• PAYLAŞ

Çatlak Diş Tedavisi Nasıl Yapılır? 

  • 06/09/2016 - 16:40
  • 0 Yorum
  • 1050 görüntüleme

Diş hekimlerinin kırık dişleri onarmak için kullanacağı metotlar arasında kaplama veya dolgu yapmak yer alır. Çatlak veya kırığın derecesine tedavi türü belirlenir. Küçük yüzeyli olan çatlaklar çoğu insan açısından oldukça normaldir ve bunlar genel olarak daha az fark edilmesini sağlamak adına diş hekimi tarafından parlatılabilir.

Bir diş tamamıyla ikiye kırıldığında diş hekimleri normal olarak kaplama yada dolgu ile onarmanın gerekli olabileceğini belirlemek isteyecektir. Çoğu durumlarda ciddi olan çatlakların tedavisinde kaplama metodu gereklidir diğer yandan hafif çatlaklarda üzerinde ise dolgu onarım yolu seçilir.

catlak-dis-tedavisi-nasil-yapilir

İki parça olarak kırılan ve tedavi edilemeyen diş kırıkları ile ilgili asıl problem oluşan çatlakların zaman içerisinde çok daha kötüleşecek olmasıdır. Aynen çatlak olan araba ön camının zaman içerisinde yayılması gibi zamanla daha fazla büyümeye meyildir. Oluşan çatlak büyük bir olasılıkla dişi tamamen iki parça haline getirene kadar devam edecektir. Çoğu zaman, çatlaklar sinirlerin üzerinden dişin yüzeyine kadar uzar. Kanal tedavisi bu şekilde olan diş çatlamalarının tedavisinde gereklidir.

Küçük yüzey çatlağı olan bir bireyin yapabileceği herhangi bir şey yoktur ve bunun için diş hekimine gitmesi gerekmez. Bunlardan rahatsız olan bazı bireyler diş hekimi tarafından yapılacak olan,  yüzeysel diş cilaları veya parlatıcıları tercih etse de bu normalde gerekli değildir. Oluşan küçük yüzey çatlakları sadece diş minesini etkilemektedir ve normalde şartlarda herhangi bir rahatsızlık vermez. Bazı bireylerin ise kendi dilleri vasıtasıyla dişleri üzerinde olan bu yüzey çatlaklarına sebep olan pürüzlü noktaları hissetmeleri mümkün olmaktadır. Diş hekimi tarafından yapılan parlatıcılar hem çatlakları az belirgin hale getirir aynı zaman da pürüzlü noktalar yok eder.

Kırık diş tedavisinde uygulanan diğer bir seçenek kaplamadır. Kaplamalar oluşan çatlakların yayılmasını önlemesi dolayı büyük olan çatlaklar için oldukça yararlı olabilir. Dolgular genel olarak küçük çatlaklar için yararlıdır, fakat çatlaklar yayılmaya başlamış ise zaman içerisinde yeniden yapılması gerekebilir. Bir birey geçici bir yöntem ile hızlı düzeltme amacıyla dolgu ile kırık olan dişi onarmak isteyebilir. Dolgular, genel olarak kaplamalara göre çok daha ucuz oldukları için kaplama yaptırmaya gücü yetmeyenler için tercih edilecek en iyi seçenek olabilir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 2]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉