• PAYLAŞ

Doğru Notebook Nasıl Alınır?

  • 20/06/2017 - 04:26
  • 0 Yorum
  • 594 görüntüleme

Doğru Notebook Nasıl Alınır?

Son yıllarda diz üstü bilgisayar satışları masa üstü bilgisayarların çok üzerine çıkmayı başardı. Bunun en temel nedeni istenilen her yeren rahatça insanların internete girmelerinin sağlaması olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabi bununla birlikte gösterdiği performanslarında bir masa üstü bilgisayar ile aynı boyutlara ulaşmasının da etkili olduğu söyleyebiliriz. Eğer kendinize ait bir notebook almak istiyorsanız yada elinizdeki bilgisayarı yenileme arzusu içerisindeyseniz size bu konuda ki tavsiyemiz dikkatli bir seçim yapmanız olacaktır. Çünkü bu Pazar tahmin edilenden daha büyüktür. Öncelikle ihtiyacınızı belirlemeli ardından ise ona göre araştırmalar yapmalısınız. Çünkü notebook fiyatları çok düşük fiyatlardan başlayarak inanılmaz rakamlara çıkabiliyor.

Eğlence İçin mi İş İçin mi?

Alacağınız notebook’u performansı için mi alacaksınız yoksa evde yapmış olduğunuz işi yerine getirmek için mi alacaksınız. Özelikle eğlence için bilgisayar alacaksanız göstereceği performans çok önemli olacaktır. Çünkü bilgisayarda eğlence demek günümüzde çok büyük boyutlara sahip olan bilgisayar oyunları anlamına geliyor. Sadece hafızası açısından değil aynı zamanda işlemci yeterliliği ve ekran kartı açısından da bunu göz önüne almanız sizin için faydalı olacaktır. Bir bilgisayar oyununu oynamak için çok üstün özel notebooklar bulunmaktadır. Tabi bunların fiyatları da otomatik olarak çok yüksek oluyor.

Ancak alacağınız notebook ile sadece maillerinizi kontrol edecek, sitelerinizi takip edecek ya da bilgisayarınızı fazla yormayacak işlemler yapacaksanız size bu konuda ki tavsiyemiz performans olarak yüksek bir notebook almanız yerine daha düşük performansa sahip olan notebooklara yönelmeniz olacaktır. Bunlar aynı zamanda maliyet olarak da daha hesaplı olacaktır.

Ekran Kartı, Hafıza ve Ekran Boyutu

Alacağınız notebook özellikler arasında dikkat etmeniz gerekenlerden bazıları bunlardır. Günümüzde ekran kartının çok yüksek çözünürlükte filmler izlemek, videolar hazırlamak ve oyunlar oynamak için çok önemli olduğu bilinmektedir. Eğer performans anlamında geri kalmasını istemiyorsanız buna dikkat etmelisiniz. Ekranınızın boyutu da önemlidir. Tabi notebook sürekli olarak yanınızda taşıyacaksanız büyük ekrana sahip olanlar sizin için taşıması zor olacaktır. O nedenle ortalama bir boyuta sahip olan notebook almanız faydalı olacaktır.

Bilgisayarınızın yanında harici bir hard disk almak istemiyorsanız 1 TB boyutlarına sahip bir notebook günümüzde ideal bir tercih olacaktır. Tabi bu yüksek boyutta olan hafızalar doldukça bilgisayarın yavaşlamasına neden olabilir. O nedenle buna da dikkat etmelisiniz. İşlemci kapasitesi,  alacağınız notebook’un kısa sürede performanstan düşmesini istemiyorsanız ve geri kalmış bir cihaza sahip olmak istemiyorsanız işlemcisine de önemli olarak dikkat etmelisiniz. Bu konuda intel firması genelde işlemci üreten bilgisayardır. Buna bakarak almanız faydalı bir tercih yapmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Alacağınız notebook bilgisayarın daha kullanışlı olmasını istiyorsanız ve sürekli yanınızda taşıyacaksanız ağırlığına da dikkat etmelisiniz. Günümüzde çok ince ve yüksek performans gösteren laptoplar bulunmaktadır.

Fiyat Araştırması

Markalar fiyat konusunda bilinirliklerine göre aynı performansa sahip olan bir notebook için farklı düzeylerde fiyatlar istemektedir. O nedenle alışveriş yapmadan önce aynı performansa sahip olan notebookların bir listesini çıkarmalısınız. Aynı özelliklere sahip ve aynı performansa sahip bir cihaz için gereğinden fazla ücret ödemek mantıksız bir karar olacaktır. Ancak insanlar bu konuda genelde kaliteli olduğunu düşündükleri markaları tercih etmektedir. Günümüzde onlarca notebook markası vardır. Bunlar arasında en çok tercih edilenleri HP, Asus ve Apple firmalarına ait olanlardır. Tabi araştırmanızı doğru yaparak piyasada sizin ihtiyaçlarınızı yeteri ile karşılayacak olan cihazlara da sahip olabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉