• PAYLAŞ

Deri Çanta Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır ?

  • 27/07/2016 - 21:33
  • 0 Yorum
  • 1227 görüntüleme

Spor ve şık aynı zaman da kaliteli görüntüsüyle birçok kıyafet çeşidi ile rahatlıkla kombin yapılabilen deri çantalar, bayanların vazgeçilmez aksesuarlarının başında gelmektedir. Deri çantalar, dokusu, şıklığı ve kalitesiyle oldukça dikkat çeker. Düzenli bakımı ve temizliği yapılırsa uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir.

Deri Çantalar Nasıl Temizlenir?

deri-canta-bakım

-Deri çantaların temizliği yapılmadan önce çantanın mutlaka tüm bölmeleri boşaltılmalıdır. Daha sonraki aşamada astarı dışarıya çıkartılıp nemli bir bez ile silinmelidir. Bu işleme uygulanmaya başlamadan önce çantanın üzerinde bulunan kullanım talimatı kontrol edilmeli ve aksi yönde bir temizlik ibaresi yok ise bu yöntem kullanılarak temizliği yapılmalıdır. Sabit astarı bulunan deri çantalar için çanta temizleme fırçalarının kullanımı uygundur.

-Deri çantanın temizliği, mutlaka nemli bir bez kullanılarak yapılmalıdır. Nemli bez yardımı ile çıkmayan inatçı lekeler için sabunlu veya  şampuanlı su ile silinebilir. Deri çantalar, kesinlikle fazla bastırılmadan dairesel hareketler uygulanarak silinmelidir. Deri çanta temizliği yapılırken asla alkol içeren temizlik ürünleri tercih edilmemelidir.

-Aseton, parfüm, krem, kolonya gibi alkol içeren ürünlerin deri çanta üzerine teması engellenmelidir.

-Deri çantanın üzerinde oluşan su lekeleri var ise kısa bir süre buhara tutulmalı ve ardından kuru bez yardımı ile silinmelidir. Daha sonra havadar bir ortamda kurumaya bırakılmalıdır.

-Deri çantanın yüzeyi üzerinde zorlayıcı veya büyük bir leke varsa kesinlikle bilinçsiz yöntemler kullanılmamalıdır. Çanta yüzeyinde temizlik için yapılan yanlış müdahaleler lekenin çok daha büyük ve bir o kadarda kalıcı hale gelmesine neden olabilir.

-Deri çantanın doğal ömrünü uzatmak ve yeni görüntüsünü muhafaza  etmek için belirli zaman aralıklarında deri için özel olarak üretilmiş bakım yağları veya vazelin kullanılabilir. Bu bakım uygulaması mutlaka çanta temizlendikten ve tamamen kuruduktan sonra yapılmalıdır.

-Deri çantanın kalıbının bozulmaması sağlamak için içi tamamen gazete kâğıdı ile doldurularak muhafaza edilmelidir. Aynı zamanda çanta içeresi dolu durumdayken asla uzun süre askıda asılı olarak bırakılmamalıdır. Uzun süre askıda bırakılan çantalar, fazla bulunan yükten dolayı zaman içerisinde çantanın kulpları yıpranır ve kalıbı bozulur.

-Gazete kağıdı ile içi doldurularak saklanan deri çantalar kesinlikle koku yapmaz. Derinin kendine has olan kokusu kullanılan gazete kağıtlarının sayesinde kokuyu emmesiyle tamamen ortadan kalkar.

-Deri çantaları, kesinlikle kapalı ortamlarda veya dolaplarda saklanmamalıdır. Kapalı ortamda nefes almayan deri çantalar oldukça kısa sürede deforme olabilir aynı zaman da  koku yapabilir.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 2]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉