• PAYLAŞ

Telefon Temizliği Nasıl Yapılır

  • 11/08/2016 - 13:00
  • 0 Yorum
  • 865 görüntüleme

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile birlikte telefonlar elimizden bir an olsun düşmüyor. İşimiz olmasa bile onlarla oyun oynuyoruz ya da internette geziyoruz. Yapabileceğimiz o kadar çok seçenek var ki birisinden sıkılsak diğerine geçiyoruz. Bu kadar çok kullandığımız cihazların temizliğine de dikkat etmemiz gerekiyor. Temizlik derken telefonun depo temizliği ve dış temizliği olmak üzere iki farklı seçenek bulunuyor. Bu seçeneklerden biz sizlere telefon hafızasının temizliğinden bahsedeceğiz. Fotoğraf, uygulama, video ve müzik derken bakmışız telefon hafızamız bir anda dolmuş. İlk olarak yapmanız gereken Android ya d İOS sistem olması fark etmez telefonunuzda neyin daha çok yer kapladığını öğrenmelisiniz.

telefon-temizligi-nasil-yapilir-2

Android sistem için Ayalar üzerinden Depolama sekmesine dokunmalı, İphone için Ayarlar-Genel- Kullanım işaretlerini takip etmeniz yeterli olacaktır. Her gün video çeken birisiyseniz 1 dakikalık video’nun 80 mb bir tane fotoğrafının da 4 mb civarı alan kapladığını öğrenmelisiniz. Bu bilgiyi vermemizin nedeni 16 GB’lık hafızası olan bir telefon kullanıyorsanız birkaç ay içerisinde tüm deponuzun dolacağından emin olabilirsiniz. Bunun için kısa aralıklarla telefonunuzda ki bu içerikleri başka bir depolama alanına aktarmanız mantıklı olacaktır.

Bu işlemi sağlıklı bir şekilde yaptıktan sonra akıllı telefonlarda en çok alan kaplayanlar uygulamalar olacaktır. Uygulamaların indirirken genelde boyutları dikkatimizi çekmez, ancak internet kotası sınırlı olanlar buna odaklanırlar. Bunun için uygulamalar sekmesine giderek telefonunuza indirmenize rağmen hiç kullanmadığınız uygulamaları tespit etmelisiniz. Bunun ardından o uygulamaları birer birer telefonunuzdan silmelisiniz. Bu sayede çok büyük bir alanı bir uygulama silerek boşa çıkarabilirsiniz.

Sırada müziklerinizi temizlemeye geldi. Bir müzik dosyası 5 MB civarı bir alanı kapsamaktadır. Kapa bir hesap ile 1 GB’lık bir alanı 200 şarkı ile doldurabiliriz. Bu müziklerden hepsini dinlemeyeceğimiz için dinlemeyecek olduğunuz müzikleri telefonunuzda taşımanıza gerek yok. Kısa bir inceleme ile dinlemediğiniz müzikleri belirleyebilir ve onları telefonunuzdan silmelisiniz. Bunun yerine internet üzerinden müzik hizmeti sunan uygulamaları deneyebilirsiniz. İnternet tarayıcı geçmişinizi sıklıkla silmeniz iyi olacaktır. Çerezler ve arama geçmişi telefonunuzun içerisin de gereksiz bir alan kapsayacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉