• PAYLAŞ

Borsada Kar Getirecek Portföy Nasıl Hazırlanır?

  • 11/11/2016 - 17:03
  • 0 Yorum
  • 949 görüntüleme

Borsada Kar Getirecek Portföy Nasıl Hazırlanır?

İnsanlar borsaya genellikle hisse senedi alıp satmak için giriş yapıyor. Tek bir şirketi takip ederek uzun vadede yatırımlarını tek bir noktaya yapıyorlar. Borsadan daha yüksek kazanç elde etmenin başka bir yolu var. Bu yolda kar getirecek portföy hazırlanmasını yapmaktır. Bu konuda birçok insanın yeterli bilgisi bulunmuyor. Bu yayınımızda sizlere portföy nedir, nasıl hazırlanır sorularının cevabını vermeye çalışacağız. Bu bilgiler sizin borsada daha yüksek kazançlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Portföyü bir sepet olarak düşünebilirsiniz. Ve içerisinde olanları da pikniğe giderken koyacağınız farklı ihtiyaçlarını karşılayacak detaylar olarak düşünebilirsiniz. Yani bir sepetin içinde size kar getirecek birden çok yatırım aracının bulunmasını ifade etmektedir.
borsada-portfoy-nasil-olusturulur

Portföy Nedir?

Borsada yüksek miktarda kar elde etmek için tek bir noktaya odaklanmak gereksizdir. Çünkü borsada hangi yatırım aracının ne zaman kazandıracağı ya da ne zaman kaybettireceğini bilmekte bazen zorluk yaşayabilirsiniz. Örneğin bu yıl inşaat şirketlerinin hisse senetleri yatırımcısına yüksek kazanç sağlarken gelecek yıl farklı bir yatırım aracı kazandırabilir. Ya da aynı yılın içerisinde inşaat ile birlikte işlem gören bir araç ondan daha çok gelir sağlayabilir. Bu durumdan mahrum kalmamak için size gelir kazandıracağınızı düşündüğünüz tüm araçları bir yere koymak mantıklı bir hareket olacaktır. Portföy nedir sorusunu en basit şekliyle sizlere böyle anlatabiliriz. Portföyün içerisine emtiaları, hisse senetlerini, endeksleri ve dövizleri ekleyebilirsiniz. Size gelir sağlayacak ne kadar çok enstrüman eklerseniz oluşturacağının portföy’ün riskini o kadar dengelemiş olursunuz. Yani kar payı dağıtan bir şirketin hisse senedini almak daha düşük risk almak anlamına gelirken, endeks almak daha yüksek bir risk almak anlamına geliyor. Bu ikisi arasında ki dengeyi bulmak yapacağınız portföy’ü dengelemenize yardımcı olacaktır.

 

borsada-portfoy-nasil-olusturulur-2

 

Portföy Nasıl Hazırlanır?

Borsada işlem yapan herkesin ortak amacı para kazanmaktır. Portföy bu konuda onlara yardımcı olan bir araçtır. Portföy hazırlayan ya da hazırlanmasını isteyenler yüksek gelir elde etmek isterler. Ancak bu düşünce ile hareket edenler genelde hazırladıkları portföy’den zarar ederler. Ortak amaç dediğimiz gibi para kazanmak olsa da ilk olarak beklentilerinizi iyi bir şekilde belirmeniz gerekiyor. Biraz şundan, biraz ondan manavdan alışveriş yapar gibi hazırlanan portföyler sizlere zarar ettirecektir. Hazırlayacağının portföye koymak istediğiniz tüm araçları öncelikle takip etmeli ve deneme hesapları üzerinden denemelerini yapmalısınız. Düşündüğünüz araçların bir arada size kazanç sağlayabileceğini göre şansınız olacaktır. Eğer düşündüğünüz gibi bir gelir getirmiyorlarsa yanlış düşüncede olduğunuzu görebilirsiniz.

Bu konuda sizlere verebileceğimiz en iyi tavsiye kendiniz yapmak yerine bir danışmanlık şirketinden yardım almanız olacaktır. Beklentilerinizi, yatırım yapabileceğiniz miktarı onlara söylemeniz için sizin için gerekli olan portföyün oluşturulmasına yardım edecektir. Düşük risk almak istemenize göre ya da yüksek risk alabileceğinize göre hazırlık yapılacaktır. Eğer illa da ben kendim yapmak istiyorum diyorsanız deneme yanılma yolu ile hareket etmek zorundasınız. Kendinize bu yol ile strateji belirleyip ne olursa olsun o stratejinin dışarısına çıkmamaya dikkat etmemelisiniz. Pozisyonunuzu çok iyi belirlemeli, sepetinizde bulunan araçların yükseliş eğiliminin devam edip etmeyeceğine karar vermeli ve doğru zamanda satış yapmaya odaklanmalısınız. Bunu yapmak için tecrübe sahibi olmak gerekiyor. Onun için ilk anda dikkatli ve küçük sepetler oluşturmaya çalışın. Deneyim kazandıkça sepetiniz de bulunan yumurta sayısını ve değerini arttırabilirsiniz. Temel borsa bilgisine ve gerekli deneyime sahip borsa oyuncuların oluşturulan portföyden kazanç mı yoksa zarar mı edeceklerini kolayca anlayacaklarını göreceksiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉