• PAYLAŞ

Çalıntı Akıllı Telefon Nasıl Bildirilir ?

  • 21/07/2016 - 17:24
  • 0 Yorum
  • 895 görüntüleme

Akıllı telefonları kayıp olması yada çalınması hemen hemen herkesin başına gelebilecek olağan bir durum.  Akıllı cihazlar teknolojinin de gelişmesi ile beraber yetkililere bildirilmesi durumunda takip altına alınabildiği gibi aynı zaman da başvuru yapıldığı andan itibaren kullanıma kapatılıyor. Sizler için kayıp ve çalıntı cihaz hakkında yetkililerle nasıl başvuracağınız hakkındaki tüm detayları derledik. Kayıp ve çalıntı cihazların bildirimini yağmak için devlet kurumları arasında Bilgi Ve İhbar Merkezi bulunmaktadır bu merkeze telefon numarası ile ulaşabilirsiniz telefon numarası 444 9 777 ya da 0312 232 23 23 olarak belirlenmiştir. Bilgi Ve İhbar Merkezi’ni ararken kayıp yada çalıntı olan telefonunuz hakkında fatura bilgileri IMEI kodu gibi bilgilere sahip olmanız gerektiğinin altını çizelim. Bilgi merkezi ile iletişime geçildikten sonra konusu geçen telefon kullanıma kapanacak ve kullanılmaya çalışıldığında bulunduğu alanı resmi yetkililerin bulacağı konumu belli ederek sinyal yollayacaktır. Kayıp veya çalıntı ihbarı aynı zaman da internet üzerinden de yapılabilmektedir ve bu konuda en çok tercih edilen metot budur. İnternet üzerinden E devlet ile sunulan hizmetlerde  kayıp veya çalıntı ihbar sorgulama üzerinden oldukça kolay şekilde ihbar yapabilmesi ve olayın nasıl gerçekleştiği hakkında resmi olarak bilgilendirmesinin yapılabilmesi mümkündür.

İnternet üzerinden yapılacak kayıp veya çalıntı işlemlerinde e devlet üyeliğinin kesinlikle bulunması gerekmektedir. E devlet üyeliği yoksa da bir postaneden kimlik ile alınması çok kolaydır üyelik yapıldıktan sonra  sisteme  giriş yapılabilir ve giriş işlemlerinin ardından kayıp ve çalıntı bildirimi hakkın da  online olarak bilgi sağlanabilir.

E devlet girişi yapıldıktan sonra kayıp yada çalıntı ihbar bildirimine tıklıyoruz karşımıza e devlet bilgilerimizi onaylamamız gereken sayfa açılacak burayı doğru bir şekilde dolduruyoruz.

calıntı-akıllı-telefonlar

Ardında açılacak sayfada bizden yaptığımız ihbarın ve ihbarda bulunduğumuz IMEI numaralı cihazımızın rızanız dışında sizden çıktığını beyan etmeniz gereken bir kutucuk olacak mutlaka bu kutucuğu işaretliyoruz.

calıntı-akıllı-telefonlar

Bu aşamayı da tamamladıktan sonra son aşama olan kimlik bilgileriniz ve aynı zaman da kayıp olan cihazınız üzerinde kullandığınız operatör seçimini yaptıktan sonra işlemi tamamlıyoruz.

calıntı-akıllı-telefonlar

Bu işlemleri tamamlandıktan sonra cihazınız hakkında ihbar yapılmış ardında yetkililerin cihazınız hakkında bir bilgiye ulaştıktan sonra size geri dönüş yapmasını bekliyoruz. Sistemin oldukça iyi çalıştığını ve bu şekilde oldukça fazla kayıp veya çalıntı cihaza ulaşıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉