• PAYLAŞ

Danimarka Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

  • 08/09/2016 - 18:40
  • 0 Yorum
  • 3565 görüntüleme

Kuzey Avrupa’nın en güzel ülkelerinden Danimarka, binlerce Türk vatandaşının ikinci vatanı haline geldi. Uzun yıllar öncesinde ülkeye çalışma amaçlı giden gurbetçilerimizin birçoğu ülkenin vatandaşlığına geçiş yaparak, yüksek yaşam standartlarında içerisinde yaşamayı tercih etti. Danimarka topraklarında yaşayan gurbetçilerimizin doğan çocukları ülkenin vatandaşı olarak son derece iyi bir eğitim ile, kendilerine iyi bir gelecek şansını elde ettiler. Danimarka oldukça zor vatandaşlık veren ülkelerden bir tanesidir.

Danimarka parlamentosu yakın bir zaman içerisinde çifte vatandaşlığı kabul etti. Danimarka’da çifte vatandaşlık yasası 2015 senesinden itibaren yürürlüğe girdi. AB ve ABD vatandaşları, Danimarka toprakları dışında ikamet ederek yaşadıkları ülkenin vatandaşlıklarını aldıkları için Danimarka vatandaşlıklarını kaybeden Danimarkalılar ve ülke içerisinde yaşayan yabancılara çifte vatandaşlık hakkı verilmesi kararlaştırıldı. Bu şartları sağlayan kendi ülkelerinin vatandaşlıklarından çıkma şartı olmadan çifte vatandaşlık hakkı verilecek. Fakat bu durum maalesef ki Türk vatandaşları için aynı değil.

TÜRK Vatandaşları İçin Çifte Vatandaşlık Yasası

Danimarka ülkesi Türkiye ve Pakistan gibi ülkelerin vatandaşları için farklı prosedür uygulanıyor. Çifte vatandaşlık talebinde bulunan Türklerden bazı şartları mutlaka yerine getirmeleri gerekiyor. Danimarka vatandaşlığını almak isteyen bir Türk vatandaşı maalesef ki Türk vatandaşlığından çıkmadan başvuru yapama hakkı bulunmuyor. Danimarka vatandaşlığı alabilmesi için kendi vatandaşlığından mutlaka feragat etmesi gerekecek. Yapılan Türk vatandaşlığından çıkma başvurusu Türkiye tarafından reddedilen Türk vatandaşları, yeni hazırlanan yasaya göre, Danimarka vatandaşı olma hakkı olabilecek. Türklerin çifte vatandaş hakkı alabilmeleri için askerlik yada başka nedenlerden dolayı Türk vatandaşlığından çıkma başvurusunun reddedilmesi gerekiyor. Aynı zaman da suç işlememiş ve kesinlikle sabıka kaydı olmayanlara çifte vatandaşlık veriliyor.

danirmarka-vatandasligi-1

Danimarka vatandaşlık ücretleri

Danimarka topraklarında çifte vatandaşlık talebi için ücret talep edilecek. Vatandaşlık işlemlerinin başlaması için 1000 veya 1200 Euro arasında ücret ödenmesi gerekecek. 18 yaşından küçük olanlar ücretsiz başvuru yapabilecekler.

Danimarka vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin Danca 3 sınavını tamamlamış olması gerekiyor.

Vatandaşlık başvurusu yapan kişilerin son 1 yılda hiç sosyal yardım almamış olması ve bunun yanın da son 5 yıl içerisinde 6 aydan uzun süre sosyal yardım almamış olması gerekiyor.

Mevcut olan vatandaşlık yasasının şartlarına göre 3 bin krondan daha fazla ceza gerektiren bir suç işleyenlerin vatandaşlık başvuruları reddediliyor ve en az 4,5 yıl boyunca vatandaşlığa başvurması yasaklanıyor.

Click to rate this post!
[Total: 43 Average: 2.6]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉