• PAYLAŞ

10 Yöntem İle Gün İçinde Nasıl Tasarruf Yapabilirsiniz?

 • 10/11/2016 - 20:08
 • 0 Yorum
 • 763 görüntüleme

10 Yöntem İle Gün İçinde Nasıl Tasarruf Yapabilirsiniz?

Günümüzde kazanmak çok zor olmasına rağmen harcamak için çok da bir şey yapmamıza gerek yok. Çok kolay bir şekilde bizim harcama yapmamıza yardımcı olan yol bulunuyor. Hiçbir zorluk yaşamadan kazanırken çok zorlandığımız paraları harcayabiliyoruz. Bu durumdan mustarip olmamız para biriktirme ve tasarruf yapma konusunda sıkıntılar yaşamamıza neden oluyor. Birikim yapmaya başlamak için tasarruf yapmayı öğrenmemiz gerekiyor. Onun için de ilk adım olarak günlük yaşantınızda bulunan gereksiz harcamalardan vazgeçmeniz gerekiyor. 10 adımla günlük hayat içinde yapabileceğiniz tasarruf yollarını açıklayalım.

gunluk-hayatta-tasarruf-2

 1. Evde yemek yapın

Dışarıda yeme alışkanlığınız varsa bundan vazgeçin. Yapılan araştırmalarda evde yemek yapıp yemenin aylık size ortalama 200 TL tasarruf sağladığı söyleniyor. Günde 7 lira harcasanız 210 TL yapar. Bundan fazla harcayacağınızı biliyorsunuz.

 1. Alışveriş Listesi Tasarrufun İlk Adımıdır.

Evinizin ihtiyacınızı almak için gittiğiniz süpermarketten çıkarken tahmin ettiğinizden daha çok para harcadığınızı mutlaka fark edersiniz. Çünkü sistem bunun için kurulu duruma getiriliyor. O nedenle ihtiyaçlarınızın listesini yapmadan alışverişe çıkmayın.

 1. Seyahat Esnasında Tasarruf

Ay içerisinde mutlaka birkaç kez şehir dışına çıkmanız gerekiyorsa fiyat araştırmasını interneti kullanarak düzenli olarak yapın. Sizin ulaşım ihtiyacınızı daha uygun fiyata karşılayacak firmaları tercih etmeye çalışın. Açık rezervasyon yöntemini de kullanabilirsiniz.

 1. Şehir İçi Ulaşım da Tasarruf

İstanbul’da yaşayan birisiyseniz mutlaka şehir içinde toplu taşıma araçlarını kullandınız. Günlük 5 TL bu ulaşım için para harcasanız aylık 150 TL yapar. Eğer işiniz ile eviniz arası çok yakınsa bisiklet kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Hem tasarruf yapmış olursunuz hem de spor yaparsınız.

 1. Evde Tasarruf

Evinizi tercih ederken büyük olmasının daha çok masraf yapmanıza neden olacağını unutmamalısınız. Ev büyüdükçe ısınma, ışık ve temizlik masrafları da artacaktır. Size yetecek bir büyüklükte ev kiralamanız size yetecektir. Kira ücreti de düşük olacaktır.

 1. Kıyafet Harcamaları

Kıyafetlerimizi genelde hoyrat kullanıyoruz ve çabuk eskimelerine neden oluyor. Kıyafet masrafları çok fazla olacaktır bunu azaltmak için elbiselerinizi özenli bir şekilde kullanmalısınız.

gunluk-hayatta-tasarruf-1

 1. Satın Almada Dikkatli Hareket Edin

En iyi tasarrufu bir ürünü satın alırken yaparsınız. Pazarlık sünnettir bunu unutmayın. Alacağınız ürün için anlaşmaya varmadan önce mutlaka durup düşünün ve öyle karar verin. Gerçekten ihtiyacınız var mı? Ve bu ihtiyacınızın için bu kadar ücret ödemem gerekiyor mu gibi sorular kararınızı verme de size yardım edecektir.

 1. Harcamalarınızı kontrol edin

Tasarruf yapmanın en önemli kurallarından birisi günlük harcamaları kontrol etmeniz olacaktır. Tahmin ettiğinizden daha çok hesapsız harcama yaptığınızı yapacağınız basit bir bütçe ile öğrenebilirsiniz. Bunun için kişisel finans planı yapın ve düzenli olarak uzun bir süre girdisini yapın. Faturalarınızı, kiranızı ve direkt olarak yaptığınız tüm harcamaları yazın.

 1. Kredi Kartını Doğru Kullanmak

Kredi kartı kullanmak hayatımızı kolaylaştırıyor. Ancak dikkatli kullandığımızda bize yardımcı oluyor dikkatsiz kredi kartı kullanmak bize faydadan çok zarar ettirecektir. Bu durum da sürekli ona odaklanmamıza neden oluyor ve tasarruf etmemizi imkansız hale getiriyor. İlk olarak kredi kartımızı doğru bir şekilde kullanmayı öğrenmelisiniz.

 1. Eğlencenin Dozajını Kaçırmayın

Tasarruf yapmak sıkıcı bir aktivitedir. Bazı insanlar bunu yaparken mutlu olurlar ancak genelde sıkılanların sayısı daha fazladır. Tasarruf yaparken hiç eğlenmemek zorunda değilsiniz. Belirli sınırlar içinde kalarak eğlence içinde bütçenizden pay ayırabilirsiniz. Sinema, Tiyatro ve ücret siz sunulan halk konserlerini eğlenceniz için değerlendirebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉