• PAYLAŞ

Çocuklarınızı Ayaklarınızda Sallamayın

  • 02/07/2016 - 22:57
  • 0 Yorum
  • 715 görüntüleme

cocugunuzu-sakin-boyle-sevmeyin-h1438000416

Eski zamanlara dayana ve ağlaması durmayan çocukları veya bir türlü uyumak bilmeyen bebekler için anne ve babaların başvurduğu ayakta veya bir battaniye ile sallayarak uyutma tekniği, bu yöntem aslında bebekler için dönüşü olmayan ciddi sağlık problemlerine yol açıyor.

Ayakta yada battaniye ile sallamak çocukların, beyin kanamaları, zekalarında gerilik ve ölüme varan ciddi sonuçlar doğururken aynı zaman da sevgi gösterisi olarak yaptığımız havaya fırlatma ve tutma da neden olabiliyor.

Bebekleriniz yada çok küçük çocuklarınız varsa uykusuz geceler, bütün anne ve babaların alışkın olduğu bir durumdur. Bebeklerde bazen aç, bazı durumlarda ise gaz sancısı ve altını kirletme uykusuz gecelerin nedeni olabiliyor. Geceler boyu yaşanılan uykusuz geceler anne ve babalarda tek amaç bebeği  bir biçimde uyutmak oluyor. Bebekleri uyutmak içinse  her yöntemi deneyen anne ve babalar, son umut olarak ayaklarında veya bir battaniyenin arasına koydukları bebeği sallayarak uyutmaya başlıyorlar. Bu uygulama son derece yanlış ve bir o kadarda tehlikeli davranıştır. Çocuklarda aklınıza gelmeyecek ciddi sıkıntılar oluşturabiliyor. Bunların en başında Sarsılmış Bebek Sendromu geliyor diyebiliriz.

20581

Sarsılmış Bebek Sendromu anne ve babaların, bir battaniyenin arasında, kollarda veya ayaklarda hızlı bir şekilde sallanması, bilinçsizce uygulanan bu davranış sendroma neden olabiliyor. Ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi sağlık sorununa sarsılmış bebek sendromu deniyor.

Sarsılmış bebek sendromu oluşumu, kafa içerisinde oluşan basıncın çoğalmasına bağlı olarak beyinde apne, arkasında kasılmalar veya koma oluşması sonucu hastaneye başvuruluyor.

Sarsılmış Bebek Sendromunun nedenlerini alanın da uzman olan Fatih Üniversitesi Çocuk Hastalıkları bölümünde uzman olarak görev yapan Mehmet Demirdöven açıklamaların da , Bebeğimizi veya ufak çocuğumuzu sevmek sevgi göstermek amacıyla sertçe ve üst üste havaya atarak tutmak, ağlamaya başladığı sıralarda yada ağlama  nöbeti esnasında çocuğu şiddetli biçimde ayağınıza alarak sallamak ve çocuklarınız  kolundan tutarak kendi etrafında döndürmek tarzındaki uygulamalar, sarsılmış bebek sendromuna kesin nedenleri arasında  oluyor.

Güncel istatistiklere baktığınız zaman  sarsılmış bebek sendromu yaşayan ailelerin çocuklarının ortalama olarak üçte birinin öldüğünü belirten Demirdöven, Bu çocukların yaşasa bile üçte biri ağır nörolojik engelli olarak hayatını sürdürmek zorunda kalıyor. üçte biri ise çok nadir olarak, herhangi bir hasar almadan kurtulabiliyor. Sendromun çok fazla  olması halinde, omurilik zedelenmesi, beyin sarsıntısı – felci, göz sorunları veya körlük ile Zeka geriliği olabiliyor.

Uzmanların uyarılarını dikkate alarak kesinlikle çocuklarınızı sallamayın genel olarak istatistiklere bakıldığında bu tip uygulamaları yeni evli olan çiftler yada birden fazla çocuğu olan çiftlerin bebeklerinde görüldüğünü gösteriyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉