• PAYLAŞ

Borsa Nasıl Ve Nereden Takip Edilir?

  • 11/11/2016 - 15:58
  • 0 Yorum
  • 826 görüntüleme

Borsa Nasıl Ve Nereden Takip Edilir?

Borsa üzerinden birçok işlem yaparak kazanç elde edebilirsiniz. Bunun için borsada nasıl hareket edeceğinizi ve borsayı nereden takip edileceğini bilmeniz gerekiyor. Günümüzde bu konuda insanlara yardımcı olacak çok sayıda farklı kanal bulunuyor. Bu kanallar arasından size güvenilir geleni bulup, tespit ettikten sonra borsayı takibe başlamalısınız. Borsa takip nasıl yapılır sorusuna sizler için bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

Borsayı nasıl takip edeceğinizi öğrenmeden önce borsada nasıl işlem yapacağınızı bilmeniz gerekiyor. Halk arasında hisse senedi alım satım işlemlerinin yapıldığı alan olarak bilinse de sanıldığından daha çok işlem yapılıyor. Çok farklı yatırım araçları, emtialar ve hisse senetleri bulunuyor. Size kar getirme olasılığı yüksek aracı bulduktan sonra takip etmeli ve takipten gerekli analizi yaptıktan sonra yatırım yapmalısınız. Gelişi güzel bir şekilde borsaya girmek insanlara kazançtan çok zarar ettirmektedir. Günümüzde bu konudan mustarip olan çok sayıda borsa mağduru bulunuyor. Sizlerin de onlardan birisi olmanızı istemiyoruz.

borsa-nasil-takip-edilir

Borsa Takibi Nedir?

Borsa takibini nasıl yapacağınızı size anlatmadan önce borsa takibi nedir sorusuna tam olarak cevap vermeye çalışacağız. Bildiğiniz gibi hisse senedi alıp satılan yer borsadır. Hisse senetleri ise iş hayatında önemli bir yeri olan, ülke ekonomisinde en yüksek noktada olan 100 şirketin hatta daha fazlasının halka arzları sonucunda ortaya çıkan değerli kâğıtlardır. Bunların nelerden etkilendiğini bilerek takibi yapmalısınız. Doğal afetler, ekonomik krizler, savaşlar ve iç karışıklıklar gibi ülkenin ekonomisine zarar verebilecek her detay dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Ayrıca dünya gündemini meşgul eden ve ekonomik verilerin değişmesine neden olan detayları da yakından takip etmelisiniz. Bunun için Amerikan başkanlık seçimini gösterebiliriz. Herkes Clinton’un başkan olacağını beklediği bir ortamda aykırılıkları ile bilinen Trump Amerika’nın yeni başkanı olmayı başardı. Ekonomik çevrelerinin beklentilerinin dışında gerçekleşen bir olay dünya piyasalarında dalgalanmalara neden oldu. Güvenli limanlara gitmek isteyen yatırımcılar Dolar’ın bir anda yükselmesine neden oldu. Bizim gibi dışa bağımlı bir ekonomiye sahip olan ülkeler de bu durum ekonomik açığın daha da büyümesine neden olacaktır. Bu da hisse senetlerinin kötü anlamda etkilenmesine neden olabilir.

borsa-nasil-takip-edilir-2

Borsa Nereden Takip Edilir?

Geçmiş yıllarda borsayı takip etmek için televizyonda belirli kanalları izlemeniz gerekiyordu. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte borsayı takip etmek için internetinizin olması yeterli oluyor. İnternet üzerinden canlı olarak borsada gerçekleşen detayları 5 dakikalık bir gecikme payı ile takip etme şansına sahipsiniz. Bunun için internette canlı borsa takibi yazmanız ve arattırmanız yeterli oluyor. Karşınıza çok sayıda farklı site çıkacaktır. Bunların arasından size uygun ve anlamanıza yardımcı olanları tercih edebilirsiniz. Özellikle bir site tavsiye etmek istemiyoruz. Çünkü site tasarımları farklı olduğu için sizlere karmaşık gelebilir. En iyi takibi borsa İstanbul web sitesi üzerinden yapabileceğini söylemek istiyoruz. En güvenilir verilerin olduğu site olarak dikkat çektiğini söyleyebiliriz.

Borsayı ayrıca mobil cihazlarınızdan da takip edebilirsiniz. İndireceğiniz basit uygulamalar ile yatırım yaptığınız hisse senetlerinin verilerini anlık olarak görebilme şansınız var. Ayrıca bu programlar sizin hisse senedi alım satımını yapmanıza imkan tanıyor. Tabi çalıştığınız bankanın uygulamasını akıllı telefonunuza indirmiş olmanız gerekiyor. Site önerisi vermek istemediğimizi söyledik ancak gene de birkaç tanesini sizlerle paylaşmak istiyoruz. HaberTürk, Investig ve Borsa Gündem üzerinden borsayı takip edebilirsiniz. Ayrıca bu sitelerde detaylı borsa analizlerini de okuma imkanınız olacak. Ekonomi konusunda bilgili insanların analizleri sizin borsa yatırımınızda yardımcı olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉