• PAYLAŞ

Çocuklarda Karın Ağrısı Nelerin Belirtisi Olabilir?

  • 18/09/2016 - 16:20
  • 0 Yorum
  • 805 görüntüleme

Çocukluk dönemlerinde sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi olan karın ağrısı genel olarak bir hastalık değildir fakat karın içi yada karın dışı organlardan kaynaklanabilecek hastalıkların bir belirtisi olabilir.

Karın ağrısı nedenleri nelerdir?

Karın ağrısını ilk olarak süresine göre sınıflandırmak gerekir. Kısa süreli olan yani akut karın ağrısı genel olarak altta yatan hastalığa bağlı belirtidir. Yaş gruplarına doğrudan bağlı olarak altta yatan hastalıklar birbirinden oldukça farklı olabilir. Yeni doğan dönemi incelendiğinde,  bağırsak dönemleri ve tıkanıkları, doğumsal gelişim kusurları, mekonyum tıkacı gibi hastalıklar gözlemlenirken ilerleyen yaşlara ele alındığında, 2 yaş öncesinde fıtıklar, daha sonraki yaşlarda ise apandisit gibi cerrahi patolojiler görülebilmesi mümkündür.

Karın ağrısı 3 aydan uzun sürüyorsa kronik olabilir;

3 aydan uzun süreli olan karın ağrılar, kronik karın ağrısı olabilmesi mümkündür. Bu durumlar incelendiğinde altta yatan hastalıklardan genel olarak bir patoloji saptanamaz. Kronik karın ağrıları genel olarak okul çocukluğu döneminde %10 ile 20 oranında çocuklarda görülür ve sıklıkla tekrarlar. Organik olmayan yani daha açık belirtmek gerekirse altta yatan herhangi bir hastalığa bağlı olmayan kronik karın ağrılarının sebepleri genel olarak fonksiyonel karın ağrısı adı verilen sınıfı içerisinde yer alır.

Kendini ifade edemeyecek, henüz konuşmaya başlamayan küçük çocuklarda yada bebeklerde karın ağrısı belirtilerini huzursuzluk, ağlama krizleri olarak gösterebilir. Bebekler üzerinde en sık görülen karın ağrısı nedenleri kolik yani gaz sancısı, bu ağrılara kusma da eşlik ediyorsa gastroözafagiyal reflü hastalığı rastlanması mümkündür. Besin alerjileri bu genel olarak süt proteini ile ilişkili, nadiren olarak bağırsak tıkanıklıkları yada düğümlenmesi, karın içi organlarda yapısal yada iltihabi olan hastalıkların belirtisi olabilir.  Yaşanılan karın ağrısı eğer altta yatan herhangi organik yada yapısal hastalığa bağlıysa çocukların beslenmesi mutlak olarak bozulur ve iştahı azalır. Bu belirtilerin yanı sıra safralı kusma, yüksek ateş gibi belirtiler görülebilir. Eğer çocuklarda genel durumlarında bozulma, safralı kusma, yüksek ateş varsa mutlaka acil olarak doktora başvurulmalıdır.

cocuklarda-karin-agrisi-neyin-belirtisi-olabilir

Oluşan karın ağrısıyla beraber ateşin de olması karın ağrısının süresiyle oldukça yakından ilişkilidir. Eğer kısa süren karın ağrısı ile beraber ateş varsa bu mutlak olarak ya enfeksiyon gibi iltihabi nedene bağlı veya apandisit gibi cerrahi bir nedene bağlıdır. Eğer uzun süreli olan bir karın ağrısı ateşle ile birlikte olup ve tekrarlıyorsa çocuklarda ailevi Akdeniz ateşi riski olma ihtimali yüksektir. Bu belirtilerle beraber eklemlerde şişlik meydana geliyorsa sebep romatolojik rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir.

Uzun süreli ve tekrarlayan özellikle ateş olan karın ağrıları yaşandığında mutlaka doktora başvurulmalıdır. Karın ağrıları hafife alınması ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉