• PAYLAŞ

Dolar/TL’de İşlem Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • 15/04/2017 - 11:33
  • 0 Yorum
  • 652 görüntüleme

Dolar/TL’de İşlem Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Türkiye ekonomi piyasasında en çok yapılan işlemler arasında dolar/TL kuru ilk sırada yer almaktadır. Belki bu kurdan daha yüksekleri olsa da insanlar ve sanayicilerin için bu kurun önemi daha fazladır. Bunun en büyük nedeni olarak dünyanın en güçlü olan para biriminin dolar olmasını gösterebiliriz. Eğer yatırımlarınızı forex piyasası üzerinden dolar/TL’de değerlendirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Eğer bu noktalara dikkat etmezseniz bu yatırımınızdan zarar etmeniz kaçınılmazdır. Size tavsiyemiz aşağıda yazacaklarımız hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmak için çalışmanızdır. Ardından yatırımınızı istediğiniz şekilde yapmakta özgür olursunuz.

Fiyat Hareketleri

Öncelikle piyasada ki fiyat hareketlerini etkileyen unsurları öğrenmelisiniz. Bunu birkaç başlık ya da nedenle sıralamamamız yetersiz olacaktır. Sayacağımız ya da saymadığımız birçok nedenden ötürü bu paritede yükselişler ve düşüşler yaşanabilir. Biz size öncelikle ana nedenlerden bahsetmeye çalışacağız. Piyasaların gözü her ayın ilk haftasında ABD’de açıklanan ekonomi verilerindedir. Bu veriler arasında istihdam, ülke de ki işsizlik oranları, yaşanan enflasyon miktarları en çok dikkat edilen verilerdir. Bu veriler dolara karşı tutumun değişmesine neden olur. Eğer verilen istendiği gibi açıklanmazsa piyasalar güvenli liman oldukları dolara geçiş yaparlar. Bu da TL dâhil diğer para birimlerinin değer kaybetmesine neden olur. O nedenle her ayın ilk haftasında Amerikan merkez bankası tarafından açıklanan verileri takip etmelisiniz.

Bu veriler ile birlikte ayrıca hem Amerika’da hem Türkiye’de yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeleri de yakından izlemelisiniz. Bununla Dolar/TL’nin ne alakası var diye sormayacağınız eminiz. En son yaşanan olay dün gibi aklımızda olduğunu biliyoruz ancak gene de hatırlatalım. Amerikan başkanlık seçiminde Clinton ve Trump arasında geçen kıyasa ya mücadele de beklentilerin aksine başkan radikal aday Trump olmuştu. Bu bir anda dünya piyasalarını derinden etki altına almayı başardı. Dünyanın farklı noktalarında olan birçok yatırımcı güvenli liman olarak gördükleri Dolar’a sermayelerini kaydırmaya başladı. Bu da doların ülkemiz piyasasında bir anda değer kazanmasına neden oldu 2017 nisan ayı içerisinde 3.7107 kurunda sabitlenmiş gibi duruyor. Ancak o dönemde 3.2000 civarında olan kur bir anda 4 TL sınırına dayanmıştı. Bizim gibi dışa bağımlı ekonomilerde çok önemli bir etkisi olan bu yükselişin düzelmesi için uzun bir süre beklemek zorunda kalmıştır. Bu olayın üzerinden 4 ay geçmesine rağmen hala istenilen düzeye gelmediğini biliyoruz.

Bir diğer önemli siyasi gelişme olarak 2015 yılında yaşanan seçim sonuçlarının çok etkili olduğunu söyleyebiliriz. Uzun süre sonra bir seçimden tek parti iktidarı oluşmadı. Bu durumla birlikte yaşanan belirsizlikler arttı, erken seçin kararı alındı, sınır komşumuz Suriye’de ki iç savaşın şiddeti arttı.  Bu gelişmeler dolar/TL’de düşüşün yaşanmasına neden oldu. Ülkemizde yaşanan terör olaylarının artması ile ekonomide istenmeyen veriler ortaya çıkmaya başladı. Birçok yatırımcı güvensiz bir ortam oluşması nedeniyle ülkemizden çıkmak isteyecek duruma geldi. Herkesin gözü 1 Kasım’da yapılacak erken seçime çevrildi. Bu seçimde herkesin beklediği sonucun çıkmasının ardından piyasalarda bir rahatlanma yaşandı. Bu süreç Amerikan başkanlık seçimi gibi yakın gelecekte ülkemiz ekonomisini yakından etkileyen sorunlardan birisidir.

dolar/TL yatırımı yapacaksanız mutlaka siyasi ve ekonomik gelişmeleri yakından takip etmelisiniz. Yakında Suriye’de yaşanan gelişmeler, Amerika’da anti-Trump tutumunun giderek yükselmesi, Rusya ile ABD arasında yaşanan gelişmeler bu paritede dalgalanmalara neden olabilir. O nedenle planlı bir şekilde teknik ve temel analizleri yaparak ilerlemenizde fayda var.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER : , , ,


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉