• PAYLAŞ

Cepten Hisse Senedi Alım Satım Nasıl Yapılır?

  • 05/11/2016 - 15:26
  • 0 Yorum
  • 988 görüntüleme

Cepten Hisse Senedi Alım Satım Nasıl Yapılır?

Hisse senedi almak özellikle son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte sadece zenginlerin yaptığı bir işlem olmanın dışına çıktı. Evinizden bilgisayarınız yardımı ile ya da cep telefonunuza indireceğiniz basit bir uygulama ile hisse senedi alım satım işlemlerinizi oturduğunuz yerden rahatça yapabilirsiniz. Peki, yazılması çok kolay olmasına rağmen cepten hisse senedi alım satımı nasıl yapılır bilmek istersiniz.

Borsa ile içli dışlı bir insansanız çoktan nasıl olduğunu öğrenmişsinizdir. Ancak uzaksanız bu konuda size kolaylık sağlaması amacıyla detaylı bir yazı hazırladık. Amacımız işlemleri rahatlık yapabilmeniz için dikkat etmeniz gereken noktaları sizlere anlatmak olacak. İlk olarak indirmeniz gereken programı bilmeniz gerekiyor.

Cepten Hisse Senedi Alım Satmanıza yardımcı olacak programlar nelerdir?

İlk aklınıza gelen soru budur. Çok ekstra bir program indirmenize gerek yok. Çalıştığınız bankanın mutlaka bu işlemleri yapabileceğiniz bir programı vardır. Çok rahat bir şekilde telefonunuzun işletim sistemine uygun programı bulabilirsiniz. Yapmanız gereken Android işletim sistemine sahip bir telefonunuz varsa Google Play’e girmeniz gerekiyor. İOS işletim sistemine sahip bir cihazınız varsa APP Store’ye girmeniz gerekiyor. Gerisi kolaydır. Programı indirip, kurmanız ve bankanız tarafından size verilen giriş şifresini kullanmanız gerekiyor.

İndirmek ve kurmak yeterli değil tabi ki. Önemli olan nokta cepten hisse senedi alım satım işleminize yardımcı olacak uygulamayı nasıl kullanacağınızdır. Yazımızın devamında bu programlardan birisi ile sizlere örnek bir anlatım yapacağız. Uygulamalar bankadan bankaya farklılık gösterse de temelde aynı işlemleri farklı şekilde yapıldığını söyleyelim.

Cepten Hisse Senedi Alım Satım İşlemi

Cep telefonunuza indirdiğiniz borsa uygulamasını açarak işlemi yapmaya başlıyoruz. Tüm programlarda genelde yatırım menüsü vardır. Bu menüyü açarak işlem menüsünü genişletiyoruz. Bu menünün içerisinde bulunan Hisse senedi yazan alt kategoriye tıklıyoruz. Resimde açıkça görebilirsiniz. Açılan menüden hisse senedi almak için alış ya da alım yazan sekmeye tıklıyoruz.

 

cepten-hisse-alim-satim-1

 

Bu sekmeye tıkladıktan sonra karşınıza çok uzun bir liste çıkacaktır. Bu liste borsada işlem gören hisse senetlerinin tam listesidir. Buradan sizin alımını yapmak istediğiniz hisse senedini bularak işaretliyorsunuz. Resmin sol kısmında küçük bir bölümünde bu liste görülüyor. Genellikle harf sıralamasına göre dizilir. Örnek olarak DOHOL hissesini tıklayarak sizler için bir işlem yapmaya başlıyoruz.

Bu tercihi yaptıktan sonra uygulama fark etmeksizin karşınıza hisse senedini almak için yapmanız gereken ödeme işlem menüsü gelecektir. Ekranda yapmanız gerekenleri sıra ile değinelim. İlk olarak kaç adet hisse senedi alacağınızı tercih etmeniz gerekiyor. Altta bulunan resimde detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Yapacağınız senet tercihinde işlem için ayırdığınız para ile kaç adet senet alabileceğinizi tercih edin. Ardından hangi hesabınızda bulunan para ile bu işlemi yapacaksanız onu tercih edin.

cepten-hisse-alim-satim-2

Ekranda göreceğiniz detaylar, hisse adı, son fiyat güncelleme tarihi ve saati ve hisse fiyatı açık bir şekilde yazıyor. Seans tercihini son olarak yaptıktan sonra devam sekmesine dokunuyoruz. Ve hisse senedini alım işlemini tamamlamış oluyorsunuz. Aldığınız hisse senedinden para kazanabilmeniz için düşük fiyattan alıp hisse senedi yükseldikten sonra satmanız gerektiğinizi söylememize gerek yok.

Hisse Satım İşlemi Nasıl yapılır?

Bunu detaylı bir şekilde anlatmamıza gerek yok. Cepte hisse alım işlemi nasıl yapılırsa satım işlemi de aynı şekilde yapılmaktadır. Bunun için Hisse senedi menüsünün altı kısmında bulunan satım yada satış sekmesine dokunarak işlemi yapmaya başlayabilirsiniz. Evinizden, iş yerinizden yada herhangi bir yerden rahatlıkla bu programları kullanabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan internetinizin olmasıdır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉