• PAYLAŞ

Boşanma Davalarında Nafaka Nasıl Belirlenir ?

  • 20/11/2016 - 09:39
  • 0 Yorum
  • 775 görüntüleme

Boşanma Davalarında Nafaka Nasıl Belirlenir ?

Ülkemizde boşanma davalarında sıklıkla yaşanan sorunların başında nafaka anlaşmazlıkları bulunmaktadır. Boşanma davaları kendi içlerinde yaşanan olaylara, maddi durumlar ve özel hallere göre karar aşamalarında ciddi oranlarda farklılık göstermektedir. Boşanma davası sırasında, ayrılmaya karar vermiş olan çiftler bir çok özel durumla karşılaşabilmeleri mümkündür.  Boşanma davası sırasında mal paylaşımı, çocuk varsa ise velayeti kimin alması gerektiği, boşanma sırasında tazminat ve aynı zaman da nafaka ödenip ödenmeyeceğine konularına mahkeme tarafından karar verilmektedir.

Nafaka, ülkemizin sosyal konumuna genel olarak bakıldığında, daha çok kadının ihtiyacı olan sosyolojik ve yaşamsal bir zorunluluktur. Çünkü genelde kadınlar çocuğu alırlar ve doğal olarak en büyük sorumluluğu üstlenir. Erkeğin yapması gereken çoğunlukla tek şey, hakimin onaylamış olduğu nafakayı ödemektir.
bosanma-davalarinda-nafaka-nasil-belirlenir-2

Ülkemizde üç tip nafaka vardır; Tedbir Nafakası adı verilen mahkeme açıldığı zaman kadını korumak amacı güdülerek daha çok kadına, genel olarak bakıldığında ise durumu kötü olan tarafa bir tedbir nafakası’ na mahkeme tarafından karar verilir. Eğer kadın dava açmışsa, bazı durumlarda erkek kızar ve bu durumda ödeme yapmayı pek istemez, kadını kendine muhtaç kılmaya çalışarak psikolojik baskı uygulamak için direnir. Bu nedenden ötürü tedbir nafakası son derece önemlidir. Boşanma davası devam ettiği müddetçe bu nafaka ödemesi sürer.

Yoksulluk Nafakası ise boşanmaya karar verilmesi ile  birlikte hakim, bu uygulanan tedbir nafakasının doğrudan yoksulluk nafakası’ na dönüşmesi kararını vermektedir. Bu dönüşüm yapılması aşamasında dosya tamamlanarak kapanmıştır zaten. Dava sonucunda var olan duruma göre uygulana nafaka miktarının eksiltilmesine veya artırılması mahkeme hakimi tarafından doğrudan karar verilir.

bosanma-davalarinda-nafaka-nasil-belirlenir-1

İştirak Nafakası;  çocuklar için iştirak nafakası bulunmaktadır. Çiftler arasında bu tedbir yada yoksulluk nafakası olmadığı zamanlarda, çocuğun büyüyerek topluma katılması adına, gereken masrafları karşılaması göz önüne alınarak, iki tarafın da ödemesi gereken nafaka belirlenir. Hakim tamamen kendi kanaatine dayalı olarak, taraflardan birinin bu nafakayı ödeyememe durumu olduğunu karar verirse, tek taraflı olarak, sadece babanın veya sadece annenin çocuğun bu masraflarının karşılamasına doğrudan karar verebilir. Elbette ki alınan bu kararlar tarafların yine mali durumuna göre değişiklik gösterir.

bosanma-davalarinda-nafaka-nasil-belirlenir

Ülkemizde boşanma davaları baz alındığında, genellikle sonuçlar boşanmaya karar veren çiftlerin mali durumlarına dayalı olarak değişiklik göstermektedir. Boşanma sırasında evli çiftin çocukları bulunuyorsa, anne yada babanın mali durumları göz önüne alınarak nafaka bedelleri belirlenir. Bu belirlenen bedellerin çocuğun dünyaya geldiği ailenin hakim tarafından yaşam tarzları, evli kalsalardı çocuklarına neler verebilecekleri göz önüne alınarak verilir. Bu nedenle boşanma davalarında belirlenmiş olan bir kriter bulunmamaktadır. Boşanma davalarında genel olarak verilecek nafaka, çocuğun velayeti, mal varlıklarının paylaşımı gibi ciddi sorumlulukları, boşanma hakimleri özenle inceleyerek tarafların durumuna dayalı olarak karar verir.

 

 

 

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉