• PAYLAŞ

Çok Para Harcayanların Yaptıkları Hatalar?

  • 22/05/2017 - 17:00
  • 0 Yorum
  • 542 görüntüleme

Bazı insanlar para kazanma ve harcama konusunda çok savurgan olabiliyor. Onların hayat mottası kazandıkları parayı mezara götüremeyecekleri için istedikleri gibi harcayacakları anlamına geliyor. Tabi bu mantıklı düşünüldüğünde doğru olsa da gelirimizden fazlasını harcamak bazen başımıza sorun çıkarabiliyor. Eğlence amacı ile para harcamak sonunda bizi büyük bir borcun içerisine çekebiliyor. İşte bu noktada dikkat edilmesi gereken harcadığınız paraya odaklanmak gerekiyor. Bu konuda rahat hareket edenlerin yaptıkları temel hatalar var. Belki onlarda bunun farkında değillerdir ancak sürekli olarak tekrarlanmaktan da kendilerini alıkoyamıyor olabilirler. Şimdi gelişi güzel para harcayan kişilerin yaptıkları hataları sizler ile paylaşmaya çalışalım.

Dürtüsel Alışveriş Yapmak

İşten eve giderken bir anda kendinizi bir alışveriş merkezinde buluyor ve elleriniz de poşetlerle kendinizi kasanın önünde buluyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Ya da evde bilgisayar başında bir anda e-ticaret sitelerine girmekten kendinizi alıkoyamıyorsanız büyük hatalar yapıyorsunuz demektir. Bunun anlamı istemeyerek de olsa alışveriş yapıyorsunuz anlamına gelmektedir. Amacınız ihtiyacınız olanları almak değildir sadece dürtüsel olarak hareket etmektir. Bundan kurtulmanız ekonominiz açısından önemli olacaktır.

Birikim Yapmamak İçin Bahaneler Bulmak

Bu mantığa sahip insanlar hiçbir zaman birikim yapmak istemez ve bunun için çok sayıda bahane bulma konusunda çok başarılı olurlar. Birikim yapmanın çok sayıda faydalı konusu olsa da onlar bunların hepsine bir bahane bulma konusunda çok başarılıdır. Daha çok gencim önümde uzun bir yol var nasılsa birikim yaparak düşüncesine sahip olmak bunlardan sadece bir tanesidir. Eğer sizde bunu yapıyorsanız çok büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Kısa sürede bundan kurtulmanız gerekiyor ve birikim yapmaya odaklanmalısınız.

Mutluluk İçin Para Harcamak

Yapılan araştırmalara göre bazı insanların ihtiyaçlarını karşılamak istemekten daha çok mutlu olmak için harcama yaptıklarını ortaya koymuştur. Yani amaç bir şeyler almak değil harcama yaparak kendini mutlu etmektir. O nedenle sürekli olarak alışverişe çıkarlar ve sonunda amaçları olan mutluluğa kavuştuklarını düşünürler. Ancak bu tamamen geçici olan bir his olduğu için tek yaptıkları sadece para harcamaktır. Bundan kurtulmak ekonomik sağılıklarını korumak açısından çok önemlidir.

Kredi Kartı Bilinçsiz Kullanmak

Bu düşünce yapısına sahip olan insanların en büyük destekçileri kredi kartlarıdır. Çünkü ellerinde paraları dahi olmasa alışveriş yapmak ve harcama yapmak için bunu kullanmayı tercih ederler. Tek yaptıkları bilinçsiz bir şekilde harcama yaparak ay sonunda limitlerini dolduracakları ve ödemekte zorluk çekecekleri kredi kartı ile harcama yapmaktan başka bir şey değildir. Bu nedenle ülkemizde birçok kişi kredi kartı borcu yüzünden bilinçsiz olarak borçlanma batağına girmiştir. Hatta ceza hukuku değişmeden önce hapishaneye bile girmiş olanlar vardır.

Emekliliği Hiç Düşünmezler

Amaçları günlerini gün etmek olduğu için hiçbir zaman yaşlanacaklarını ve gelecekte yaşlanacaklarını akıllarına getirmezler. Bu nedenle de hiçbir zaman emeklilik planları yapmazlar. Herhangi bir para biriktirmek ve amaçları olan parayı bir yerlerde saklama fikrine sıcak bakmazlar. Ancak 40’lı yaşlarının ardından bunun farkına varırlar ancak buda iş işten geçtiği anlama gelmektedir. Si , siz olun ne olursa olsun emekliliğiniz göz ardı etmeyin.

Parayı Doğru Şeyler İçin Harcamak

Elinize geçen paraları gelişi güzel harcamak yerine belirli bir mantıkla harcama yapmanız daha doğru olacaktır. İlk olarak temel ihtiyaçlarınız karşılamalı ardından birikim için biraz ayırma yapmalı en son olarak da keyfiniz için harcama yapmanız doğru bir sıralama olacaktır.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉