• PAYLAŞ

Çamaşır Suyu Kullanmadan Temizlik Nasıl Yapılır?

  • 11/08/2016 - 13:20
  • 0 Yorum
  • 1097 görüntüleme

Ülkemiz, çamaşır suyunu en fazla kullanan ülkelerin başında gelmektedir. Çamaşır suyu genel olarak evlerin temizlenmesinde, mutfak eşyalarının dezenfektesinden daha birçok alanda yapılan temizliklerde büyük rol oynar. Temizlikte oldukça işe yarasa da, birçok rahatsızlıklarında sebebidir.

Çamaşır Suyunun Sağlığa Etkisi Nelerdir?

Çamaşır suyunun içeriğinde bulunan sodyum hipoklorit denilen son derece tehlikeli bir madde bulunur. Temizlik esnasında, sodyum hipoklorit köpürür, solunum yoluyla veya deri üzerinden sızarak kişiye oldukça zarar verir. Astım, alerji ve kanser hastalıklarına neden olan etkenlerden biri  çamaşır suyudur. Sağlığa son derece zarar veren çamaşır sularının kullanımı yerine, çok daha zararsız ve aynı zamanda evde yapılan karışımlar da çamaşır suyu ile aynı görevini üstlenmektedir.

Çamaşır Suyu Yerine Hangi Malzemeler Kullanılabilir?

Çamaşır suyunun yerine evlerde kullanılacak olan birçok malzeme bulunmaktadır. Karbonat, organik deterjanlar, sirke, yüzey temizleyici, çamaşır sodası, kaya tuzu, oksijenli su, boraks ve bunlara ek olarak da arap sabunu çamaşır suyu ile aynı görevini üstlenecektir. Çamaşır suyu evlerde kullanılması yerine, daha doğal olan çözüm sunan ürünler ve evde kendi başınıza yapılabileceğiniz karışımlar sayesinde evin temizlenmesi oldukça mümkündür.

Çamaşır Suyu Yerine Arap Sabunu Karışımı

Arap sabunu aslında temizlikte çok uzun yıllardır kullanılmakta. Hazırlanacak olan karışımla beraber çamaşır suyu vazifesi görmekte. Yerleri temizlemek üzere kullanılacak olan bu karışım, evinizi hem mikroplardan temizleyecek, hem de zeminlerin son derece parlamasını sağlayacak.

Arap Sabunu Karışımı Malzemeleri

-2 tatlı kaşığı kadar Arap sabunu

-2 çay bardağı kadar karbonat

-3 tatlı kaşığı taze limon suyu

-2 litre kadar su

Arap Sabunu Karışımı Yapılışı

Özellikle suyun sıcak olması lazımdır. Hazırladığınız suyun içerisine, arap sabununu ve karbonatı koyarak karıştırın. Karıştırma işlemi tamamladıktan sonra limon suyunu ekleyerek birkaç dakika daha karıştırıyoruz. Zemin, mutfak ve banyo fayansları ve parke hazırladığımız bu karışım ile temizlenir. Çamaşır suyunun yerine kullanılacak olduğunuz bu karışım çamaşır suyu kadar etkili ve çok daha az zararlı olacaktır.

camasır-suyu

Çamaşır Suyu Yerine Elma Sirkesi Karışımı

Elma sirkesinin kullanıldığı fayda alanı çok fazla geniştir. Cildinizden ev temizliğine, saç bakımından kilo vermeye kadar birçok alan da yararı vardır. Aynı zamanda yararlarından bir tanesi ise, çamaşır suyu yerine kullanılma imkanının bulunmasıdır. Elma sirkesinin içine konulacak birkaç malzeme sayesinde evin zeminini, fayansını, tabloları, cam eşyaları parlatmanız mümkündür.

Elma Sirkesi Karışımı Malzemeleri

-2 buçuk litre kadar su

-2 çay bardağı kadar elma sirkesi

-3-4 damla kadar lavanta yağı

Elma Sirkesi Karışımı Yapılışı

Önceden hazırladığınız ılık olan suyun içerisine elma sirkesi ekliyoruz ve ardından lavanta yağı eklenerek birkaç dakika kadar karıştırılır. Karışımın elde edilmesi bu kadar basittir. Elma sirkesi ile hazırlanan karışım silinen yeri son derece parlatır ve kesin olarak mikroplardan arındırır. Lavanta yağı asıl amacı temizlemek değil, etrafa hoş koku vermesi amacı ile kullanılır. Lavanta kokusu sevilmediği takdirde, yerine istenilen esansiyel yağların kullanılmasında bir sakınca yoktur. Fakat lavanta yağının bilinen bir diğer özelliği ise, evde bulunan haşerelerle savaşmasıdır. Evde haşere ile ilgili bir sorun varsa, elma sirkesi karışımının içine lavanta yağının konulması çok daha faydalı olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉