• PAYLAŞ

Burun Tıkanıklığını Gidermenin Yolları Nelerdir?

  • 10/06/2017 - 10:00
  • 0 Yorum
  • 627 görüntüleme

Bunun başlıca nedeni olarak havaların çok kirli olmasını gösterebiliriz. Araçlardan çıkan zehirli gazlar, toz ve yorgunlukla birlikte nefes almamız daha da zor bir hale gelmektedir. Burun tıkanıklığı nedeniyle geceleri rahat bir uyku uyumanızda zorlaşmaktadır. Bunun için yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Doktorunuzdan belirli tavsiyeler alabileceğiniz gibi isterseniz doğal bir yol ile burun tıkanıklığınızı açmanın da çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Bu konuda sizlere yazımızın devamında evinizde rahatça uygulayabileceğiniz bazı burun tıkanıklığı açma yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz. Çok rahat bir şekilde bu sorundan kurtulabilmenize herhangi birisini yaparak sağlayabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığını Açmanın Doğal Yolları

  • Tıkalı olan burnun açılması için ilk tavsiye edilen yöntem genellikle buhar solunmasıdır. Bunun için sıcak bir duşa girerek buhar solumak burnunuzun açılması için size yardımcı olabilir. Eğer duşa girmek istemiyorsanız ise büyük bir kaba sıcak su koyarak başınızın üstüne havlu alarak buradan çıkan buharı soluyabilirsiniz. Bu yöntemin etkili olması için suyun içerisinde birkaç damla okaliptüs yağı damlatmanız yeterli olacaktır. Tabi suyun kaynama derecesinin yüksek olacağı için bu işlemi yaparken kendinizi kaynar su ile yakmamaya da dikkat etmelisiniz. Günde birkaç kez 10’ar dakika buhar solumak tedaviniz için yeterli olacaktır.
  • Burnun açılması için yapılacak işlemlerden birisi de sıcak bir şeylerin içilmesidir. İçebileceğiniz ürünler arasında bitki çayı ya da tavuk suyu bulunmalıdır. Bu ikisi özellikle burun tıkanıklığının açılması için sizlere yardımcı olacaktır. Sıcak içeceklerin faydası burun deliklerimizde bulunan mukusun amiyane tabirle sümüğün sıvılaşarak akmasına yardımcı olmasıdır. Sıcak bireyler içmenin yanı sıra düzeli olarak su içmekte bu konuda size yardımcı olacaktır. Tabi akan sıvıyı sürekli temizlemek için yanınızda bir mendil ya da peçeteyi bulundurmayı da ihmal etmemenizi tavsiye ederiz.
  • Burun tıkanıklığından kurtulmak için günümüzde burun açıcı bantlar tüm eczanelerde satılmaktadır. Özellikle uykuya dalma konusunda büyük sıkıntı yaşayanlara bu bantlardan kullanmalarını tavsiye ederiz. Gerçekten burun deliklerinin açılmasına ve rahat bir şekilde soluma işleminin gerçekleşmesi konusunda faydaları dokunmaktadır. Çok sayıda farklı marka ve modeli bulunmaktadır. Hem yetişkinler hem de çocuklar için üretilen burun açıcı bantlar bulunmaktadır. Bu bantların herhangi bir şekilde yan etkilerinin olmaması da büyük bir avantajdır.
  • Burun deliklerinin açılması için dikkat etmeniz gereken detaylardan birisi de yatakta yatış şeklinizdir. Eğer başınız aşağıda yatarsanız burnunuzun tıkanma ihtimali daha yüksektir. Bundan kurtulmanız için size tavsiyemiz başınızı belirli bir seviyenin üzerinde tutmanız olacaktır. Bunun için tavsiye edilen yükseklik yataktan 30 derece yükseklikte bir yastık kullanmanız olacaktır. Bu mukusun daha rahat bir şekilde burnunuzdan akmasını sağlayacağı için daha rahat bir şekilde uyumanıza yardımcı olacaktır.
  • Tüketeceğiniz doğal yiyeceklerde burun deliklerinin açılması konusunda yardımcı olacaktır. Özellikle acısı bol olan yiyecekler bu konuda tavsiye edilmektedir. Kırımı biber tek başına yiyebileceğiniz gibi bir yemekle beraberde tüketerek bu işlemi yerine getirmesini sağlayabilirsiniz. Burnunuz da akıntı olmasını sağlayarak oluşabilecek tıkanıklığın önüne geçme konusunda size yardımcı olacaktır.
  • Son doğal tedavi yöntemi ise doğru vitaminlerin alınmasıdır. Özellikle C vitamini ve çinko gibi minerallerin tüketilmesi burunda oluşabilecek tıkanıkların azaltılması konusunda yardımcı olacaktır. Bu konuda belirli bir dozajın üzerine çıkılmaması tavsiye edilmektedir. Bu miktar çinko için 50 mg seviyesinde olurken, C vitamini içinse 500 mg olarak sınırlandırılmaktadır. Bu yöntemleri düzenli olarak kullanarak burun tıkanıklığınızın önüne geçebilirsiniz.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉