• PAYLAŞ

Borsada Kazandıracak Hisse Senetleri Nasıl Belirlenir?

  • 14/11/2016 - 20:47
  • 0 Yorum
  • 714 görüntüleme

Borsada Kazandıracak Hisse Senetleri Nasıl Belirlenir?

Bu tarz soruların sıkça sorulduğu bir gerçek, acemi borsa yatırımcıları birikimlerini hangi hisse senetleri üzerinden değerlendirmek için kararsız kaldıklarında borsada kazanmak için hangi hisse senetlerine yatırım yapmalıyım diye düşünüyor. Öncelikle borsa üzerinden para kazanmak bir şans oyunu değildir bu konuda eminim ki hem fikiriz. Aynı zamanda kesin kanılara varan ve kesin kazandıracak kağıtlar gibi öngörüler yapmanın makul olduğu bir bilim dalı da değildir. Tamamen muallak olmakla birlikte bu durumu bilgi, tecrübe ve sabır ile kendi lehinize çekebilirsiniz. Kesin kazandıracak hisse senetleri diye bir durum söz konusu değildir. Bu yüzden hisse senedi nedir sorusunun yanıtında kesinlik bulamazsınız. Size hangi senetlerin kesin kazandıracağına dair kesin bilgi verilemez, para kazandıran hisse senetlerinin yanına kesin ibaresi eklendiği zaman ben bu analizleri art niyet ve insanları kötü yerlere yöneltme diye okumluyorum.

652088borsada-kazandiracak-hisse-senetleri-nasil-belirlenir

Öncelikle borsada kazanç sağlamak istiyorsanız üç şeye çok dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlardan en büyük dikkat etmeniz konu ise sabır. Eğer sabırlı bir kişiyseniz piyasa içerisinden toplamış olduğunuz verilerle, kendi yorumlarınızı birleştirip en uygun zamanda bir kağıda yatırım yapabilirsiniz. Ani ve yüksek kazanç beklentileri sizlere ani kayıplar da getirebilir. Bu yüzden bir senet üzerine yatırım yapmak istiyorsanız, uzun süre o senet hareketlerini takip etmeniz ve o şirkete ait bilgileri gözlem altında tutmanız gerekiyor. Hisse senetleri yorumları bu noktada dostunuz olacaktır. Sabır dışında aynı zamanda iyi gözlemci olmalısınız. Paranızı yatırdığınız şirketi gerekirse çocuğunuz gibi takip etmelisiniz. Şirketin sadece borsaya olan açıklamalarını değil aynı zamanda medyaya düşen haberlerini, yaptıkları işleri, planladıkları işleri sıkıca takip edin. Eğer gözlemlerinizde bir süre istikrar görüyorsanız büyük ihtimalle yatırım yapılacak şirkettir deyip en uygun zamanı bekleyin. Bir diğer son dikkat noktası ise açgözlü olmamak. Eğer uzun süreli yatırım düşünmüyorsanız, kısa süreli yatırımlarınızda tüm birikiminizi aynı kağıt üzerinden değerlendirmeye kalkmayın. Ters köşe olabilir ve hüsran hikayelerinizi başkaları ile paylaşmak zorunda kalabilirsiniz.

Benim kağıt ismi belirtmeksizin kazanmak için izlediğim en ıstıraplı fakat garantili yol çile çekilerek, araştırma yapılarak ve sabrederek gidilen yoldur. Uzun zaman süreli yatırımlar yapmayı severim. Araştırmalarımı ve yatırım yapacağım şirketi seçtikten sonra bir süre sadece takip için kısa kontroller yaparım. Çok büyük aksi durumlar gerçekleşmezse uzun süreli yatırım yaptığım kağıt üzerinde oynamalar yapmam. Zaten düzgün ve kendimden emin bir süreç geçirmişsem uzun süreli bir yatırımın karşılığını alırım. Günlük sert düşüşler beni üzmediği gibi yüksek kazançlar karşısında da şımarmam diye düşünerek hisse senedi nasıl alınır sorusuna da yanıt bulabilirsiniz.

buyuk-endeksleri-inceleyin

Hisse senedi önerileri konusuna devam edecek olursak; bir hisse senedine yatırım yapacak isem bu senedin içinde bulunmuş olduğu sektörün ülke içerisindeki geleceğine de bakarım. Mesela örnek verecek olursak ülke yenilebilir enerji sektörüne yöneliyorsa ve devlet, özel yatırım güneş enerjisine, rüzgar enerjisine dönüyorsa bütün beklenti bu tarzda iken gidip de petrol şirketine yatırım yapmanın herhangi bir mantığı yoktur. Bunu yiyecek olarak da verebiliriz, örneğin ülkede az kullanılan ve müşteri aralığı kısıtlı yiyecek firmalarına yatırım yapmaya gerek yoktur. Şunu da unutmayın pek çok firma büyük işler yapacağım iddiası ile ya borsaya ya da piyasaya girer fakat bunu gerçekleştirmesi çoğu zaman mümkün olmaz. Burada da ülkeyi, ekonomiyi ve ülke şartlarını iyi bilmek gerekiyor. Ben ülkeyi iyi biliyorum diyorsanız, mutlaka şirketleri de iyi analiz edebilirsiniz. Bir ülkede savaş çıkıyorsa en çok kazananlar silah tüccarları ve hastanelerdir. Bu belki acımasız bir örnek oldu ama eminim ki sizler ne demek istediğimi anlamışsınızdır, reel ve gerçekçi olarak imkb hisse senetleri fiyatları için de araştırma yapın.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉