• PAYLAŞ

Devlet Yurtlarına Kayıt Nasıl Yapılır?

  • 13/08/2016 - 07:00
  • 0 Yorum
  • 1179 görüntüleme

Üniversite sınavlarına girildikten sonra yapılan tercihlere göre ve sınav sonuçlarından alınan puanlar temelinde tercihler arasında yer olan okullardan birine kayıt yaptırılması gerekir. Ülkemizde bulunan üniversitelerin aynı zaman da yurtları da bulunmakta ve bu yurtlar bir çok özel öğrenci yurtlarına göre çok daha uygun olması da tercihler arasında bulunmasının başlıca sebeplerindendir. Devlet destekli olan bu öğrenci yurtları özel olanlara göre, konaklanan odalarda daha fazla kişi sayısı olmasına rağmen ödenen meblağ dikkate alındığında oldukça fazla rağbet görmekte. Devletin imkanları dahilinde öğrencilerin bu haklardan yararlanması için bir kayıt işleminden geçmesi gerekiyor. Bu kayıt işlemi bazı prosedürleri de beraberinde getiriyor. Üniversite devlet yurtlarında kalmak için hak kazanmak gerekiyor önceden belirtmeliyiz ki ilk seferde bu hakkı kazanamazsanız tekrar tekrar denemeye devam edin.

Devlet Yurtlarına Kayıt Olmak İçin Yapılması Gerekenler ;

-Üniversite sınavını yeni kazanmış, okula kayıt işlemini yeni yaptıran öğrenciler devlet yurtlarına başvurma hakkına sahiptir. Üniversitelerin yerleşme ile ilgili sonuçları açıklandıktan hemen sonra okul kayıt işlemini yaptıran öğrenciler, eylül ayının ilk günlerinde devlet yurtlarında kalmaya hak kazanmak için başvuru yapma imkanına sahiptir.

devlet yurtlarına kayıt nasıl yapılır

-Üniversitede halihazırda okumaya  devam eden ara sınıf öğrencileri de devlet yurtlarında kalmaya hak kazanmak için başvuru yapabilmeleri mümkündür. Örnek olarak, öğrenci ilk üniversiteyi kazandığı yıl herhangi bir devlet yurdunda kalma hakkı kazanamadı. 1. senenin sonunda yaz tatiline girildiğinde genel olarak temmuz ayının başlarında devlet yurtlarında kalmak için yeniden başvuru yapmaya ve kalmaya hak kazanabilir. İlk denemede devlet yurdunda kalmaya hak kazanamamış olsanız da tekrar denemeye devam etmelisiniz.vazgeçmeyin.

-Devlet yurtlarında kalabilmek için önemli detaylar arasında ailenizin veya kendi ikamet ettiğiniz yer üniversiteyi okuyacak olduğunuz şehrin kesin olarak sınırları içinde olmamalıdır.

devlet yurtlarına kayıt nasıl yapılır (3)

-Devlet yurtlarında kalabilmek için sabıka kaydınızın olmaması gereken şartlar arasındadır. Sabıka kaydınızın bulunmaması devlet yurtlarında kalmaya hak kazanma şansınızı oldukça yükseltir.

-Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait olan resmi internet sitesine BURADAN girin ve devlet yurtlarında kalmak için başvurunuzu site üzerinden gerçekleştirin. Site üzerinden yurtta kalma hakkı kazanmak için yapılacak olan başvurularda; öğrencinin kimlik,  mal varlığı, okul, gelir durumu ve aile fertleri gibi bilgilerinin girilmesi gereken bir başvuru formu doldurulur. T.C kimlik numaranızı yazdıktan sonraki aşamada sizin hakkınızdaki bütün bilgiler incelenir ve bunun sonucunda asil ya da yedek olmak şartı ile devlet yurduna hak kazanmanız bildirilir.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉