• PAYLAŞ

Kredi Puanım Üç Ayda Yükselir mi?

  • 14/04/2017 - 23:14
  • 0 Yorum
  • 700 görüntüleme

Kredi Puanım Üç Ayda Yükselir mi?

Kredi puanı sistemi hayatımıza girdiği andan itibaren bizler için önemi çok fazla diyebiliriz. Çünkü gelecek planlarımız içerisinde işiminiz büyütmek, araba almak ya da evlenmek gibi planlarımız varsa yapmanız gereken ilk iş bankaya giderek kredi talebinde bulunmak olacaktır. Ancak bunu yapabilmek için kredi notunuzun düzgün olması gerekiyor. 5 farklı kategori de kredi puanları vardır. Bu puanlama da en alt ve onun üstündeki seviyede yer alıyorsanız talep ettiğiniz her şeye verilecek tek cevap hayır olacaktır. Bu sizin geçmişte bankalara karşı yaptığınız hatalardan dolayı kaynaklanmaktadır. Bu hataların farklı nedenleri vardır. Eğer doğru şekilde ilişkilerinizi düzenlerseniz kredi notunuzu yükseltmek gibi bir faaliyetin içerisine girmek zorunda kalmazsınız.

Kredi notunu yükseltmek için öncelikle bu puanın hesaplanırken nelerin dikkate alındığını bilmeniz gerekiyor. 5 adet başlıkta farklı oranlarda uygulamalar yapılmaktadır. Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları %30, Mevcut hesap ve borç durumu %25, Yeni Kredi Açılışları %20, Kredi kullanım sıklığı %15 ve diğer unsurlar %10 olarak hesaba dahil edilir. Herhangi birinin ödemesinde ya da talebinde yaparsanız kredi notunuz otomatik olarak aşağıya düşecektir. Puanı yükseltmek için her detaya dikkat etmeniz gerekiyor. Sadece birisine yoğunlaşmak puanınızın hızlı bir şekilde yükselmesine neden olmaz. Üç ay gibi bir sürede kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız yapmanız gerekenlere bakalım.

  1. Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödemeleri

Kredi notunu en çok etkileyenler arasında yukarıda söylediğimiz gibi en önemlisi budur. O nedenle en çok dikkat etmeniz gereken de bu olacaktır. Kredi kartı ödemelerinizi gününde yapmalısınız. Borcunuz açıklandıktan sonra hemen ödeme yapmak size avantaj sağlayacaktır. Çünkü kredi kartı borç durumunuz yüzde 50’inin üzerine ne kadar uzun süre kalırsa bu puan hesabınıza kötü bir etki yapacaktır. Bankalardan çektiğiniz kredi ödemelerinizi de gününde ya da gününden önce yapmalısınız. Eğer bu ödemelerde 1 günlük dahi gecikme olursa puanın düşmesine neden olur. O nedenle bu ödemeye de kredi kartı ödemeniz gibi önem vermenizde fayda var.

  1. Mevcut hesap ve borç durumu

Bankalara olan borçlarınızı hızlı bir şekilde kapatma şansınız yoksa mevcut hesap ile borç durumunuzu dengelemenizde fayda var. Bunun için evinizde yapmış olduğunuz birikiminizi bankalarda ki mevduat hesaplarınızda yapmanızda fayda var. Hatta bankalar bunun için sizlere birikim hesabı ile destek vermektedir. Kredi kartı borcunuz ve kredi borçlarının toplamı ile mevcut hesabınızda bulunan miktarın birbirini karşılayabilecek oranda olması da puanın yükselmesinde etkili olacaktır. Her ay düzenli olarak borcunuz düşer ve mevcut hesap bakiyeniz artarsa puanınız da bununla birlikte yükselecektir.

  1. Yeni Kredi Açılışları

İhtiyacınız için bankadan kredi çekecekseniz bu konuda dikkat etmeniz gereken bankanın size istediğiniz krediyi vermeyi sağlamaktadır. Eğer bankanın vereceğiniz çok üzerinde bir kredi talebiniz olursa bu puan durumununuz açısından iyi bir durum olmayacaktır. O nedenle öncelikle verebilecekleri kredi seviyesini öğrenmeli ve ardından ona göre yeni kredi talebinizde bulunmalısınız. Bu sayede kredinize ret cevabı gelmeyecektir.

  1. Kredi Kullanım Sıklığı

Sağlıklı bir şekilde kredileriniz ödüyor ve ardından tekrar kredi talebinde bulunuyorsanız bunu da hesaplamaya dahil edildiğini unutmayın. Bunlarla birlikte kredi notunuzun üç ay içerisinde yükselmesini istiyorsanız başarılı bir şekilde otomatik ödeme talimatları vermeye de dikkat etmelisiniz. Ancak bu sayede istediğini gibi bir sürede kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olabilirsiniz. Tabi bu süreç devam ederken hata yapmamanız en önemli detaydır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉