peso Krona
EURO-SEK/ Euro para birimi ve İsveç Krona
USD- SEK/ Amerikan Doları para birimi ve Danimarka Krona
USD- NOK/ Amerikan Doları para birimi Norveç Krona
USD- SGD/ Amerikan Doları para birimi Singapur Doları
USD-DKK/ Amerikan Doları para birimi ve Danimarka Krona

Egzotik Parite Nedir?

Egzotik parite veya diğer adıyla bilinen exotic parite, majör ve minor pariteleri grubunda yer almayan para birimleri adları için kullanılır.

En çok İstek gören Egzotik paritelerin, exotic olarak tanımlanmasının en önemli sebebi ülkelerin büyüklükleri ve ekonomik değerleri değil, likitlerinin çok az olmasından dolayı risklerin çok yüksek olmasına neden oluyor. Exotic para birimlerine örnek gösterecek olursak, Meksika Pezosu parası, Güney Afrika Randı parası, Türk Lirası, Rus Rublesi parası, Hindistan Rupisi parası, Singapur Doları ve Kuzey koru Won para birimleri örnek verebiliriz.

7 farklı majör para birimi haricindeki para birimlerine de minör para birimi adı verilmektedir Eğer Bu açıklama doğrultusunda gidecek olursak; iki majör para birimlerinin oluşturacağı pariteye majör parite olarak tanımlanır ve iki farklı para biriminin de paritenin değer endeksi üzerinde etkili güce sahip olduğu bilinmektedir.

Örnek verecek olursak majör para birimi ve minör para biriminin oluşturduğu parite değerlerine ise minör parite yani diğer tabir ile egzotik parite tanımı yapılır. Minör pariteler genel olarak yerel bazlı yatırımcılar tarafından çok tercih edilmekte ve istek görmektedir. Örneğin; Amerikan Doları ve Türk Lirası pariteleri minör değerli parite ve genel olarak Türk yatırımcılar tarafından çok istek görür ve tercih edilir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 2]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉