• PAYLAŞ

Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

  • 16/08/2016 - 12:00
  • 0 Yorum
  • 1027 görüntüleme

Ev dekorasyonu konusunda, evin en renkli odasını oluşturan çocuk odaları genel olarak kız ve erkek çocuklar için daha farklı renk ağırlıklarına sahip oluyor. Cinsiyeti belirlemeye hakim olan renk seçimlerinin dışında, kişisel beğenilere dayalı olarak hazırlanan odanın çocuğun içerisinde bulunduğu yaş durumuna göre şekillendirilerek, çocuk odası son derece eğlenceli ve modern tasarımlarla döşenmesi mümkün.

Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuk odası dekorasyonu yapılırken kız çocuklar için genelde tercih edilen renk pembedir. Pembenin kedine has tonları olan, tozpembe veya şeker pembe üzerinden seçilen mobilyalar pembenin kendine has olan diğer tonlarıyla tamamlanmalıdır. Dekorasyonda aynı tonları tercih etmek yerine perdede veya halıda üzerinde bir ton daha koyusunu ya da açığını tercih etmek çok daha isabetli bir tercih olur. Perde seçiminde bir ton açık, halı seçiminde ise bir ton daha koyu renk tercih etmek özellikle halının temiz kullanımı açısından önemlidir.

Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı 1

Erkek çocuk odasında dekorasyonunda ise genel olarak tercih edilen ağırlıklı renk mavidir. Bu tür odalarda bebe mavisi, lacivert veya koyu mavi ya görmeye alışık olduğumuz renk tonları arasındadır. Fakat mavi de tıpkı pembe tonları gibi hep aynı tonlarda veya tek başına kullanılması odayı fazlasıyla boğabilir. Bu olumsuzluğun oluşmaması için mavi rengi beyaz tonlarla biraz daha açmak gerekir. Odaya seçilecek olan mobilyaların tamamını mavi tercih etmek yerine iki renk seçimler yapmak isabetli olur. Daha renkli, odaya girildiğinde göz alıcı bir tasarım isteniyorsa mavi tonları, fıstık yeşiliyle güzel bir uyum sağlaması mümkündür. Mavi rengin beyazla olan uyumu tartışılamaz bir gerçek bu konuda ki ikili renk seçimleri tamamen sizlere bağlı.

Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı 2

Klasik renk seçimleri dışında ferah odaların tercih edildiği evlerde ister çocuk kız isterse erkek olsun genel olarak ideal renk beyazdır. Fakat çocuklara ait olacak bir odada tepeden tırnağa beyaz tercih etmek temizlik bakımından büyük zorluk yaratır. Özellikle duvar ve halı seçiminde beyazdan kaçınmak en mantıklı seçim olacaktır.

Perde seçimi yapılırken, karakter desenli tercih edilen perdeler ile odalar çok daha sevimli ve renkli hale getirilebilir. Daha düz ve ileriye dönük seçimlerde özellikle erkek çocuk odaları için stor perde tercihi oldukça yerinde olacaktır.

Bunun yanında en çok dikkat edilmesi gereken hususlar arasında seçim yapılan mobilyaların, kazalara yol açmaması göz önünde bulundurarak sivri kenarlarından kaçınılması gerekir. Mobilyalar sipariş üzerine yapılıyorsa yapım esnasında, eğer hazır alınıyorsa köşe aparatı takılarak önlemler alabilirsiniz. Bebek odalarında yatağın konumunu ışığı çok daha az alan bir yere konumlandırmanız daha rahat uyumasını sağlayacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉