• PAYLAŞ

Bebeklerin Uyku Döngüsü Nasıl Ayarlanır?

  • 16/08/2016 - 12:30
  • 0 Yorum
  • 951 görüntüleme

Her evin neşe kaynağı olan bebekler belirli dönemlerden sonra alışkanlıklarını değiştirmeye başlar bu alışkanların en başında uyku düzenleri gelir. Bebeklerin doğum sonrasında uyku düzenleri 3 ile 6 ay arasında yavaş yavaş düzene girmeye başlar. Bebeklerin beyin gelişimi uyku esnasında olur bu yüzende uyku düzenleri son derece önem teşkil eder. Bebeklerde beyinlerinin gelişmesi ile beraber beynin uyku algısı da bir kaç ay içinde olgunlaşır. Bebeklerin uyku düzenlerini sağlamak doğru bir düzene oturtmak için anne ve babaların yapması gereken bazı şeyler var. Kullanılan doğru yöntemler bebeğiniz oldukça hızlı uykuya adapte edebilir ve daha sağlıklı gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeklerinizin uykusunun geldiğini mutlaka anlayın, bebekler uykusu geldiğin de bunu kendi dillerince belli ederler. Genel olarak gözlerini ovar, boşluğa odaklanır ve son aşama elinden geldiğince huzursuzluk çıkarır bu artık beni uyutun kısmının son aşamasıdır.

Bebeklerin Uyku Döngüsünü Nasıl Ayarlanır 1

Bebeğinizi yatağına yatırmak için çok yorulmasını beklemeyin. Bebeğinizin uykusu gelinceye kadar bekletirseniz, yatırdığınızda çok sinirli olacak ve uykuya dalması çok daha zor dalacaktır. Bebeğiniz neşeli iken daha uykusunun geleceğini düşündüğünüz anda yatırın.

Bebeğinize Mutlaka Gündüz ve Geceyi Öğretin

Doğumdan hemen sonra bebeğinize gündüz eğlence zamanı, gece ise uyuma zamanı olduğunu öğretmeye çalışın.

Bunun için yapmanız gereken gündüz saatlerinde mümkün olduğu kadar, bebeğinizi aktif tutun. Bebeğinizle oyunlar oynayın vakit geçirin.

Karanlık olmaya başladığında, bebeğinizi beslerken yarı karanlık bir oda tercih edin. Yaptığınız uyarıları azaltın. Ev içerisindeki tüm gürültü ve sesleri azaltın. Bu şekilde zaman içerisinde gece ve gündüz farkını kendiliğinden öğrenmeye başlayacaktır.

Bebeklerin Uyku Döngüsünü Nasıl Ayarlanır 2

Uyumadan önce beslemeyin

Bebeğiniz dünyaya geldikten bir kaç aydan sonrasında emerken uykuya dalmasına kesinlikle izin vermeyin. Kollarınızda küçük şekerlemeler yapabilir ama bu kesinlikle gece uykusuna başlama şekli olmamalıdır. Fakat beslenme esnasında uykuya dalıp bu şekilde uyumaya devam ederse dokunmayın ama beslenmesini kesin uyurken devam etmeyin.2 Aydan sonra geceleri beslemek için bebeği uyandırmayın

Geceleri Beslenmesi İçin Uyandırmayın

Bebeğiniz doğumdan sonra düzgün kilo alıyorsa ikinci ay bitiminden sonra beslemek için onu uyandırmanıza gerek olmadığını bilmelisiniz. . Bebeğinizin kendi oluşturduğu uyku programını bulması gerekiyor. Bebeğinizin beslenme ihtiyacının her 4 saatte bir olduğunu unutmayın.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉