• PAYLAŞ

Bahar Alerjilerinden Doğal Yollarla Kurtulma Yolları Nelerdir?

  • 27/04/2017 - 15:01
  • 0 Yorum
  • 1658 görüntüleme

Bahar Alerjilerinden Doğal Yollarla Kurtulma Yolları Nelerdir?

Uzun süren kış aylarının ardından bahara sonunda kavuşmayı başardık. Bahar ayları bildiğiniz gibi yazın habercisi olduğu için şimdiden tatil planları yapmaya başladığınızı biliyoruz. Ancak bahar alerjisi olanlar için öncelikle bahar aylarında ortaya çıkan alerjik durumları atlatmak hepsinden önemlidir. Bahar alerjisinin oluşmasının nedeni ağaçların ve çiçeklerin havaya polenlerinin yayılmasıdır. Bu polenler özellikle gözlerde, burunda ve bronşlar tarafından tutularak akıntılara neden olmaktadır. Bahar alerjisi nedeniyle burunun akması, hapşırma ve göz içerisinde sulanmalara neden olmaktadır. Bu da evden çıkarken korku içinde olmamıza neden olur. Aşırı rahatsızlıklara neden olmasa da kendimizi kötü hissetmemize neden olur. Bu durum için özel ilaçlar hazırlansa da doğal yöntemleri kullanarak da bu alerjik belirtilerin üstünden gelebilirsiniz.

Bahar Alerjisi İçin Kullanılacak Doğal Yöntemler

Doktora giderek bu durumdan kurtulmak için farklı tedavi yöntemleri bulunuyor. Bunlarla birlikte doğal yöntemler ile bahar alerjisini yoğun bir şekilde yaşayanlar ya da hafif atlatanlar için bu durumu hafif bir şekilde atlatma şansınız var. Yapmanız gereken ilk şey yemek alışkanlıklarınızda değişikliğe gitmektir. Bahar alerjisinden kurtulmak için bahar aylarında bal tüketimini arttırmanız gerekiyor. Çünkü bal polenler nedeniyle oluşacak sorunların azaltılması konusunda sizlere yardımcı olmaktadır. Tabi sadece bal bahar alerjisinden kurtulmanız için size yeterli olmaz bununla birlikte tüketmeniz gereken başka gıdalarda bulunuyor.

Burun tıkanıklığını açmak ve sinüslerde oluşan kirlerin temizlenmesi için biber, taze sarımsak ve hardal kullanımı arttırmalısınız. Bu yiyeceklerin ortak özelliği baharatlı olması ve alerjinin ortaya çıkarmış olduğu kalıcı olarak olmasa da belirli bir süre için tedavi etmesidir.

Bunların yanı sıra içerisinde bolca E vitamini bulunduran gıdalarda alerjinin tedavisinde önemli bir etkiye sahiptir. Bunun için tahılları tercih etmeniz gerekiyor. Anti alerjik olarak kabul edilen yiyecekler arasında yeşil yapraklara sahip sebzeler ve yumurtanın sarı kısmını tüketmek önemlidir. Yiyeceklerin yanında içecek tercihleriniz için de anti-alerjik olanları tercih etmelisiniz. Nane çayı oluşan bahar alerjisinin etkilerini ortadan kaldırılması açısından önemlidir. Bununla birlikte yeşil çayda boğaz ve burnun temizlenmesi görevlerini yerine getirmektedir. Bunlar alerjinin etkilerini tamamen ortadan kaldırmasa da belirli bir süre alerjiden mustarip olan kişinin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Bahar Alerjisi İle Başa Çıkmak İçin Yapılacaklar

Sadece yiyecek ve içecek tüketimine yoğunlaşmak bahar alerjisinden kurtulmak için yeterli olmayacaktır. Beslenme ile birlikte ev temizliğine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun için polenleri tutan halı, halıfleks gibi eşyaların titiz bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Günlük olarak kullandığımız ve polen tutma özelliğine sahip olan tüm eşyalarımızı temizlememizin yanı sıra dışarıdan geldiğimizde elbiselerimizi değiştirmeli ve temizlemeliyiz. Bunlar polenler nedeniyle oluşan alerjik durumdan kurtulmamız konusunda bizlere yardımcı olacaktır.

Bahar döneminde özellikle günlük düzenli olarak duş almakta önemlidir. Bu sayede saçımızın diplerine yerleşen polenlerden ve derimizdeki polenlerden kurtulma konusunda önemli bir etki oluşacaktır. Bu da alerjik durumdan daha kısa bir sürede kurtulmamız konusunda bize yardımcı olur.

Günlük yaşantımıza da dikkat etmemiz gerekiyor. Polenler genelde sabah saatlerinde daha yoğun olarak görülmektedir. O nedenle bu saatlerde dışarı çıkmamaya dikkat etmelisiniz. Bunun yanında bu saatlerde evinizde balkon kapısını ve camları açık tutmamanızda önemlidir. Evinizde evcil hayvan besliyorsanız bunları en azından yatak odanızdan uzak tutmanızda fayda var. Sigara kullanıyorsanız bu aylarda bundan vazgeçmeli ya da eve gelen birisi sigara içmek isterse ondan bunu yapmamasını istemelisiniz. Kısa süreli bahar alerjilerinden bu doğal yöntemleri kullanarak rahatlayabilirsiniz.

 

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 2.3]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉