• PAYLAŞ

Dolarda İşlem Yapmak İçin Gerekli Sebepler Nelerdir?

  • 10/05/2017 - 12:00
  • 0 Yorum
  • 534 görüntüleme

Dolar dünya üzerinde kabul edilen en değerli para birimidir. Amerika birleşik devletleri tarafından basılan para ilk ortaya çıktığında altına endeksli hareket etmesinin meyvesini verdi. Belirli bir miktarda doları getiren kişiler altını Amerika merkez bankasında alabiliyordu. Aynı zamanda güçlü bir ekonomik yapılanmaya sahip olan ülke de paranın enflasyon oranının da çok düşük olmaması bu durumu ortaya çıkarıyor. Dolar kuru sadece basıldığı ülke  olan Amerika’da değil aynı zamanda dolarla işi olan tüm ülkeler açısından da önemlidir. Dünyanın herhangi bir noktasında yaşanan gelişme kurun bir anda yükselmesine ya da düşmesine neden olabiliyor. Buna rağmen günümüzde dolar döviz yatırımı yapmak isteyenler arasında her zaman ilk tercih oluyor. Bunun olmasının belirli nedenleri vardır. Sizde dolara yatırım yapacaksanız bu sebepleri öğrenmeniz size faydalı olacaktır.

Doların Rezerv Para Birimi Olması

Her ülke merkez bankasının mutlaka rezervleri vardır. Rezerv para ya da maden şeklinde bekletilebilir. Ancak para olarak bekletilecekse dünyada ki merkez bankalarının ilk tercihi her zaman dolar olmaktadır. Bu da paranın değerinin her zaman yüksek olmasını sağlıyor. Bir açıklama da Çin merkez bankasında ki dolar rezervinin Amerikan piyasasında dolaşanda fazla olduğu söylenmişti. Bu sadece devlet politikaları için değil aynı zamanda insanlar için de geçerli bir durumdur. Etrafınızda evinde ya da banka şubesinde doları olmayan kimse yoktur. Bu da doların her zaman en değerli para birimi olmasını tetikliyor. Rezervler değişmediği sürece de bu durum değişmeyecektir.

Doların Her Noktada Ulaşılabilir Olması

Dünya ekonomisinin en büyüklerinden birisi olan ABD para birimi olması dünya üzerinde dolaşımının da daha fazla olmasını beraberinde getiriyor. Dolaşım fazla oldukça bu durum dünyanın her noktasında para birimine ulaşılmasına ve takip edilmesini sağlıyor. Dolara yatırım yapmak istediğiniz de detaylı tüm bilgilere ulaşmanızda daha kolay oluyor. İstediğiniz herhangi bir internet sitesine girerek doların yakın tarihteki dalgalanmaları ile ilgili haberleri okuyabilirsiniz. Bu haberlerden kendi yorumunuzu çıkararak dolara yatırım yapmalı mısınız yoksa düşüş  yaşanacağı için yatırımlarınızdan vazgeçmeli misininiz gibi kararları kolayca verebilirsiniz. Ulaşılabilir olmasının en büyük avantajı budur. Sibirya’dan Afrika’nın kurak topraklarına kadar her yerde geçerliliği olan bir para birimidir.

Alış – Satış Arasında ki Farkın Düşük Maliyetli Olması

Forex piyasası dolara yatırım konusunda en çok tercih edilen piyasaların başında gelmektedir. Bunun en büyük nedeni piyasanın sürekli açık olması internet sayesinde istenilen her noktadan işlem yapılabilmesidir. Bu piyasada dolar yatırımı yapmanın avantajı ise spread adı verilen maliyetin düşük olmasıdır. Bu maliyet bir döviz kurunun alış ve satış fiyatı arasında ki farka verilen isimdir. Aynı anda 100 dolar aldığınızda ve sattığında edeceğiniz zararın en düşük olduğu durumu ifade etmek için kullanılıyor. Diğer döviz kurlarında bu maliyet oranı daha yüksek olurken, dolar da bu farkın piyasada dolaşmasının fazla olması ve ulaşılabilirliğinin yüksek olması ile az olması durumu kurtarıyor.

Yatırımcılarda döviz yatırımlarında bu gibi durumlar nedeniyle ilk tercih olarak bakıyor. 2016 yılı sonuna fırtına gibi giren doların tansiyonunu düşürmek için çok sayıda açıklama yapıldı, kararlar alındı ve uygulandı. Mayıs ayı içerisinde doların tansiyonu iyice düşmüş durumda 3.5 TL kuru sınır olarak kabul ediliyor. Büyük beklenti yıl sonuna kadar dolar kurunun bu civarlarda seyredeceği yönünde olmaktadır. Eğer sizde yakın gelecekte dolara yatırım yapacaksanız biraz bilgi araştırması yapmanızda fayda var.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉