• PAYLAŞ

Daha Az Bütçe Ayırarak Tatil Nasıl Yapılır?

  • 27/04/2017 - 16:26
  • 0 Yorum
  • 1300 görüntüleme

Daha Az Bütçe Ayırarak Tatil Nasıl Yapılır?
Yıl boyunca çalışıp yorulan birçok kişi yaz aylarının gelmesini iple çekmektedir. Yaz döneminde yüksek bütçelere mal olan tatillere para harcamakta zorlanan kişiler için daha az bütçe ayırarak tatil nasıl yapılır? sorusu önem kazanmaktadır. Tatillerde edinilen deneyim, bütün sene konuşulacak anılar biriktirmek, unutulmaz arkadaşlıklar edinmek sadece bir haftaya sığmaktadır. Bu nedenle en minimal bütçeyle en kaliteli tatili yapabilmek önemlidir. Moral deposu olan tatilleri nasıl düşük bütçeye mal edebileceğinizin detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.
1. Tatile çıkmak için yoğun sezonu beklemeyin
Yaz tatillerinde haziran ile ağustos ayları arası en yoğun dönemdir. Bu dönemde çıkılan tatiller talebin çok olmasından dolayı daha pahallıya gelecektir. Yoğun sezonlarda bütün tatil köyleri ve oteller yüksek ücretlerle hizmet sunmaktadır. Ancak müşterilerin azaldığı dönemlerde hem otel ücretleri düşmekte, hem de diğer maliyetler ciddi oranda azalmaktadır. Bu nedenle tatilinizi havaların sıcak olduğu mayıs ya da eylül gibi aylarda gerçekleştirirseniz, çok daha ucuza tatil yapma imkanı bulabilirsiniz. Üstelik bu aylarda sıcaktan bunalmadan denize girmenin, güneşte yanmanın tadını yine çıkarabilirsiniz.
2. Rezervasyonunuzu erken yaptırın
Tatilinizi planlamak için erken karar verip adım atmak önemlidir. Tatile çıkacağınız gün yaklaştıkça uçak maliyetlerinden, tur masraflarına, otel ücretlerine kadar her şey artış göstermektedir. Bu sebeple ön ödemeli tatil planı gerçekleştirerek, sunulan kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Kış döneminde işlerin azaldığı bir zamanda satın alacağınız bir tur ya da konaklamak üzere bir otele ödeyeceğiniz bedel çok daha ucuza bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır.


3. Uçak bileti kampanyalarını takip edin
Uçak bileti fiyatları tatilinizi geçireceğiniz bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Özellikle direkt uçuşun bulunmadığı bölgelere gidebilmek için birden fazla aktarma kullanacaksanız, uçak maliyetleri ciddi oranda artmaktadır. Uçak biletini erkenden almak en ideal çözümdür. Bunun yanı sıra bazı uçak firmaları dönemsel olarak kampanyalar düzenlemektedir. Bu kampanyaları takip ederek tatil için kullanacağınız seyahat maliyetini ciddi oranda düşürebilirsiniz.
4. Farklı konaklama seçenekleri arasında araştırma yapın
Tatilinizi gerçirmek için illahi beş yıldızlı bir otele ya da lüks bir tatil köyüne gitmenize gerek yoktur. Maliyeti düşürebilmek için tatilinizi geçirmeye karar verdiğiniz yerdeki alternatif konaklama seçeneklerini incelemekte fayda bulunmaktadır. Özellikle kalabalık bir grupla çıkılan tatillerde, tatiliniz boyunca kullanacağınız bir evi kiralayabilir, uygun fiyatlı apart oteller bulabilir, aşırı lüks olmasa da temiz butik otellerde konaklayabilir, daha salaş ama güler yüzlü bir hizmeti alabileceğiniz aile işletmelerini tercih edebilirsiniz.
6. Vize istemeyen ülkelere gidin
Tatil planlarını gerçekleştirirken önemli kalemlerden bir tanesi de vize almaktır. Vize masraflarının yanında birçok ülke vize verebilmek için seyahat sağlık sigortası gibi ekstra masraflar çıkarmaktadır. Bu nedenle vize uygulamayan ancak tatil olanakları açısından zengin olan bölgeleri ziyaret ederek bu masraflardan kurtulabilirsiniz.


7. Yaz tatili yerine kış tatilini tercih edin
Hemen herkesin tatil denilince ilk aklına gelen deniz, güneş ve kumdur. Ancak tatil planlamalarında kış tatilleri de önemli bir yer tutmaktadır. Kayak yapmak ve tertemiz havanın tadını çıkarmak ayrı bir keyiftir. Kış ayında üşürüm diyenlerdenseniz, sonbahar döneminde çıkacağınız alternatif bir tatille şık bir bungolov kiralayabilir, şöminenin başında ısınarak romantik bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Bu sayede daha uygun fiyatlı bir tatil geçirebilirsiniz.
8. Tatilinizin adımlarını planlayın
Tatil kararı vermeden önce bu tatile ne kadar bütçe ayırabileceğinizi tespit edip, bütçenize uygun olan bir plan yapın. Gideceğiniz yerde ziyaret edeceğiniz bölgeleri, bu bölgelerde ne kadar para harcayacağınızı küçük bir sapma ile hesaplayabilirseniz, oluşacak ekstra masrafların önüne geçebilirsiniz. Özellikle tatilde yapacağınız ve farkına varamayacağınız bir alışveriş çılgınlığına kapılmamak için kendinize mutlaka bir alışveriş bütçesi ayırın.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER : ,


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉