• PAYLAŞ

Çin Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

  • 12/07/2017 - 13:00
  • 0 Yorum
  • 821 görüntüleme

Çin, son zamanlarda adından oldukça fazla söz ettirmeye başlayan bir ülke konumuna geldi. Dünya üzerindeki dengelerde oldukça önemli bir role sahip olan Çin, vatandaşlık konusunda da diğer ülkelerde olduğu gibi bazı şartları sizden beklemektedir. Ancak nüfusunun oldukça fazla olması, vatandaşlık alırken oldukça zorlanmanıza neden olabilir. Bazı özel durumlarda her isteyen vatandaşlı alamamaktadır ve bazen bu durumları sağlayan bireyler bile vatandaşlık alamamaktadır. Bu yazımızda Çin vatandaşlığı nasıl alınır sorusunun cevabını vereceğiz.

Aile Bağı ile Vatandaşlık Alımı

Çin, birçok ülkede olduğu gibi kan bağına oldukça önem vermektedir. Ebeveynlerinden biri Çin vatandaşı olan bireyler, hiçbir şart aranmaksızın vatandaşlığa kabul edilmektedirler. Çin’de vatandaşlık alımı için de en kolay yöntem budur. Ancak eğer birey başka bir ülkenin vatandaşlığına kayıtlıysa, vatandaşlık işlemleri onaylanmayabilir. Bunun için Çin vatandaşlığını aile bağları yolu ile almanın küçük yaşlardaki bireylerde uygulanması gerekmektedir.

Çifte vatandaşlık konusunda da sert kurallara sahip olan Çin, annenin uyruğunu göz önünde bulundurmaktadır. Yani eğer baba Çin uyruklu ve anne yabancı bir ülkeye kayıtlıysa, hiçbir şey ifade etmemektedir. Çifte vatandaşlık alımı için annenin Çin vatandaşı olası gerekmektedir.

İkamet Yolu ile Vatandaşlık Alımı

Birçok ülkenin vatandaşlık alımlarında kullandığı bu yöntem, Çin için de geçerlidir. Çin hükümetinin belirlediği kıstaslar dâhilinde uzun süreli bir ikamet geçmişiniz varsa, vatandaşlık alımınız kolaylaşıyor. Ancak ikamet edebilmeniz için de bir iş yerinde yetkili olmalısınız. Ya da kendi işinizi kurup, ülkeye yatırım yapmanız gerekiyor. Kendi işinizi kurmuş olsanız bile yetkililerin detaylı incelemesi sonucunda vatandaşlık isteğiniz kabul edilmeyebilir de. Eğer ciddi bir yatırım ile başvuru yaparsanız, vatandaşlık alma şansınız da artacaktır. 1.3 milyon değerinde bir yatırım vatandaşlık almanız için neredeyse kesin sonuç sağlayacaktır.

Çin Vatandaşlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çin hükümetininin vatandaşlık için isteği şartların her birini sağlamanız sonucunda vatandaşlık alımınız olumlu sonuçlanacaktır. Vatandaşlık aldığınızda artık oturma ve çalışma konusunda hiçbir sıkıntınız olmayacak. Çin vatandaşlığı almak istiyorum diyen bireyler, vatandaşlığı aldıktan sonra artık her Çin vatandaşının sahip olduğu haklara sahip olacaktır. Ancak vatandaşlığınız onaylandıktan sonra bazı haklardan da mahrum kalıyorsunuz. Öncesinde hangi ülkenin vatandaşlığını kayıtlı olduğunuz önemsenmeden çifte vatandaşlık hakkınız son bulacaktır. Böylelikle artık eski vatandaşlığınız ile hiçbir bağınız kalmıyor ve çifte vatandaşlık şansınız da sonlanıyor. Bu nedenle iyice araştırmadan karar verilmemesi gerekmektedir.

Başvuru Süreci

Çin konsolosluklarından edindiğiniz bilgiler ile topladığınız belgeleri tamamlayarak, başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu süreçte Çin yetkilileri, diğer ülkelerde olduğu gibi birçok prosedür uygulamaktadırlar. Özellikle ülkenizde suç işleyip işlemediğiniz konusuna oldukça dikkat etmektedirler. Böyle bir durumda hiç vatandaşlık başvurusu yapmanız gerek yok; çünkü Çin bu konuda oldukça sert kurallara sahip.

 

[Toplam:2    Ortalama:2/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉