• PAYLAŞ

Çin’de Yatırım Nasıl Yapılır?

  • 20/10/2016 - 09:41
  • 0 Yorum
  • 897 görüntüleme

Çin’de Yatırım Nasıl Yapılır?

Dünyanın ek kalabalık ülkesi olan Çin, gün geçtikçe bu kalabalığın vermiş olduğu avantajı her alanda kullanmaya devam ediyor. 1.4 milyarlık nüfusu dünya nüfusunun 5 de 1’ini oluşturuyor. Kendi ekonomisini geliştirmesi ve dünya lideri olma konusunda çalışmalarında başarılı bir ekonomi politika izleyen ülkeye girmek isteyen şirket sayısı gün geçtikçe artıyor. Çin Halk Cumhuriyeti tam adı olan ülkeye yatırım yapmayı düşünen firmaların bilmek zorunda oldukları önemli detaylar var. Çin yatırım konusunda katı kuralları olan bir ülke olarak dikkat çekiyor.

Dünya üzerinde birçok şirket Çin’e yatırım yapıyor. Ancak merkezleri olan ülkeler bunlar genellikle batılı ülkeler oluyor. Çin den gelen yatırımları ülkelerine sokmam istemiyorlar. Bunda Çin’in yayılmacı politikasını engellemek istediklerini söyleyebiliriz. Basit bir örnekler Çin korkusunun ne kadar büyük olduğunu sizlere anlatalım. İzlanda’dan toprak almak isteyen Çinli şirketlere Kuzey Atlantik üzerinden dünyaya açılacağını düşünen batılı ülkeler tarafından karşı çıkılıyor. Çin korkusu birçok önlemin alınmasına neden oluyor. Kalabalık nüfusu ile orantılı bir şekilde ekonomisinin hesabı yapıldığında dünyanın en büyük ekonomisi karşımıza çıkıyor.

Batılı ülkeler Çin’den korunmak için önlemler alırken sürekli olarak Çin’e yatırım yapmaya devam ediyorlar. Çinde fabrika kurmak isteyen şirketlerin bu alanda tercih edebilecek konuları detaylı bir şekilde yazımızda değineceğiz.  Hangi sektörleri tercih edebileceğinizi ve yatırımı yaparken nelere odaklanmanız gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

cin-yatirim-yapmak

Çin’de Yatırım

Çinde iş olanakları bakıldığında giderek büyüyen sektör olarak interneti gösterebiliriz. İnanılmaz potansiyeli olan bir sektör olarak dikkat çekiyor. Dünyada 3.5 milyar insan internet kullanıyor bunların yaklaşık yüzde 15’i Çin’de yaşıyor. Bu yada yaklaşık 500 milyondan fazla insan anlamına geliyor. Yapacağınız basit bir internet uygulamasını Çine özel olarak sunabilirsiniz. Ya da internet üzerinden bir e-ticaret sitesi açarak Çin üzerinden satış yapabilirsiniz. Ürün maliyeti ve eleman sıkıntısı yaşamadan daha uygun maliyetle pazara girecek olmanız size büyük avantajlar kazandıracaktır.

Ayrıca Çinliler karakteristik olarak kendilerini özel hissetmeyi seven insanlardır. Bu konuda yapılan çok sayıda araştırma bulunuyor. Bunun farkında olan birçok internet şirketi bu işe yönelik yatırım yapıyorlar. Örneğin çinli bir şirket olarak dikkat çeken Tencent Holdigs yapmış olduğu uygulama ile Twitter ve Whatsapp uygulamalarının pazarda olan liderliğini ellerinden aldı. WeChat adı verilen uygulamalı ile bu iki uygulamanın yapmış olduğu tüm işleri rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Ayrıca para gönderme ve alma işlemi de özellikleri arasında sayabiliriz. Yapılan başka bir araştırma ile Çin nüfusunun yüzde 50’si internete erişebilme imkanına sahip. Bu da potansiyelin ne kadar büyük olduğunu bizlere gösteriyor.

Barındırdığı insan sayısının çok fazla olması nedeniyle birçok işi rahatça yapabilme şansınız var. Ancak tercihinizi doğru yapmanız gerekiyor. Örneğin ülke olarak ekmeği çok seviyoruz. Ekmek bizim olmazsa olmazımız. Ancak bu Çin için geçerli değil. Bizim kadar ekmek tüketmediklerini söylemeliyiz. Bu sektörde o ülkeye girmek isterseniz zarar edebilirsiniz. Bu gibi araştırmaları çok iyi yaptıktan sonra yatırım yapacağınız sektörü tercih etmelisiniz.

Ekonomisini serbest olarak aktif olmasını isteyen ülke bu konuda çok sayıda çalışma yapıyor. Daha çok tasarrufa dönük yıllarca yapılan çalışmaların etkisinden kurtulmak istemeleri nedeniyle şu an yatırım yapılması ileride oluşacak olan potansiyelden şimdiden faydalanmanıza yardımı olacaktır.

Apple ve Starburks ülkede yatırım yapmaya devam eden iki önemli şirket olarak dikkat çekiyor. İki şirkette potansiyelinin farkında oldukları ülkede her alanda yatırım yapmaya özen gösteriyorlar. Bunu bizim şirketlerimizde çok rahat bir şekilde yapabilirler.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉